Павлюк Ірина Миколаївна

Формування креативного мислення старших дошкільників засобами психолого-педагогічного проектування

З досвіду вихователя

м. Миколаїв №131

Сучасна система освіти переживає процес оновлення. Існує тенденція до пошуку нових підходів щодо виховання та навчання дітей. Тому вихователі дошкільних закладів теж знаходяться у постійному пошуку методик, технологій, які б забезпечували ефективність, якість та результативність освітнього процесу, на перший план виступає випереджаючий розвиток дитини, формування творчої особистості, яка проектує і організовує своє життя, доцільно перетворює навколишній світ. Працюючи за технологією психолого-педагогічного проектування (ППП), я переконана, що саме ця технологія допоможе якісно, відповідно до сучасних вимог, підготувати випускників дошкільних закладів до навчання в новій українській школі. Вона водночас стимулює оригінальність мислення, як самого педагога, так і дітей, спонукає до пошуку нетрадиційних вирішень завдань.

Технологія психолого-педагогічного проектування привернула мою увагу своєю сучасністю, а головне спрямуванням на розвиток творчої особистості дитини, яка креативно мислить. Робота над проектами ділиться на шість етапів (мотиваційний, інформаційний, репродуктивний, узагальнюючий, творчий, рефлексивно-оцінювальний.)

На першому етапі педагоги намагаються створити мотивацію, яка перетворить педагогічну задачу в прагнення, бажання кожної дитини реалізувати спільний задум. Мотивація має бути під час кожного виду діяльності протягом всього періоду роботи над проектом.

Обов’язковим компонентом мотиваційного етапу є створення зусиллями педагогів і дітей «дерева цілей» , на якому фіксуються всі ідеї щодо реалізації певного проекту.

Оволодіння дітьми новими знаннями за темою проекту відбувається впродовж всього інформаційного етапу, основним завданням якого є формування у дітей вміння здобувати знання з різних інформаційних джерел шляхом самостійного пошуку, розв’язання проблемних ситуацій, пізнавальних завдань. Саме на цьому етапі вихователі максимально поєднують різні інноваційні технології, методики та авторські програми: «Будинок вільної дитини» (М. Монтессорі), школа раннього читання (Г. Домана), розвиток творчих здібностей (Л. Шульги), розвиваючі ігри (Б.Нікітіна), теорії розв’язання винахідницьких завдань, програма художнього виховання «Кольорові долоньки» (О. І. Ликової) тощо.

Під час репродуктивного етапу вихователь створюють умови для того, щоб діти могли застосувати отримані знання, уміння та навички на практиці, спонукають вихованців до активного мислення та творчої роботи, використовуючи образотворчу діяльність та різні види дитячої праці.

Під час узагальнюючого етапу вихователь ставить за мету виявити, наскільки цілісні уявлення дітей про оточуючий світ, відслідковує розвиток базових якостей, елементарний природодоцільний світогляд, моральне зростання, наявність передумов логічного мислення. Узагальнюючий етап передбачає організацію контрольного заняття, яке може бути проведеним у формі інтегрованого заняття, вікторини, диспуту, клубів кмітливих і винахідливих тощо.

Творчий етап проектної діяльності – особливий і найбільш насичений, адже реалізуються усі найсміливіші дитячі проекти, як «потяг дружби», «газета», «макет перехрестя» чи «чудове свято» для батьків. Цей етап стимулює креативність, здатність дитини до творчого рішення, сприяє прояву творчих здібностей.

На останньому – рефлексивно-оцінювальному етапі – вихователь з дітьми ніби здійснює подорож в минуле, що допомагає усвідомити набутий досвід, порадіти своїм і чужим успіхам, вчить оцінювати себе і свою діяльність.

Період від підготовки та створення проекту до його захисту пронизаний ідеєю: «Головне не кількісні характеристики знань, а уміння здобувати та використовувати їх у конкретних ситуаціях».

