Пріоритет 2a / Мета2

Покращення співпраці України з державами-членами ЄС та асоційованими державами та з дослідниками цих країн для зменшення фрагментації досліджень та дублювання зусиль, максимально ефективне використання спільних ресурсів для вирішення загальних проблем.

Інструменти

1. Приєднання України до мережі науково-технічного співробітництва COST.

2. Формування багатостороньої мережевої платформи, зокрема з використанням інструментів COST, EUREKA!, «Європейських технологічних платформ» (ЕТР), «Спільних технологічних ініціатив» (JTI).

3. Розроблення критеріїв та процедур оцінювання спільних програм, використання результатів досліджень та розробок, захисту та спільного використання об’єктів інтелектуальної власності шляхом участі у проектах ЄС з використанням інструментів CSA, Teaming, Twinning тощо.

4. Створення відповідних фондів спільного інвестування, включення норми про такі фонди в законодавство про підтримку та розвиток інноваційної діяльності.

Індикатори

1. Наявність нових міжнародних угод про участь у COST, ЕТР, JTI міждержавного, відомчого та операційного рівня.

2. Розроблені критерії та процедури оцінювання спільних програм, проектів, стратегій, концепцій

3. Кількість фондів підтримки ДіР

Зауваження від групи ERA of Ukraine

Головними проблемами ЄДП, на вирішення яких націлений другий пріоритет, є:

Низька сумісність і взаємодія національних дослідницьких державних програм з науково-технічного розвитку

Недостатність потенціалу та дублювання за основними напрямами досліджень

Недостатнє фінансування інновацій за рамками досліджень.



Головними заходами, що пропонуються ЄК для вирішення цих проблем є наступні:

Впровадження спільних планів дослідження. Вдосконалення умов платформи для JPI та іншого міждержавного співробітництва при проведені досліджень.

Спільне визнання процедур оцінювання, які узгоджені з міжнародними стандартами проведення експертизи. Усунення законодавчих та інших бар’єрів, для забезпечення реалізації практик оцінювання, які узгоджені з міжнародними стандартами експертизи

Запровадження принципів спільного фінансування, щоб зробити національні дослідницькі програми сумісними, інтероперабельними між державами та простими для участі дослідників. Активніше використовувати інші інструменти і платформи для між державної кооперації (ERA-NET, COST). Підтримка національними фінансовими організаціями міжнародну кооперацію.

Без участі розпорядників державних коштів у групі GPC, як першого невідкладного кроку та створення відповідних національних груп з розробки, розвитку та підтримки спільних міждержаних ініціатив спільного програмування реалізувати ці заходи неможливо.