Пріоритет 5b

Відкрита Наука та Цифрові Інновації

Наявні документи, закони, стратегії.

Основними нормативно-правовими документами, які безпосередньо регулюють сферу інформаційного суспільства та доступу до науково-технічної інформації в Україні є закон України «Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки», «Стратегія розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року», розпорядження Кабінету Міністрів України «Про створення Національного репозитарію академічних текстів».

Наявні успіхи та виклики

Стратегією розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року передбачене всебічне сприяння «створенню відкритого доступу до наукової інформації через розвиток відкритих електронних архівів». Національна бібліотека ім. В.І.Вернадського володіє значним мережевими ресурсами. Понад 100 українських освітніх та наукових установ підключені до міжнародних наукових баз даних Scopus та Web of Science за кошти Державного бюджету.

Державною науковою установою «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації» (ДНУ УкрІНТЕІ) сформовано єдиний автоматизований фонд і база даних НДР (ДКР), науково-технічної продукції та дисертацій. ДНУ УкрІНТЕІ також є Національним інформаційним центром України у міжнародних організаціях, зокрема: у Міжнародній інформаційній системі програми ООН з питань навколишнього середовища та Міжнародній системі AGRIS/CARIS-FAO. У 2017 р. УкрІНТЕІ визначено Розпорядником Національного репозитарію академічних текстів, який у поточному часі створюється відповідно до рішень, прийнятих Урядом та МОН.

Сучасний стан системи НТІ характеризується незавершеністю організаційної інфраструктури та відсутністю єдиного інформаційного простору, що забезпечував би ефективний доступ до національних інформаційних ресурсів НТІ, інформаційно-аналітичне забезпечення науково-технічної та інноваційної діяльності, взаємодію зі світовим інформаційним простором. Має місце неузгоджений розвиток бібліотечного сектору, спеціалізованих інформаційних центрів (патентних, стандартів та іншої нормативно-технічної інформації), галузевих і регіональних центрів НТІ. У Середньостроковому плані дій Уряду до 2020 року вказується на відсутність

належного обміну даними та знаннями між наукою, економікою (бізнесом) та суспільством для розв’язання соціальних і економічних проблем.



Порівняльний аналіз з іншими країнами ЄС та асоційованими країнами.

В Україні станом на початок вересня 2017 р. у ЗВО та наукових установах функціонує 65 репозитаріїв. Це найкращий показник у країнах, що входили до складу СРСР. Проте відсутність доступу до світових наукових цифрових інфраструктур (до світової бази знань, обчислювальних сервісів, консалтингу) негативно впливає на українську науку. Цифровий порядок денний України до 2020 року серед основних завдань містить «гармонізацію національних наукових ініціатив з європейськими та світовими». Зокрема, передбачається підключення українських наукових цифрових інфраструктур до європейських та використання потенціалу української науки для нових розробок, які матимуть відчутний ефект для економіки, внутрішнього ринку та становлення інноваційної інфраструктури країни.