Відкриті інновації

Імплементація політики трансферу знань для максимального їх використання

Аудит PSF Горизонт 2020, що досліджував науково-технічну систему України, зазначив обмеженість розвитку інновацій окремими стейкхолдерами (МОН, МЕРТ, НАНУ). НАНУ та МОН розглядають «інновації як засіб використання у приватному секторі результатів наукової і дослідницької діяльності, проведеної в державних дослідницьких організаціях». МЕРТ розглядає «інновації головним чином у виді стартапів, зокрема як розробки інформаційно-комунікаційних і технологічних прикладних програм». Але цього «недостатньо для підтримки розгортання «відкритої інновації»….. яка створюється в результаті співробітництва між багатьма сторонами: компаніями, дослідницькими установами усіх типів, користувачами, неурядовими організаціями, громадянським суспільством та державними установами (так звана «інноваційна екосистема»)» (стор.63). Роль уряду – впровадити відповідні інструменти, щоб забезпечити функціональність та підтримку такої системи. Таким чином, Аудит PSF Horizon 2020 , вперше на офіційному (урядовому) рівні в Україні, дав короткий опис елементів нової Європейської концепції Відкриті інновації 2.0. Незважаючи на те, що створення умов для інноваційного розвитку та комерціалізації досліджень постійно перебуває в сфері інтересів уряду, університетів та НАН України, нова (2013 року) концепція Відкритих інновацій 2.0, від якої очікується зменшення необхідних ресурсів та пришвидшеня розвитку інновацій, не розглядається в переліку необхідних реформ та узгодження з існуючими 10-річними концепціями інноваційного розвитку

На останньому щорічному Європейському форумі «Відкриті інновації 2.0» було відзначено, що «Open Innovation 2.0 є новою парадигмою поза межами відкритої інновації, оскільки вона також включає аспект методологічного перетворення….необхідність залучення всіх зацікавлених сторін - промисловості, установ, академічних кіл, громадян у всіх їх ролях. …Open Innovation 2.0 - це підхід до створення нових ринків, нових продуктів, нових послуг, а не лише вдосконалення того, що вже існує. …Open Innovation 2.0 - це перехід від лінійних інновацій до паралельних, інноваційних процесів…. нам потрібні …ті відкриті інноваційні екосистеми, які здатні об'єднати зацікавлених сторін для спільної справи». «Open Innovation 2.0 - це платформа для цифрових інновацій! ….нам потрібно інтегрувати принципи політики ‘3O’, існуючі інструменти політики, такі як Living Labs та Digital Innovation Hubs.» Нам… впровадити концепцію "Відкриті інноваційні екосистеми як сервіс".

В Україні приклади такого рівня взаємодії між різними учасниками інноваційного процесу відбувається тільки при виникненні небезпеки для країні: волонтерський рух громадянського суспільства, малого бізнесу та науки може забезпечити початковий прорив. Є окремі приклади використання таких форм як Living Lab та Цифрових хабів. Разом з тим в Україні відсутня підтримка цієї парадигми на рівні виконавчої влади та фінансового державного чи приватного капіталу. Більшість заходів, що пропонуються знаходяться на рівні трансферу знань, а перехід до відкритих інновацій та відкритих інновацій 2.0 навіть не розглядаються. Таке відставання від головного напряму інноваційної думки в світі призводить до розробки законів, особливо у сфері охорони прав інтелектуальної власності, які можуть заважати сучасним методам розвитку інноваційної діяльності.

Найкращою можливістю з реалізації цього пріоритету на методологічному та практичному рівнях є налагодження тісних зв’язків з Європейським Інститутом Інновацій та Технологій, якій навчає та підтримує інноваційні екосистеми на Європейському та національному рівнях на основі впровадження парадигми Відкритих інновацій 2.0. Напрями спільнот, що розвиваються цим інститутом, відповідають пріоритетним напрямам розвитку в Україні. Участь в таких спільнотах може стати основою для державної політики у цій сфері та поєднати напрями дій окремих міністерств, органів виконавчої влади міст, територіальних громад та громадянського суспільства в цілому.Україна потенційно має три з п’яти необхідних елементів для реалізації Відкритих інновацій 2.0 . Два інших можуть бути залучені на європейському рівні.

Існуюча в ЄС мережа Living Labs дозволяє розробити державну програму підтримки Living lab в Україні та створення міжнародних інноваційних екосистем разом з Європейськими Living Labs.

Інший напрямок інноваційного розвитку через створення Digital Innovation Hub потребує розвитку національних цифрових інфраструктур для досліджень та інновацій, а також забезпечення інтероперабельності з відповідними об’єднаннями Європейських цифрових інфраструктур, які поєднують передові дослідження та бізнес.

Одним з таких інструментів є формування Центрів передового досвіду (Centres Excellence), що використовують дослідницькі та е-інфраструктури для досліджень, які можуть стати точками зростання переваг для інноваційного бізнес середовища. Чи зможуть виконати цю роль визначені в Законі України «Про наукову та науково-технічну діяльність» ключові лабораторії чи потрібно впроваджувати додаткові інструменти покаже час. ЄС має достатньо прикладів державно-приватного партнерства, які можуть бути використані, від побудови венчурних підприємств, спін-офф компаній та стартапів до стратегічних партнерств з великими транснаціональними компаніями на кшталт створення суперкомп’ютерів екзафлопс потужності.