Рекомендації

Статус Європейського дослідницького простору у Стратегії Європа 2020

Стратегія Європи 2020 має на меті забезпечити розумне, стійке і всеосяжне зростання як спосіб подолання структурних недоліків в економіці Європи, підвищення її конкурентоспроможності та продуктивності і підтримки сталого розвитку соціальної ринкової економіки. Розбудова Європейського дослідницького простору було головною метою флагманської ініціативи 2010 року – Інноваційний Союз (стор.10). Реалізація пріоритетів Європейського дослідницького простору стала одним з провідних розділів Національних програм реформ країн ЄС з 2015 року, які спільно готуються шляхом реалізації процедури Європейського семестру.

Часова шкала та процедура Європейського семестру: у листопаді поточного року Єврокомісія формулює пріоритети та рекомендації до проекту Програм до осені наступного року; у лютому комісія публікує звіти по кожній країни ЄС, в яких оцінюють економічну та соціальну політику; в березні-квітні країни ЄС надають програми національних реформ та програми стабільності/конвергенції; у травні-липні кожна країна отримує індивідуальні рекомендації з економічної та бюджетної політики; в серпні-жовтні національні уряди імплементують рекомендації у свої плани реформ та національні бюджети на наступний рік.

Новий старт Європи в сфері досліджень та інновацій

Новий старт Європи в сфері досліджень та інновацій з 2015 року набуває чітких форм переходу від побудови Європейського дослідницького простору до побудови Європейської інноваційної екосистеми, яка заснована на парадигмі Відкритих інновацій, Відкритої науки та Відкритості до світу


З 2012 року Європейський дослідницький простір є партнерством між Єврокомісією, країнами ЄС, Асоційованими країнами до Рамкової програми з науково-технічного співробітництва, Європейськими організаціями стейкхолдерами ERA.


З 2013 року Асоційованим країнам надані рівні права щодо розробки спільної наукової політики для побудови дослідницьких та е-інфраструктур, а також введено зміни на законодавчому рівні щодо рівних прав участі в Європейських консорціумах дослідницьких інфраструктур в їх керівних органах та можливості розміщення в країні хост-організації.

Дорожня карта Європей- ських дослідницьких інфраструктур 2016

Нова дорожня карта Європейських дослідницьких інфраструктур 2016 має на меті забезпечити спільними ресурсами, експертизою для досліджень та надання сервісів бізнесу для вирішення глобальних викликів та розвитку інновацій у промисловості.


Фактично, це створення надструктури в європейському масштабі для співпраці наукових установ, університетів та малого і середнього бізнесу, які мають забезпечити перехід від відкритої науки до відкритих інновацій і створення великих технологічних інфраструктур7 європейського та глобального рівня для промисловості.




Фінансування Європейського дослідницького простору відбувається шляхом поєднання національних, регіональних та європейських ресурсів. Серед Європейських ресурсів головними є:

• Європейські структурні фонди, які фінансують тільки країн- членів ЄС,

• Рамкова програма науково-технічного розвитку, яка фінансує всіх її учасників за рахунок їх членських внесків,

• Ініціативи спільного програмування , програма COST та EUREKA, що фінансується кожною країною, а в окремих випадках можуть впроваджуватися механізми взаємного фінансування з відповідними спільними структурами оцінювання результатів.

Європейські дослідницькі та е-інфраструктури також фінансуються комбінованим способом за рахунок: національних, регіональних та європейських ресурсів, а також приватними ресурсами у випадках державно-приватного партнерства.

Згідно Аналізу трендів розвитку Європейського дослідницького простору8 найбільш активно розвиваються напрями: координація та гармонізація наукових політик через відповідні комітети та групи з розвитку стратегії в сфері науки та інновацій; дослідницькі та е-інфраструктури Європейського інтересу; широкий обмін знаннями та технологіями через впровадження парадигми Відкритої науки, Відкритих інновацій 2.0, Відкритість до світу.


Основні питання та відповіді до Рекомендацій



Проблеми ЄДП та інструменти їх вирішення



Пропозиції до заходів з реалізації пріоритетів