24 МАЙ - ДЕН НА СВЕТИТЕ БРАТЯ КИРИЛ И МЕТОДИЙ, НА БЪЛГАРСКАТА АЗБУКА, ПРОСВЕТА И КУЛТУРА И НА СЛАВЯНСКАТА КНИЖОВНОСТ

24 май е един от най-светлите български празници. На тази дата честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култула и на славянската книжовност. На този ден се отдава почит на братята Кирил и Методий - създателите на славянската писменост.

През 855г. те създават глаголицата във византийския манастир Полихран в областта Витиня в Мала Азия и там превеждат свещени книги. След това се заемат да популяризират християнството сред славяноезичните народи.

Техните ученици Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий продължават делото им. Те получават топъл прием в България от княз Борис през 9 век. Кирилицата, която заменя глаголицата, е създадена в Преславската книжовна школа. Като неин създател е посочен Климент Охридски, а името ѝ е дадено в чест на Константин - Кирил Философ.

Като ден на просветата празникът се чества за първи път в Пловдив през 1851 г., когато в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий" по инициатива на Найден Геров се организира празник и ученическо шествие. По-късно Йоаким Груев предлага Денят на Кирил и Методий да бъде отбелязван като празник на българските ученици.

Братята Кирил и Методий са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език и разпространяване на християнството. През 1980 година са обявени от папа Йоан-Павел Втори за покровители на Европа.

Православната църква ги почита и като едни от светите Седмочисленици заедно с техните ученици.

Химнът на Деня на българската просвета и култура - „Върви, народе възродени“, е написан през 1892 година. Автор на текста е Стоян Михайловски, който го публикува за първи път в списание „Мисъл", а през 1901 г. композиторът Панайот Пипков открива стихотворението в учебник и решава да напише музика по него. Тази година се отбелязват тържествено 130 години от написването на този химн.

Той включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Интересен факт е, че стихотворението е преведено на 21 езика.

 

"Върви, народе възродени,

към светла бъднина върви,

с книжовността, таз сила нова,

съдбините си ти поднови!

 

Върви към мощната Просвета!

В световните борби върви,

от длъжност неизменно воден -

и Бог ще те благослови!

 

Напред! Науката е слънце,

което във душите грей!

Напред! Народността не пада

там, дето знаньето живей!

 

Безвестен беше ти, безславен!...

О, влез в Историята веч,

духовно покори страните,

които завладя със меч!..."

 

Тъй солунските двама братя

насърчаваха дедите ни...

О, минало незабравимо,

о, пресвещени старини!

 

България остана вярна

на достославний тоз завет –

в тържествуванье и в страданье

извърши подвизи безчет...


Празникът на буквите е специална дата за всички нас. И без значение къде се намира човек трябва да пази спомена от жизнерадостната атмосфера в този светъл майски ден.


Рубриката подготвиха: Бианка Радовска, Виктория Шулева, Мартин Табанджов от 9б клас