1 юни – Международен ден на детето

История на празника

На 1 юни празнуваме Международния ден на детето. Празникът води началото си от Световната конференция по въпросите на детското здраве, състояла се в Женева през 1925 година. Тя е подета в няколко страни по света, сред които – отначало в САЩ, а от 1927 г. и в България – на 8 май, той се чества под патронажа на княгиня Евдокия.

Идеята за отбелязване на този ден идва през 1925 година, когато китайският генерал консул в Сан Франциско събира няколко китайски деца сираци и ги води на празника на лодките-дракони (китайски празник, водещ началото си от древността и свързан с пролетното равноденствие).

По-късно неговата инициатива е продължена, като независимо от благотворителната акция в САЩ и в Европа се провежда международна конференция по въпросите на детското здраве.

През 1949г. денят официално е обявен за Международен ден за защита на децата. А през 1950г. 1 юни за първи път е честван едновременно в 51 страни по света. Вече като международен празник, учреден през 1949-1950 г. в Москва, на денят започва да се отбелязва като Международен ден за защита на децата, с което име е възприет и официално в СССР и страните от Социалистическия блок, както и в някои други страни по света под тяхно влияние. На тази дата той е възприет основно от тях и остава на нея и след падането на комунистическите режими в тези страни. Наред с наблягането на различни увеселения и ваканции, на празника се придава и силна политическа окраска.

Световен ден на децата

След като на 14-ти декември 1954 г. ООН и ЮНЕСКО обявяват 20-ти ноември за Световен ден на децата, по целия свят Денят на детето започва да се чества, въпреки че самата дата не е общо възприета, а във всички страни в света е определена, според местните условия и традиции. Смисълът и съдържанието на празника са сходни - това е ден, посветен на усилията да се постигне щастие за всички деца.

Кога се празнува денят на детето по света?

·   втората събота на януари – Тайланд

·   З март – Япония (чества се и на 5 май)

·   4 април – Хонконг, Тайван

·   23 април – Турция

·   последната неделя на април – Колумбия

·   30 април – Мексико

·   5 май – Южна Корея

·   27 май – Нигерия

·   последната неделя на май – Унгария

·   1 юни – Албания, Беларус, Босна и Херцеговина, България, Виетнам, Казахстан, Камбоджа, Китай, Куба, Латвия, Литва, Македония, Молдова, Полша, Португалия, Румъния, Русия, Северна Корея, Словакия, Словения, Сърбия, Хърватия, Черна гора и Чехия

·   4 юли (Ден на детето в ислямските държави) – Алжир, Афганистан, Бангладеш, Египет, Ирак, Йордания, Катар, Кувейт, Либия, Ливан, Малайзия, Малдиви, Мароко, ОАЕ, Пакистан, Палестина, Саудитска Арабия, Сенегал, Сирия и Тунис.

·   третата неделя на юли – Венецуела

·   23 юли – Индонезия

·   втората неделя на август – Аржентина и Чили

·   20 септември – Германия

·   1 октомври – Сингапур и Шри Ланка

·   12 октомври – Бразилия

·   14 ноември – Индия

·   11 декември – Гърция

Ден на детето в Япония

 Ден на детето в Турция

Ден на детето в Германия 

Рубриката подготвиха: Диляна и Вероника от 8а клас, Бианка, Виктория и Мартин Табанджов от 10б