Пріоритет 4

Гендерна рівність і комплексний гендерний підхід у сфері науки і досліджень

Інтеграція гендерних аспектів у науку і дослідження означає урахування біологічних особливостей і еволюції соціальних / культурних особливостей жінок і чоловіків. Це стимулює дослідників включати гендерний аналіз в процес дослідження, у розробку концепцій і теорій, у формулювання дослідницької проблеми, у збір та аналіз даних, використання аналітичних інструментів, які є специфічними для кожної наукової галузі. Без урахування гендерного аспекту ефективне використання різноманіття інтелектуального людського ресурсу з метою забезпечення актуальності та репрезентативності досліджень на сьогодні визнано неможливим.

Наявні документи, закони, стратегії

- Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків»

- Закон України «Про вищу освіту»

- Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність»

- концепція Державної соціальної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2021 року

- Заключний звіт незалежного європейського аудиту національної системи досліджень та інновацій України

Наявні успіхи та виклики

Україна належить до числа країн з традиційно високим рівнем освіти жінок. Так, вже звичним є переважання частки жінок, які здобувають освіту у ЗВО – серед загальної чисельності осіб, що навчалися в них у 2014-2015 навчальних роках, жінки становили 51,2%.

Відсоток жінок, які виконували наукові дослідження і розробки за секторами науки і науковими ступенями, незначно, але зростає. Так у 2014 р. їх було 45,8%. Серед кандидатів наук у 2014 р. жінки складали 51,7% (у 2009 р. – 44,3%, у 2012 р. – 49%). В той же час чисельність жінок-докторів наук у 2014 р. складала лише 28,3%, хоча тенденція у цьому випадку також позитивна (для порівняння – у 2012 р. їх було 25,4%). Відсоткова вага жінок у складі дійсних членів і членів-кореспондентів Національної академії наук України також повільно, але зростає, хоча й залишається незначною: станом на 27.12.2017 р.

цей показник становив 5,26%, Вперше за період незалежності України у 2016 р. Міністром освіти і науки стала жінка.

При Міністерстві освіти і науки України з 2015 року працює робоча група з питань політики гендерної рівності та протидії дискримінації у сфері освіти (переважно з числа представництва ЗВО України).

З кінця 90-х р. ХХ ст. при університетах відкриваються гендерні ресурсні центри, гендерні лабораторії, частина яких з 2012 р. об’єдналися у Всеукраїнську мережу осередків гендерної освіти ЗВО. У 2015 р. проведено перший гендерний аудит 15 ЗВО України.

Виклики

Незбалансоване представництво жінок і чоловіків у сфері науки на рівні прийняття рішень.

Недооцінка значимості інтеграції комплексного гендерного підходу у науково-дослідну діяльність серед академічної спільноти, як наслідок – маргіналізація цієї проблематики.

Порівняльний аналіз з іншими країнами ЄС

Гендерний пріоритет відображено у Дорожніх картах всіх країн ЄС. Програми з підвищення мотивації жінок долучатись до природничих і технічних спеціальностей, «позитивних дій» щодо представленості жінок на рівні прийняття рішень, створення умов для гармонійного поєднання професійного і сімейного життя впроваджуються в Європі вже понад 10 років. Реалізація політики рівності на рівні науково-дослідницьких установ, яка відображає у тому числі принцип дотримання гендерної рівності, також практикується європейською дослідницькою спільнотою.