Проект навчально-виховної роботи з дітьми старшої групи «Зірочки» Тема: «Ми досліджуємо Всесвіт»

Тривалість проекту: 10 днів

Мета проекту:

Освітня: розширити знання дітей про Сонце, небо; дати знання про Сонячну систему, як спільну сім’ю планет (всі планети рухаються навколо Сонця по чітко визначеній орбіті),розширити знання про планету Земля, її місце в Сонячній системі; формувати розуміння єдності Землі і Космосу та його вплив на життя планети; вчити сприймати красу та різноманітність зоряного неба; познайомити з сузір’ями «Чумацький шлях», «Змієносець», окремими знаками Зодіаку; з планетами Венерою, Марсом, Сатурном, та їх особливостями; вчити користуватися глобусом, визначати континенти, воду, сушу; розширити знання про дослідження Космосу, штучні супутники, космічні кораблі, оснащення, одяг і харчування космонавтів; поглибити знання про Місяць – супутник Землі; першого українського космонавта); учити складати творчі розповіді, казки, вигадки на «Космічну тематику»; розширювати словниковий запас «Космічними термінами» (епітети, порівняння, синоніми).

Розвивальна: розвивати вміння спостерігати за природою Космосу, робити зіставлення та висновки із спостережень, проводити аналогії; розвивати усвідомленість єдності Землі та Космосу, сприйнятливість краси і різноманітність небесної сфери; розвивати мислення, пам’ять; мовний апарат, фонематичну систему мовлення, слухову увагу; власний погляд на дану проблему, вміти реалізувати власні задуми в практичній діяльності.

Соціалізуюча: застосовувати особистий досвід у роботі за проектом; створити умови для реалізації пізнавальної і соціальної активності дітей;

Виховна: виховувати інтерес до світу Космосу та бережливому ставленню до нього; естетичне сприйняття краси різноманітних проявів небесної сфери; повагу до людей різних професій досліджуючих Космос;

Характеристика проекту.

За домінуючою діяльністю: дослідницько-інформаційний;

За тривалістю: середньої тривалості;

За кількістю учасників: колективний;

За характером контактів: у межах групи, Міський планетарій;

База реалізації: Миколаївський ДНЗ №131 «Калинонька», старша група «Зірочки».

Учасники проекту: діти, вихователі, батьки, працівники планетарію; бібліотекарі.

Мотиваційний етап, 1 день.

Проектне заняття:

Тема: «Чудові таємниці Космосу»

Мета: виявити рівень знань на початку вивчення теми, та поновити знання з тематичного циклу за підтемами:

  • Сонце – яскрава зірка Всесвіту;
  • Сім’я Сонця – планети Сонячної системи;
  • Посланці далеких світів – метеорити, метеори, мандрівники;
  • Зоряне небо – Про що нам говорять зірки, Про що нам говорять Сузір’я;
  • Місяць – супутник Землі;
  • Земля – домівка для всіх представників природи, Глобус – модель землі;
  • Хто живе на небі? Що таке Всесвіт?;
  • Космонавти – дослідники Космосу;

Викликати інтерес до теми, зацікавленість в ній, бажання реалізувати задум, який виник під час розгляду знімків нашої планети з Космосу, мрії відвідати миколаївський планетарій на вулиці Обсерваторній. Виховувати вміння домовлятися й вислуховувати думку один одного в процесі створення проекту, виховувати пізнавальний інтерес до Космосу, уміння помічати його красу і неповторність, єдність Землі та Космосу, пояснити, що Всесвіт – це Дім для всього що існує. Для всіх планет, зірок та Зоряних світів, розвивати пізнавальний інтерес, дитячу ініціативу.

