Пріоритет 2b/ Мета1

Розробити стратегію розвитку сучасних дослідницьких та е-інфраструктур

Інструменти

1. Ініціювати інвентаризацію та аналіз стану дослідницьких інфраструктур різного підпорядкування з метою визначення «точок росту» та надання державних інвестицій в їх осучаснення.

2. Розробити систему оцінювання рівня технологічної готовності національних дослідницьких та е-інфраструктур із залученням міжнародних експертів шляхом застосування програми PSF Horizon 2020 з оцінювання рівня технологічної готовності е-інфраструктур.

3. Створити координаційний комітет з розробки дорожньої карти з розвитку дослідницьких та е- інфраструктур для науки та інновацій. Затвердити таку дорожню карту урядовим нормативним актом.

4. Розробити механізм підтримки національних дослідницьких та е-інфраструктур протягом їх повного життєвого циклу через відповідну державну цільову програму.

5. Розробити механізми підтримки участі в Європейських дослідницьких та е- інфраструктурах за рахунок Національного наукового фонду.

6. Забезпечити присутність дослідницьких інфраструктур в Україні на мапі Європи шляхом надання відомостей про них через відповідні міжнародні проекти.

Індикатори

1. Наявність національної дорожньої карти розвитку дослідницьких та е-інфраструктур, узгоджених з визначеними проектами ESFRI та відповідними інвестиційними потребами.

2. Розроблені критерії та процедури оцінювання технологічної та адміністративної готовності національних інфраструктур.

3. Кількість національних дослідницьких інфраструктур, представлених на мапі Європі.

Зауваження від групи ERA of Ukraine

Головними проблемами ЄДП, на вирішення яких націлений другий пріоритет, є:

• Різні фінансові можливості країн інвестувати в дослідницьку інфраструктуру

• Доступ до дослідницької інфраструктури визначається на основі національних преференцій



Головними заходами, що пропонуються ЄК для вирішення цих проблем є наступні:

• Виконання фінансових зобов’язань для побудови та операційної діяльності дослідницьких інфраструктур ESFRI, національних, регіональних дослідницьких інфраструктур пан-європейського інтересу. Резервування бюджету для підготовки, розвитку та підтримки проектів дорожньої карти ESFRI.

• Забезпечення доступу до дослідницьких інфраструктур пан-європейського інтересу. Зняття законодавчих, технічних та інших бар’єрів між державного доступу до дослідницьких інфраструктур.


Участь в Європейських дослідницьких інфраструктурах потребує відповідних коштів, а отже має формуватися відповідний запит до розпорядників бюджетних коштів та уряду. В країнах ЄС для забезпечення сталості розвитку великих дослідницьких інфраструктур використвуються гібрідні схеми фінансування: базове фінансування для забезпечення кореневих севісів, що надаються інфраструктурою, проектне фінансування на національному рівні для розвтку певних тем досліджень з використанням інфраструктури, проектне фінансування на Європейському рівні та використання структрних фондів. Відсутність можливості доступу українських вчених до структурних фондів суттєво знижує їх конкурентоспроможність та поширює технологічний розрив, а також не дає права участі в рамковій програмі з дослідницькими та е-інфраструктурами 8-го рівня технологічної готовності. Розбудова дослідницьких та е-інфраструктур потребує залучення донорів України.