НАЦИОНАЛЕН АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ MAGNA GRECIA (ВЕЛИКА ГЪРЦИЯ)

Музеят е разположен в Реджо Калабрия, Южна Италия.

Сградата, построена между 1932 и 1941 г., е проектирана от архитекта Марчело Пиачентини. На главната фасада са изваяни различни монети на градовете на Magna Grecia.

Наскоро реновиран по повод 150-ата годишнина от обединението на Италия, той съхранява най-значимите находки от историята на Magna Grecia, които го поставят сред най-значимите италиански археологически музеи.

Историята на музея започва след разрушителното земетресение от 1908 г., което засегнало градовете Реджо и Месина. От развалините били открити важни находки от неговата гръко-римска история. Големите щети в Гражданския музей, открит през 1882 г., и волята на тогавашния ръководител на археологическото наследство на Калабрия, Паоло Орси, довели до ускореното изграждането на Археологически музей на Magna Grecia, който съхранява находки от целия регион.

Открит през 1959 г., Палацо Пиаченти е първият дворец, построен специално за музейна изложба. Претърпява различни трансформации с течение на времето, а настоящата организация започнала през 2009 г. и завършила през 2016 г. Основният елемент е вътрешният двор (сега Пиаца Паоло Орси), покрит с прозрачен стъклен таван. Терасата, предназначена за заведения за хранене, е място за културни събития през лятото.

Авангардна инсталация придружава посетителите на пътешествие през вековете. Новата постоянна изложба разполага с 220 витрини и е разположена на четири изложбени етажа, които разказват историята на Калабрия от праисторията до римската епоха. Посещението започва от втория етаж (Ниво А - Праистория и Протоистория - метална епоха, след това продължава към първия етаж (Ниво В - Градове и светилища на Magna Grecia). На Ниво С - Некропол и ежедневието на Magna Grecia и завършва на приземния етаж (Ниво D - Реджо) с историята на Реджо. Тук е залата на "I bronzi di Riace". На ниво -1 се помещават временните изложби и има достъп до елинистическия некропол.

Подготвил рубриката: Диляна и Вероника от 9а клас, Бианка, Виктория и Мартин Табанджов от 11б