Пріоритет 3/ Мета1

Забезпечити стимули для реалізації Стратегії в області людських ресурсів для дослідників на основі Європейської хартії дослідників та Кодексу працевлаштування наукових працівників

Інструменти

1. Розробка комплексної політики розвитку людських ресурсів у науково-дослідній сфері та сфері вищої освіти на національному, регіональному та інституціональному рівнях.

2. Розробка системи стимулів для наукових установ та ЗВО для розроблення ними внутрішніх положень щодо стратегії в області людських ресурсів на основі Європейської хартії дослідників та Кодексу працевлаштування наукових працівників

2. Розробка Примірного положення про порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних наукових та науково-педагогічних посад державної наукової установи та закладу вищої освіти на основі загальних принципів та вимог Європейської хартії дослідників та Кодексу працевлаштування наукових працівників.

3. Розробка та впровадження нових інструментів розвитку дослідницької кар’єри для сприяння поліпшенню кар’єрних перспектив для наукових та науково-педагогічних працівників.

Індикатори

1. Підписання декларації про приєднання України до загальноєвропейської сервісної мережі центрів мобільності EURAXESS [3]

2. Прийняття нормативного акту з метою стимулювання ЗВО та наукових установ до добровільного впровадження Стратегії розвитку кар’єри дослідників на основі принципів Європейської хартії дослідників та Кодексу працевлаштування наукових працівників.

3. Кількість наукових установ та ЗВО, що розробили та започаткували впровадження на інституційному рівні Стратегію в області людських ресурсів на основі Європейської хартії дослідників та Кодексу працевлаштування наукових працівників.

4. Кількість наукових та науково-педагогічних посад, конкурс на які був оголошений через загальноєвропейську сервісну мережу центрів мобільності EURAXESS.

5. Кількість заявок від ЗВО та наукових установ, що виявили бажання впроваджувати Хартію та кодекс дослідників та роботодавців.

[3] DECLARATION OF COMMITMENT BY THE MEMBERS OF THE EURAXESS SERVICES NETWORK http://www.euraxessmanual.com/wp-content/uploads/converted-files/EURAXESS-DoC-final.pdf

Зауваження від групи ERA of Ukraine

ЄС визначає наступні проблеми, на які мають бути націлені зусилля:

- Низький рівень прозорості та меритократичних принципів підбору дослідників

- Низький рівень автономії штатних співробітників у багатьох наукових організаціях.

- Адміністративні, правові, візові та мовні бар'єри для дослідників без громадянства та з третіх країн

- Низька мобільність національних дослідницьких грантів

- Непривабливі робочі та договірні умови

- Різноманітні та несумісні кар'єрні структури

Пакет OTM-R є важливим компонентом Стратегії досліджень людських ресурсів для дослідників (HRS4R), яка має використовуватися у науково-дослідних установах та фінансових організаціях, щоб впроваджувати політику та принципи Хартії та Кодексу на практиці. HRS4R - це п'ятиетапний процес, за допомогою якого наукові організації можуть узгоджувати свою політику з людськими ресурсами та з принципами, викладеними в Статуті та Кодексі. Європейська комісія нагороджує наукові організації, які реалізують цей процес знаком (знак якості) "HR Excellence", що свідчить про їх досягнення.

Ще одним фактором підвищення ефективності досліджень є підвищення міжгалузевої мобільності між державними та приватними дослідницькими інституціями в обох напрямах і на всіх етапах кар’єри (стор.12). Це можна вирішити на національному рівні шляхом впровадження принципів інноваційної підготовки в аспірантурі.