СОФИЙСКОТО МЕТРО

Софийското метро е единственото метро в България. Първите проучвания и планове за строителство на подземен транспорт в столицата са осъществени в края на 1960-те години. Въведено е в експлоатация на 28 януари 1998 г. Към 24 април 2021 г. има обща дължина 52 km с 47 метростанции.

Метрото е обявено за национален обект, което означава, че неговото строителство се финансира както от общинския и от националния бюджети, а също и от европейски фондове.

 

Метродиаметрите по Генералната схема са следните:

Линиите се пресичат в централната градска част във формата на триъгълник с върхове: пл. „Св. Неделя“, Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и „Национален дворец на културата“.

Според първоначалната Генерална схема, след днешната метростанция „Сердика“ трасето на Първи метродиаметър е трябвало да продължи по бул. „Дондуков“, а след СУ „Св. Климент Охридски“ – по бул. „Цариградско шосе“. Изменението на трасето става през 1993 г.

 

Първи метродиаметър (линии М1 и М4)

Трасето и метростанциите от „Първи метродиаметър“ по направление северозапад-югоизток се строят активно от 1980-те години. Към април 2015 г. в експлоатация е участък от ж.к. „Обеля“ до „Летище София“ с обща дължина 24,96 km и 20 метростанции.

Линията свързва направлението ж.к. „Обеля“ – ж.к. „Младост“ и „Летище София“. В западната си част линията се свързва с Втори метродиаметър с метростанция „Ломско шосе“. Метростанция „Сердика“ е трансферна с метростанция „Сердика II“, между които е осъществен преход.

В източния си дял Първи метродиаметър се разделя на 2 лъча:

На 8 май 2015 г. отсечката от „Младост 1“ до „Бизнес парк София“ и „Младост 4“ е открита за пътническа експлоатация. Оттогава линия М1 се движи между станциите „Бизнес парк“ и Сливница, а линия М2 между станциите „Летище София“, „Обеля“ и „Витоша“, като между „Обеля“ и „Витоша“ М2 се движи по Втори метродиаметър.

На 26 август 2020 г. след откриването на Трети метродиаметър, линия М2 в участъка „Сливница“ – „Младост 1“, движеща се успоредно с М1 е променена на линия М4.

Метростанции

 

В близост до метростанция „Стадион Васил Левски“ се намира едноименния национален стадион. Той е най-голямото спортно съоръжение с трибуни в България. Стадионът има 44 000 седящи зрителски места и се намира в центъра на София.

Официално е открит през 1953 г., а основно реконструиран през 1966 г. и 2002 г.

На Националния стадион се провеждат футболни двубои на националния отбор, двубои от Първа лига и финалите на турнира за Купата на България. 

Друга известна забележителност, до която може да стигнете с тази линия на метрото, е Софийският университет „Св. Климент Охридски“. Това е най-старото и най-голямо висше училище в България. Университетът е създаден на 1 октомври 1888 г. като Висш педагогически курс. Централната част на сградата на СУ е построена с дарение на братята Евлоги и Христо Георгиеви, чиито скулптури красят нейната фасада. Първият ректор на Софийския университет е акад. Александър Теодоров-Балан.

Северен лъч

·        „Младост III“ – в експлоатация от април 2012г.

·        „Интер Експо Център“ – Цариградско шосе – в експлоатация от април 2015г.

·        „Дружба“ – в експлоатация от април 2015г.

·        „Искърско шосе“ – в експлоатация от април 2015г.

·        „Софийска Света гора“ – в експлоатация от април 2015г.

·        „Летище София“ – в експлоатация от април 2015г.

  Южен лъч

 

·        „Александър Малинов“ – в експлоатация от май 2015г.

·        „Академик Александър Тодоров-Балан“ – в експлоатация от май 2015г.

·        „Бизнес парк София“ – в експлоатация от май 2015г.

 

Втори метродиаметър (линия М2)

Втори метродиаметър на Софийското метро според първоначалната генерална схема е било предвидено да свързва частите на града по направление северозапад-юг – от кв. „Илиянци“ до кв. „Хладилника.“

Метростанции:

·         „Обеля“ – в експлоатация от април 2003 г.

·         Ломско шосе– в експлоатация от август 2012 г.

·         Бели Дунав – в експлоатация от август 2012 г.

·         „Надежда“ – в експлоатация от август 2012 г.

·         Хан Кубрат– в експлоатация от август 2012 г.

·         Княгиня Мария Луиза – в експлоатация от август 2012 г.

·         Централна жп гара – в експлоатация от август 2012 г.

