3 МАРТ - НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК НА БЪЛГАРИЯ

Трети март - Денят на Освобождението на България

На 3 март 1878 година в градчето Сан Стефано е подписан мирен договор между Русия и Османската империя.

С него се слага край на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.) и се създава отново българската държава след близо 500-годишно османско владичество.

Причина за Руско-турската война е жестокото потушаване на Априлското въстание от 1876 година, което предизвиква огромен отзвук в Европа. Редица видни европейски общественици и държавници издигат глас в подкрепа на потиснатите българи. Войната става неизбежна след провала на Константинополската конференция и отказа на Османската империя да се реформира и зачита правата на своите християнски поданици. Тя завършва с победа на участниците в антиосманската коалиция, начело с Русия.


А защо се празнува на 3 март?


Санстефанският мир е подписан на 3 март (19 февруари стар стил). Тази дата не е избрана случайно – тя съвпада с коронацията на Александър ІІ през 1855 година и освобождаването на крепостните селяни в Русия през 1861 година, за което руският император получава прозвището Освободител. Договорът е предварителен и подлежи на одобрението от останалите Велики сили. Според него, освободена България е автономно, плащащо данък, васално княжество със свое народно правителство и войска. Площта му е над 170 000 кв. км.

Границите на княжеството обхващат Северна България (без Северна Добруджа), Тракия (без Гюмюрджинско и Одринско) и Македония (без Солунската област и Халкидическия п-в). Държавата се управлява от княз, избран от населението с одобрението на Великите сили и Високата порта. Парламентът е трябвало да изработи Органически устав (Конституция). Предвижда се и временно руско управление за срок от две години, което се осъществява от специален императорски комисар.

Със Санстефанския мирен договор България възкръсва отново на картата на Европа. Нейното население наброява 4 800 000 души.

Освобождението на България за пръв път се чества във Велико Търново на 19 февруари (3 март нов стил) 1879 г.. Антим I, първи екзарх на Българската екзархия отслужва панахида в църквата „Св. Богородица“ в присъствието на депутати и граждани.


Интересни факти


Предварителният план на руското командване за войната срещу Турция е разработен от Ген. Николай Обручев, който е представител на по-младото поколение висши офицери, подкрепящи реформите на император Александър.

Освобождението на България от османско иго е тържествено отбелязвано, като на територията на страната са построени няколкостотин паметника в знак на признателност към героизма и саможертвата на сражавалите се воини. До наши дни са оцелели 244 от тях.


Как се отбелязва празника?


На този ден се вдига националното знаме и се поставят венци на паметника на Незнайния войн в София, в памет на българите, загинали в борбата за освобождението на Отечеството. Вечерта на площада пред Народното събрание, до паметника на Цар Освободител – Александър II се провежда тържествена заря-проверка. Гражданите поставят венци и цветя на паметника на загиналите за освобождението на България войници от Руската империя, както и от тогавашното Княжество Румъния.


Рубриката подготвиха: Бианка Радовска, Виктория Шулева, Мартин Табанджов, Марио Георгиев от 9б клас