Матеріал: Альбом «Такий чудовий і привабливий Космічний світ», фотографії із зображенням планет з Космосу, збірка ілюстрацій «Космос», іграшкові моделі супутників Землі, глобус, Д/г. «Космічні кораблі»

Методи і прийоми: сюрпризний момент – привітати Зоряного хлопчика дітям групи «Зірочки» і подарунок від нього – «Космічної скриньки», ігрова мотивація, художнє слово, спостереження за небом, зірками, сонцем, пояснення, бесіда, опис, проблемні ситуації.

Спостереження: за Сонцем (тепло сонячних променів навесні); за тривалістю дня навесні; (замальовка шляху Сонця вранці, вдень, вночі) – відчути красу і гармонію в оточуючому світі з появою весняного сонця, поспостерігати за його яскравістю, світлом, теплом, викликати радість сприйняття сезонних перетворень в природі, як вони впливають на настрій людей. Дослід-експеримент «Чому Сонце можна побачити до того, як воно з’явиться над горизонтом?»

Ігрова діяльність: дидактичні ігри: «Планети Сонячної системи», «Який, яка, яке», «Мандрівка земною кулею», «Знайди пару», «Назви і розкажи», «Хто живе на ній?»рухливі ігри: «Космонавти», «Зоряні перешкоди», Космічна естафета», «Планети», «Кольорові супутники». Творчі ігри: з’ясувати, чи вміють діти будувати сюжетну лінію, використовуючи предмети замінники, домовлятися про переділ ролей.

Фізхвилинки: «Парад планет», «Місяць та зірочки», «Ми збираємось в політ». «Енциклопедія космосу»: дати тлумачення астрономічних понять ( що таке за наука астрономія, астрологія, галактика, всесвіт).

Виготовлення дерева цілей. Варіанти: «Зоряне небо»,

Мета:виховувати бажання працювати разом, сприяти розвиткові дитячої ініціативи, виявляти вміння дітей творчо підходити до розв’язання проблем, що виникають під час роботи, розвивати творче мислення, увагу, логіку, дрібну моторику руки, вміння працювати з шаблонами «На Космічну тему», та вирізати зображення космічних об’єктів.

Індивідуальна робота: закінчити діагностику знань дітей з даної теми.

Робота з батьками: ознайомити батьків з ідеями, які виникли протягом першого дня роботи над проектом

Інформаційний етап, 2 день.

Заняття (Цікава математика).

Тема: Утворення числа 10. «Подорож зоряним небом».

Мета: залучати дітей до різних математичних дій: лічбі, порівнянні чисел на множині предметів, ознайомити з утворенням числа 10; закріпити знання геометричних фігур. Розвивати увагу, мислення. Виховувати інтерес до математичних дій до природи Космосу.

Матеріал: демонстраційне полотно із зображенням Сонця в космічному просторі: роздатковий матеріал: зірочки, планети, геометричні кольорові фігури - зображення супутників і космічних кораблів. Художня література: П. Воронько «Сніжна зіронька горить», «Іде вечір на коні».

Заняття: Малювання.

Тема: «Парад планет».

Мета: учити малювати «Космічний витвір», створити умови для експериментування з акварельними фарбами і різними художніми матеріалами, навчати зображувати планети «нетрадиційним засобом малювання» (пальчиками, відтінками червоного, жовтого, синього, відтворювати їх різні, за розміром, оздоблювати їх за власним бажанням). Розвивати творчу уяву, художній смак. Виховувати естетичне сприйняття Всесвіту.

Обладнання та матеріал: фотографії із зображенням Всесвіту, матеріал для малювання акварельними фарбами.

Розгляд фотоальбому «Всесвіт». Розглянути зоряне небо знайти найяскравіші зірки, як вони купкуються, який малюнок з зірок вимальовується, на що схожий цей малюнок, яка назва сузір’я, навчити розпізнавати малюнки зірок – сузір’я.

Художня література: «Зоряне небо» Л. Українка., «Місяць і зірки» М. Підгірянки, «Легенда про сузір’я Великої Ведмедиці».

