ЄДП та план дій уряду

Середньостроковий план дій уряду до 2020 в сфері науки має багато протиріч з іншими напрямами розвитку економіки, і, в першу чергу, з її інноваційної складової, яку готувало Мінекономрозвитку. В розділі про зміну системи управління наукової сфери нема відповіді на головне питання - як наукова галузь має розвиватися при відсутності умов для інноваційного розвитку економіки. Тобто, не була надана відповідь на головне питання з 2010 року – першого року після світової кризи - що робити науці, фінансування якої постійно знижується, на яку відсутній запит з боку суспільства, але бути готовою дати відповідь на сучасні та майбутні світові виклики вищих технологічних укладів? Витрати на відновлення наукового потенціалу, наукових шкіл та сучасної науково-технічної інфраструктури з кожним роком підвищуються, а терміни починаються від 10 років…. Тільки в останніх версіях програми дій уряду з’явилося згадування про необхідність формувати дорожню карту ЄДП та впроваджувати її на основі Наказу МОН (?). Не зрозуміло тоді виглядає надання іншого статусу документу для впровадження рекомендацій Аудиту PSF Horizon 2020 – Постанова КМУ. Це є не зрозумілим з двох причин: реалізація дорожньої карти ЄДП стосується багатьох міністерств, а не тільки МОН; не відповідність Постанові ВР №182-19 від 11.02.2015 року.

Постанова ВР «Про Рекомендації парламентських слухань на тему: "Про стан та законодавче забезпечення розвитку науки та науково-технічної сфери держави" рекомендує «провести засідання Кабінету Міністрів України, на якому розглянути питання щодо:

4.1.1. розвитку науково-технічного потенціалу, його участі у становленні конкурентної економіки та забезпеченні національної безпеки держави, із залученням експертів з Європейського Союзу (зокрема, Європейської дослідницької ради) та Організації Об’єднаних Націй щодо адаптації науково-технічної сфери держави до стандартів ЄС;

4.1.2. виконання угоди з Європейським Співтовариством у сфері науки та технологій щодо інтеграції до європейського дослідницького простору (зокрема, розробити план заходів на виконання статей 374-376 глави 9 розділу V угоди про асоціацію з ЄС).»

Згідно Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» до інтеграції України у Європейський дослідницький простір мають відношення:

- Національна Рада готує пропозиції щодо інтеграції, розглядає стан виконання пріоритетів ЄДП та дає пропозиції щодо плану їх реалізації на наступний рік (стаття 20 пункти 7.3 и 7.8)

- Кабінет міністрів визначає пріоритетні напрями розвитку науки та техніки, забезпечує розроблення, виконання та затверджує державні цільові наукові та

науково-технічні програми, а також розглядає рекомендації Національної ради та приймає за ними рішення

- ЦОВВ забезпечує інтеграцію в Європейській дослідницький простір (стаття 42 пункт 1.7);

Інтеграція до ЄДП входить до основних цілей державної політики (стаття 45 пункт 1.9), яку держава і забезпечує (стаття 45 пункт 2.14). А стаття 66 пункт 4 уточнює, що державна підтримка стосується Інтеграції до ЄДП шляхом реалізації його пріоритетів, де перелічені всі основні пріоритети, що включені до Дорожньої карти ЄДП 2015-2020.

В середньостроковому плану дій уряду визначаються наступні проблеми розвитку науки:

• неефективність управління науковою сфери,

• застарілість дослідницької інфраструктури,

• стан кадрового потенціалу,

• неефективне використання наявних ресурсів,

• відтік кваліфікованих наукових кадрів.

Визначено завдання для науки - стати основним інструментом технологічного та соціально-економічного розвитку держави.

Чи адекватні проблемам пропонуються заходи, до яких не входять забезпечення оновлення дослідницької інфраструктури та механізмів відновлення кадрового потенціалу? Звичайно, нічого не пропонується і щодо механізмів генерації нового покоління наукових кадрів, які здатні працювати в нових технологічних укладах, цифровізації та нової промислової революції..... В плані дій не наведені механізми, заходи та необхідні ресурси для їх вирішення.


Порівняльна таблиця