·         Лъвов мост – в експлоатация от август 2012 г.


·         Сердика (възлова с МД1) – в експлоатация от август 2012 г. След пускането в експлоатация на Втори метродиаметър, тя става първата трансферна станция в Софийското метро

·         НДК – в експлоатация от август 2012 г.

·         Европейски съюз – в експлоатация от август 2012 г.

·         Джеймс Баучер – в експлоатация от август 2012 г.

·         Витоша – в експлоатация от юли 2016 г.

По-късно са изградени и два лъча- Северен и Източен, които включват няколко метростанции: ,,Толстой“, ,,Свобода“, ,,Рожен“, ,,Илиянци“ (за Северния лъч) и ,,Градина“, ,,Симеоновско шосе“, ,,Национална спортна академия (НСА)“ и ,,Студентски град“(за Източния лъч).

През 2012 г. започва и изработването на технически проект за удължаване на линията в южна посока с още една метростанция „Витоша“, а официалното и строителство започна на 1 август 2014 г.

Любопитни факти

При изграждането на метростанция „Сердика II“, в центъра на София (пред ЦУМ), е разкрит богат на археологически находки пласт, част от древната Сердика. Съхраняването му влиза в противоречие с плановете за изграждането на подземен паркинг и с открития способ за изграждане на метростанцията.


На 24 април 2010 г. във Фейсбук е създадена група, призоваваща да се спасят археологическите находки, намерени при строителството на метрото и за отказ от строителството на подземен паркинг, както и промяна в методите на изграждане на метростанцията.


След разгорялата се обществена дискусия, плановете за построяването на метростанцията са променяни няколко пъти, построяването на подземен паркинг е отменено, а метростанцията се изгражда по подземен начин, като основната част на археологията е запазена, а над нея са изградени покривни конструкции за възстановяване на автомобилното движение.

 

Съществуват планове и за още две метростанции – „Черни връх“ и „Драгалевци“, съответно първата при кв. „Кръстова вада“, а последната на пресечката на бул. „Черни връх“ с бул. „Околовръстен път“.

 

 

Трети метродиаметър (линия М3)

 

Строителството на третия метродиаметър започва още през 2016 година и е пуснат в експлоатация през 2020 година. Планирани са общо 16 станции, като 4 от тях са все още в строеж. 

Третата линия на софийското метро по план трябва да свързва столичните квартали ж.к. „Левски Г“ и „Горна баня“. Станциите в „Левски Г“, които минават по Ботевградско шосе, са все още в строителство. 

Първата построена станция носи името „Хаджи Димитър“ и се намира в близост до моста Чавдар.

След нея идва „Театрална“, която се намира на булевард Мадрид, който е известен с многото си театри- Малък градски театър „Зад канала“, Театър София, Theatró и други. Парк Заимов също се намира в непосредствена близост.

Минута след това можем да се озовем на „Орлов мост“. Тази метростанция се намира точно на Орлов мост, където е топлата връзка с първи метродиаметър (М1 и М4). Около нея също се намира и Борисовата градина.

Борисовата градина.

Следващата станция – „Патриарх Евтимий“ говори сама за себе си, защото се намира точно до паметника на Свети Патриарх Евтимий на улица „Граф Игнатиев“. 

Петата построена станция отново е доста именита, тъй като се намира в близост до Националния Дворец на Културата (НДК), където има много възможности човек да оползотвори свободното си време, а освен това там е и топлата връзка с втория метродиаметър (М2). 

Следващата метростанция предоставя голямо удобство на всички бъдещи и настоящи студенти от Медицинския университет, тъй като се намира на не повече от няколко метра от него. 

Следва станцията „Булевард България“, която се намира в близост до Професионалната гимназия по дизайн.

Осмата станция от третия метродиаметър носи името „Красно село“ и е най-близката станция на метрото до нашето училище.

Следват 3 поредни станции в столичния квартал „Овча купел“. Първата от тях е „Овча купел“, която се намира в близост до парка в Овча купел 1, както и до стадион „Славия“. 

Километър-два по-късно се озоваваме на метростанция „Мизия“, която е разположена близо до Нов български университет.

Следва станция „Овча купел 2“.

И последната станция от най-иновативната линия на столичното метро носи името „Горна баня“. Там столичаните могат да се прехвърлят на Българските държавни железници (БДЖ), които водят до всяко кътче на България. Тя също се намира не много далече от Софийския околовръстен път, където спират много автобуси от Центъра За Градска Мобилност (ЦГМ). 

Подготвили рубриката: Диляна, Бианка, Виктория и Мартин Табанджов