Ігрова діяльність: дидактичні ігри: «Сузрір’я», «Сонячна родина», «Парад планет», «Космічний марафон». Творчі ігри: «Льотчики». Мовні ігри: «Космічна абетка», «Впіймай звук».

Трудова діяльність: започаткувати акцію «Земле наш чистий дім, а ми господарі внім». Пояснити необхідність дотримання чистоти довкілля. Прибрати майданчик. Запропонувати дома також навести лад на подвір’ї.

Індивідуальна робота: вивчити назви планет Сонячної системи, сузір’їв, учити розпізнавати їх за зовнішнім виглядом, особливостями.

Робота поза заняттями: розвиток дрібної моторики рук у настільній грі «Мозаїка», «Сузір’я – дивосвіту» - викладання силуетів сузір’їв з мозаїки та насіння дерев; «Енциклопедія Космосу» - дати тлумачення слів Космос, сузір’я, розвивати пам’ять, увагу.

Разом з батьками: запропонувати поспостерігати за зірками. Звернути увагу на кількість зірок на небі, їх розмір, яскравість, мерехтіння; розвивати спостережливість, уяву у дітей.

Інформаційний етап, 3 день

Заняття (Рідна природа, художня література)

Тема: Кому Сонце потрібно?»

Мета: дати уявлення, що Сонце – сама велика зірка, центральне небесне світило Сонячної системи, які планети обертаються навколо Сонця. Ввести поняття «Сонячна система». Формувати знання про Сонце та його значення для життя на Землі. За допомогою досліду зі свічкою та глобусом показати зміну пір року, залежно від розташування Землі та Сонця. Формувати пізнавальні інтереси. Приносити естетичну насолоду.

Обладнання та матеріал: ілюстрації альбому «Космос», макет Сонячної системи. Заняття: Аплікація.

Тема: На ракеті до зірок»

Мета: навчити дітей вирізати за контуром зображення деталей ракети з паперових прямокутників та квадратів, складених навпіл. Показати різні прийоми декорування і оздоблення «зоряного неба». Учити складати композицію з різних елементів (сонце, зірки, планети). Розвивати почуття форми і композиції. Виховувати охайність в роботі та естетичний смак.

Художня література: Українська народна пісня «Прийди, прийди Сонце», читання словацької казки «У сонечка в гостях», Ф. Тютчев «Сяє сонце», М. Стельмах «Сонце стукає в віконце».

Спостереження за небом. Звернути увагу на кольорову гаму весняного неба за будь-якою погодою, показати вплив сонячного світла на колір неба і його безкінечність.

Розв’язування проблемної ситуації:

Що ти будеш робити, якщо зустрінешся з інопланетянами?

Кого б ти взяв із собою в космічну подорож і чому?

Що було б, якби…(потухла зірка, впав метеорит, зійшла з орбіти планета?)

Ігрова діяльність: дидактичні ігри: «Кому потрібно Сонце?», «Виклади сузір’я і назви», «Відгадай планету», «Домалюй і розкажи», «Добери слівце». Рухливі ігри: «Влучи вірно», «Зорепад», «Космонавти», «Космічні перельоти», «Стрибаючі зірки». Творча гра: «Космонавти» (вчити дітей обігрувати сюжет).

«Енциклопедія Космосу» - дати тлумачення понять Сонце, Сонячна система, планети, комети, метеорити. Розвивати пам’ять. Хвилинки мовленнєвої творчості: складання речень на космічну тематику, добирання синонімів, епітетів про розмір, колір, яскравість небесних тіл; зірка на склади: зірка, сонце, планета, місяць.

Індивідуальна робота: звуковий аналіз слів;ігри на розвиток фонематичного слуху «Незвичайні космічні гості»; розвиток дрібної моторики рук «Склади космічні пазли»; вправи на розвиток мовного дихання «Зірочки», «Полетіли супутники». Домашнє завдання: поспостерігати за ранковою та вечірнею зорею, помилуватися її красою. Поділитись враженнями з батьками, а наступного дня – з друзями.

