Пріоритет п'ятий

Оптимальна циркуляція та трансфер наукових знань

Головними проблемами на рівні ЄС вважаються:

- проблеми доступу до наукових знань та відсутності відкритого доступу;

- підвищення вартості наукових знань, яке шкодить SMEs та невеликим інституціям;

- відсутність визначення та узгодження національної політики щодо відкритого доступу та збереження наукової інформації;

- відсутність передачі знань між державними дослідницькими установами та приватним сектором.

ERAC визначив наступну топ мету для цього пріоритету: «усунення правових, політичних і технічних бар'єрів для більш широкого поширення і більш широкого використання знань призведе до зростання і конкурентоспроможності Європи».

За час, що пройшов з публікації ERAC власних оцінок щодо вирішення цих проблем, ЄС суттєво просунувся на шляху розуміння спільного руху. Ідея Єврокомісара К.Моедаша з розвитку Інноваційного Союзу - Відкриті інновації, Відкрита наука, Відкритість до світу, що була представлена в тому ж 2015 році на конференції присвяченій завершенню формування Європейського дослідницького простору, була у наступному 2016 році підтримана у рамках Стратегії цифрового Єдиного ринку Європи та розвитку парадигми Відкритих інновацій 2.0. Заходи, що передбачаються у рамках цієї ініціативи охоплюють вирішення проблем, що наведені вище і йдуть значно дальше до забезпечення взаємодії всіх зацікавлених сторін та співучасників інноваційного розвитку: державного управління, науки, освіти, бізнесу та громадянського суспільства.

В цілому, реалізація цього пріоритету буде мати вплив на наступну проблему, що визначена в середньостроковому плану дій уряду до 2020 року: відсутність дієвого механізму комерціаліазації досліджень, обміну даними та знаннями між наукою, економікою (бізнесом) та суспільством (розв’язання соціальних проблем).