Пріоритет 5a Мета1

Трансфер знань та відкриті інновації:

- запровадження європейської політики трансферу знань на національному рівні, максимальне поширення і використання наукових результатів для конкурентоздатної економіки, інновацій та сталого розвитку. Охорона інтелектуальної власності та ефективне використання нематеріальних активів.

Інструменти

1. Оновлення національних пріоритетів розвитку науки і техніки, інноваційної діяльності з урахуванням тенденцій ЄС, та визначення пріоритетних напрямів розвитку відкритої науки та відкритих інновацій. Створення офісу міжнародного трансферу знань для координації участі в спільних заходах, міжнародних програмах (COST, H2020, COSME, EUREKA! тощо) та міжнародних відкритих інноваційних екосистемах; а також для консультацій на рівні держави та окремих стейкхолдерів (міжнародний центр компетенцій).

2. Створення відкритих інноваційних екосистем в кожному з пріоритетних напрямків та участь в відповідних передових європейських інноваційних екосистемах. На першому етапі планується cтворення ВІЕ цифрових інновацій для стартапів та промисловості. Проведення щорічного Всеукраїнського фестивалю інновацій з конкурсом стартап-проектів серед ЗВО та НУ національних академій наук.

3. Розробка і впровадження Стратегії інноваційного розвитку з відповідними розділами з трансферу технологій та відкритих інновацій, ефективного використання нематеріальних активів. Нормативне забезпечення реалізації Стратегії, узгодження її зі стратегіями розумної спеціалізації. Створення та започаткування роботи Фонду розвитку інновацій.

4. Посилення ролі центрів ТТ шляхом забезпечення фінансовими ресурсами та професійними кадрами.

5. Створення, ресурсне забезпечення регіональних офісів трансферу знань та відкритих інновацій. Обмін кращими практиками, спільні тренінги, взаємодія з міжнародними асоціаціями та мережами (AUTM, European TT Offices Circle), методики та рекомендації щодо угод, ставок роялті тощо. Організаційно-координаційна діяльність та нормативне забезпечення буде здійснюватись національним офісом трансферу знань та відкритих інновацій, що буде створений при МОН України.

6. Оновлення урядової стратегії захисту та використання інтелектуальної власності на основі європейських практик відкритого доступу та відкритих інновацій. Запровадження щорічного моніторингу комерціалізації об’єктів ІВ, що були поставлені на баланс. Застосування ліцензій відкритого доступу в Україні.

7. Розробка критеріїв оцінювання і моніторингу трансферу знань для наукових установ і промисловості. Вдосконалення системи індикаторів та їх використання в органах статистики.

8. Використання фінансових інструментів сприяння впровадженню прикладних досліджень, трансферу знань та їх поширенню за фінансової підтримки НФД в координації з програмами міжнародної технічної допомоги. [5]

Індикатори

1. Частка підприємств, що співпрацює з науково-освітніми установами.

2. Частка інноваційно активних (в т.ч. промислових) підприємств.

3. Збільшення питомої ваги інноваційної продукції у загальному обсязі реалізованої промислової продукції (та кількість нових інноваційних підприємств).

4. Кількість інституцій в зареєстрованих мережах ТТ, залучених до надання підтримки інноваційної діяльності, зокрема ЦТТ та ВІЕ: національних та європейських, до послуг яких наявний доступ в Україні (в т.ч. з державною підтримкою).

5. Кількість технологічних пропозицій\запитів, розміщених онлайн у мережах трансферу технологій.

6. Кількість спільних з ЄС інноваційних проектів та обсяг їх фінансування, в т.ч. проектів технічної допомоги ЄС.

7. Показники Global innovation index

8. Кількість проектів у рамках програми EUREKA!

9. Показники Європейського інноваційного табло.

10. Рівень фінансування сфери досліджень і розробок з боку бізнесу

[5] Посилаючись на Закон про ННТД в статті 51 п.2 зазначено, що одним із "напрямів грантової підтримки Національного фонду досліджень України є: 6) трансфер знань та їх поширення".

Зауваження від групи ERA of Ukraine

На останньому щорічному Європейському форумі «Відкриті інновації 2.0» було відзначено, що «Open Innovation 2.0 є новою парадигмою поза межами відкритої інновації, оскільки вона також включає аспект методологічного перетворення….необхідність залучення всіх зацікавлених сторін - промисловості, установ, академічних кіл, громадян у всіх їх ролях. …Open Innovation 2.0 - це підхід до створення нових ринків, нових продуктів, нових послуг, а не лише вдосконалення того, що вже існує. …Open Innovation 2.0 - це перехід від лінійних інновацій до паралельних, інноваційних процесів…. нам потрібні …ті відкриті інноваційні екосистеми, які здатні об'єднати зацікавлених сторін для спільної справи». «Open Innovation 2.0 - це платформа для цифрових інновацій! ….нам потрібно інтегрувати принципи політики ‘3O’, існуючі інструменти політики, такі як Living Labs та Digital Innovation Hubs.» Нам… впровадити концепцію "Відкриті інноваційні екосистеми як сервіс".

Використання таких нових інструментів на міжнародному рівні є критично важливим для України разом з такими заходами в цьому напрямі:

(5а).1 Стратегія, організаційне та законодавче забезпечення парадигми відкритих інновацій 2.0 . Забезпечить перехід "від трансферу знань до відкритих інновацій"

(5а).2 законодавче та організаційне забезпечення державно-приватного партнерства у відкритих інноваційних екосистемах,

(5а).3 створення хот-спотів в Україні від KIC Європейського інституту інновацій та технологій EIT: Climate-KIC, EIT Digital, EIT Food, EIT Health, EIT InnoEnergy, EIT Raw Materials;

(5а).4 розробка дорожньої карти центрів передового досвіду (excellence) чи ключових лабораторій.