Інформаційний етап, 4 день

Заняття (Мовленєве спілкування, ліплення)

Тема: «Космічні таємниці». Комета Галея» (барел’єф).

Мета: зв’язне мовлення: продовжувати вчити дітей складати сюжетну розповідь за картиною з 5-6 речень. Граматика: вправляти в утворенні однокореневих слів, доборів епітетів.Лексика: активізувати словник словами комета, інопланетяни, всесвіт: спонукати вводити ці слова до розповіді. Стимулювати мовленнєву активність. Закріпити з дітьми відомі прийоми ліплення, вчити добирати відповідні кольори, користуватися стеками, виліплювати композицію з окремих елементів, розвивати м’язи руки, дрібну моторику.

Матеріал: ілюстрація «Мріємо про Космос», зображення кометти, інопланетян, Всесвіту; рамочки для робіт, обладнання та матеріал для ліплення. Екскурсія до Миколаївської Обсерваторії. Мета: познайомити дітей з обсерваторією, її призначенням, обладнанням, історією відкриття у м. Миколаїв. Познайомити з професією астронома; розглянути астрономічне обладнання: телескоп, його призначення, астрономічний інвентар, з яким працюють астрономи. Розвивати спостережливість, допитливість. Виховувати пізнавальну активність. Експериментально-пошукова діяльність: вимірювання температури повітря в сонячну та похмуру погоду, вимірювання довжини тіні від Сонця – вранці, вдень, ввечері, замалювати графічно модель руху Сонця Ігрова діяльність: дидактичні ігри: «Що зайве?», «Опиши картинку, яку побачив в ілюмінаторі», «Будова Землі», «Порівняй розміри», «Планета, на якій ми живемо», «Мандрівка Космосом». Рухливі ігри: «Дострибни до зірки», «Знайди у Космічному просторі», «Кожній зірці (планеті) своє місце», «Зорепад»(метання в ціль). Творча гра:: «Космонавти»(продовжувати вчити дітей розгортати сюжет гри).

Трудова діяльність: продовження акції «Земле наш чистий дім, а ми господарі в нім. Перекопування землі біля дерев», «Хай навесні усе росте і цвіте» Підготовка руки до письма: різні види штрихування «Траєкторії планет», робота з трафаретами «Космічні пейзажі», «Енциклопедія космосу»: дати тлумачення понять Земля, атмосфера, небо, небосхил, обрій

Домашнє завдання: вивчити з батьками будову землі, назви її складових (ядро, земна кора). Поспостерігати вночі за місяцем і його станами (замалювати їх).

Інформаційний етап, 5 день

Заняття: Народознавство

Тема: «Народний прогностик»

Мета: розповісти, як в давнину народ пов’язував явища в неживій природі з живою. Познайомити з народними повір’ями (про Сонце, Місяць, зірки). Розвивати інтерес до народної творчості, вчити розуміти її зміст, Виховувати любов до природи через розучування щедрівок, забавлянок, бажання отримувати нові знання, інтерес до природи Всесвіту. Перегляд відеоматеріалів: «Уявлення стародавніх про утворення Всесвіту» - поширити дитячий світогляд з заданої теми. Ігрова діяльність: дидактичні ігри: «В гостях у Снечка», «Сонячна родина», «На зоряних дорогах», «Скади з частин», «Підбери слівце», «Продовжи космічну оповідь». Рухливі ігри: «Місяць і зорі»(народна), «Космічна естафета», «Космонавти», «Дострибни до планет», «В невагомості» (уявні рухи). Творча гра: «Космонавти» (продовжувати розгортати сюжет, підготовка атрибутів, розігрування монологів).

Бесіда: «Дослідники Космосу» - познайомити з дослідниками космосу – космонавтами, показати портрети космонавтів, розповісти про першого космонавта України Каденюка, розглянути й обговорити малюнки з зображенням телескопів, космічних ракет.

