Розумна спеціалізація

Стратегія розумної спеціалізації в ЄС, в якості методу регіонального інноваційного розвитку використовувалася раніше незалежно від Рамкової програми з досліджень та інновацій. Головним джерелом фінансування регіонального інноваційного розвитку були Структурні фонди ЄС в рамках стратегії Єднання та інклюзивного зростання. Більше того, одночасне фінансування одного проекту Рамковою програмою та структурними фондами не дозволялося. Програма Горизонт 2020 не тільки дозволяє в певних проектах часткове використання одночасного фінансування структурними фондами, наприклад інфраструктури, але й включає до вимог конкурсу узгодженість проекту із Стратегіями розумної спеціалізації країн – учасників. Незважаючи на те, що Україна, як Асоційована країна, не має доступу до структурних фондів ЄС, але вона може претендувати на підтримку інших фондів, що зараз впроваджуються в ЄС для підтримки співробітництва з країнами-сусідами. Наприклад, 25 вересня 2017 року створюється Європейський фонд сталого розвитку для реалізації ЄС зовнішніх інвестицій для країн Африки та країн – сусідів.

Фонд має забезпечити створення робочих місць та зростання в цих країнах, відсутність яких є першопричинами міграції до країн ЄС. Сектори фінансування включають такі, як енергетика, транспорт, соціальна інфраструктура, цифрова економіка, стале використання природних ресурсів, сільське господарство та місцеві служби.

«Розумна спеціалізація» це стратегія регіонального (область,країна) економічного розвитку, що залучає знання в якості активів. Структури «Triple &Quadruple Helix” грають визначальну роль у цьому процесі: університети, дослідницькі організації та бізнес кола повинні взаємодіяти з державними і регіональними органами влади та громадянським суспільством, щоб визначити оптимальні стратегії розвитку. Якщо знання та дослідження мають глобальний характер, то інновації здебільшого мають локальний характер, тому вважається, що поява на локальному рівні центрів компетенції світового рівня не може залишитися без уваги підприємницьких структур, які й повинні впровадити «відкриті інновації» (створення нових продуктів та/або послуг за рахунок використання науки як загальне благо)..

Стратегія «Розумної спеціалізації» дозволяє при інвестуванні перейти від концепції «і я теж», яка призводить до надлишкового дублювання та фрагментації зусиль, до створення взаємно-сумісних центрів компетенції світового рівня в регіонах, а як наслідок, посилення ролі Європи в конкуренції з світовими центрами та покращення соціального розвитку регіонів.

Широке впровадження ІТ технологій та цифрової економіки розширює можливості для створення міжнародних інноваційних екосистем для підтримки критичної маси ресурсів в кожній «спіралі» та загального фінансування екосистеми.

Участь в Рамковій програмі ЄС «Горизонт 2020» дозволила Україні підписати угоду між НАНУ та JRC і долучитися до розробки Стратегії розумної спеціалізації за допомогою експертів ЄС та розгляду напрямів, де Україна може бути конкурентоспроможною на Європейському рівні. JRC в рамках двохрічного пілотного проекту, яке він фінансує, бере участь у розробці дослідницької та інноваційної політики для платформи Розумної спеціалізації. Україна має відповідну сторінку на Платформі Розумної спеціалізації.

Запропоновано концепцію Програмної ініціативи «Передові довговічні матеріали для транспорту, енергетики, медицини і охорони довкілля» - «Ресурсні матеріали», яка викликала зацікавленість Єврокомісії та низки організацій ЄС в якості одного з пріоритетних напрямів спеціалізації України на Європейському ринку. (Постанова Президії НАНУ №254).

Україні необхідно налагодити навчання за методичними рекомендаціями Платформи розумної спеціалізації як для розвитку досліджень та інновацій, так і для промислової модернізації.