«Енциклопедія космосу»: дати тлумачення понять і слів Місяць, молодий, повний місяць.

Виготовлення наочної моделі Сонячної системи

Інформаційний етап, 6 день

Заняття (Ознайомлення з навколишнім, мовленнєве спілкування)

Тема: «Чому існують день і ніч?»

Мета: учити дітей розуміти причинні зв’язки в природі відповідно до пори доби. Пояснити залежність планети Земля від небесних світил. Закріпити уявлення про Місяць. Продовжувати учити складати описові розповіді, використовуючи різні види речень. Сприяти розвитку дитячої творчості, образного мислення та під час складання загадок про небесні світила Збагатити словниковий запас прикметниками. Розвивати пізнавальний інтерес. Викликати емоційно-піднесене відчуття від спостережень за небосхилом..

Заняття музики:

Мета: Вивчення танка «Зірочки»; спів пісні, «Сонечко ласкаве», слухання класичної музики.

Досліди-експерименти :«Як виглядає Сонце?» - показати та надати можливість уявити, як виглядає Сонце? «Зірки світять постійно» довести, що зірки сяють постійно. Чому ми бачимо різні частини Місяця? – показати, що місяць не світить, а лише відбиває Сонячне світило, по мірі того, як Місяць рухається навколо земної кулі. Художня література: читання легенди «Як сперечалися День і Ніч», «Ніч така місячна». П. Воронько «В небі як в морі».Т. Г. Шевченко «Дивлюся аж світає», Легенда про Місяць.

Фізхвилинки: «Ми маленькі зіроньки», «Руки вгору до зірок», «Чумацький шлях».

Бесіда на тему: «Залежність природи від Сонця» показати на прикладах залежність змін в природі від зміни висоти Сонця.

Ігрова діяльність: дидактичні ігри: «Скарби землі», «Життя в землі і на землі», «Як людина землю використовує», «Земля наша спільна домівка». Рухливі ігри: «День і ніч», «Місяць і зірки», «Зоряна естафета», «Кольорові планети», «Влучи вірно». Мовні ігри: «Про що мріє зірка?», «Підбери слово», «Скажи лагідно», « Скажи навпаки», «Скажи за картиною», «Що ти запам’ятав?».

Художня праця: оформити альбом «Краса Всесвіту».

Робота поза заняттям: Вікторина «Чи знаєш ти?» (узагальнення знань про Космос, завдання на логічне мислення «Поміркуй сам», загадування загадок, чи віршів приказок, прикмет, екскурсія в бібліотеку №10.

Хвилинки творчого мислення: Випробування Цікавчика – «Про що розповів Телескоп і мікроскоп», яка температура у зірок, що гарячіше від пічки? «Енциклопедія Космосу» дати тлумачення слів, понять «найближчі сусідні Комети».

Проблемні ситуації :Що станеться, якщо висохнуть річки і забрудниться планета Земля? Що треба робити, щоб цього не стало?

Репродуктивний етап, 7 день.

Заняття (ознайомлення з природою,)

Тема: «Рух землі навколо Сонця. Зміна пір року».

Мета: розширити елементарні поняття про рух Землі навколо Сонця, співвідношення руху Землі навколо Сонця з зміною пір року. Закріпити знання про місце розміщення планет Сонячної системи, дати елементарні поняття про орбіти планет, познайомити з календарем різного призначення. Розвивати зорову пам’ять, мислення, сприйняття часу та простору. Викликати інтерес до наукових знань із астрономії. Виховувати естетичні почуття, почуття захоплення. Матеріал та обладнання: глобус, макет сонця на нитці, ілюстративне зображення Сонячної системи, ілюстрації Чумацького Шляху, зображення Сузір’їв, ілюстрації пір року, дидактична гра «Пори року», план – схема механізму зміни пір року.

Заняття. (мовленнєве спілкування)

Тема: Розгляд картин О. Вишневецької. Складання творчої розповіді опорними схемами.

Мета: узагальнити знання дітей про Космос. Зв’язне мовлення: закріпити уміння складати розповідь за картиною з 5-7 речень, висловлюючи закінчену думку. Лексика: спонукати використовувати в розповіді слова-порівняння, ознаки. Граматика: вправляти в узгодженні прикметників та іменників в роді, числі, відмінку. Виховувати у дітей естетичне сприйняття природи Космосу. Розвивати мислення, пам’ять, увагу.

Бесіда: «Чи впливає на нас Місяць?»- розповісти про вплив фаз Місяця на припливи та відпливи та на ріст рослин. Вчити визначати молодик та повний місяць.

Ігрова діяльність: дидактичні ігри: «Добери предмет (об’єкт) схожий на Землю», «Зірки на небі», «Впізнай сузір’я і назви», «Знайди протилежність», «Чи всі предмети (об’єкти), що літають, мають однакове призначення», «Що спочатку, що потім?». Ігри на розвиток моторики: «Обведи за контуром», «З’єднай за контуром», «Траєкторії планет», «Комети».

Творче завдання: прикрашання основи для фотостенду різними матеріалами і техніками.

Розвага: Брейн-ринг «Найрозумніший»

Мета: вправляти дітей в кмітливості, умінні, упорядковувати свої знання. Розвивати логічне мислення, розумові здібності, творчу уяву, викликати бажання самореалізуватися.

Ігри-перетворення: «Комети і метеорити», «День і ніч», «Пригоди місяця», «Веселий танок зірок».

Узагальнюючий етап, 8 день

Заняття ( ознайомлення з навколишнім, математика).

Тема: Вікторина: «Хочу все знати. Космічне шоу».

Мета: узагальнювати і систематизувати уявлення та визначити знання дітей про Космос, дослідників всесвіту, розуміння зв’язку між живою та неживою природою Всесвіту. Узагальнити знання дітей про цифри, лічбу в межах 10; закріпити часові уявлення, уявлення про частини доби. Активізувати мовлення дітей словами Космос, Всесвіт, небесні світила. Розвивати мислення, сприйняття, зв’язне мовлення. Виховувати інтерес до природи Космосу, бажання більше знати, розуміти з цієї теми Спостереження: за Сонцем (визначити висоту сонця вранці, вдень, ввечері, звернути увагу на його яскравість, розвивати допитливість. Хвилинка мислення «А що, якщо Сонце погасне?»

Експериментально-пошукова діяльність: Чи стоїть сонце на місці? Чи тягнуться рослини до сонячного світла. Замалювати шлях руху сонця, Художня література: Читання української казки «Чому буває сонце сумне?», О. Іваненко «Сонечко», К. Ушинський «Ранкові промені», Л. Коломієць «На космодром».

Ігрова діяльність: дидактичні ігри: «Збираємося в політ», «Назви одним словом», «Склади розповідь», «Що спочатку, що потім?», «Добери ілюстрацію до зміни дня і ночі». Рухливі ігри: «Звіздар», «Збираємось в політ», «Комети і метеоріти», «Космічна естафета». Творча гра: «Космонавти і винахідники» формувати наявність в ігрових діях дітей нових сюжетних ліній, ролей, пов’язаних з тематичним циклом. Розгадування кросвордів: «Літаючі засоби», «Розумні машини» - розвивати кмітливість, логічне мислення, швидку реакцію, вправляти вміння швидко орієнтуватися в знайомому матеріалі. Робота поза заняттям: підготовка до виготовлення стенду «Його величносте Космічний світ» (Відбір малюнків дітей, фото, виготовлення рамок). Індивідуальна робота: читання віршів про Космос; загадування загадок. робота над дикцією під час читання віршів. Енциклопедія Космосу: дати тлумачення понять і слів обсерваторний телескоп, супутник, місяцехід, космічна станція.

Творчий етап, 9 день

«На згадку про Космос». Оформлення проекту.

Мета: виховувати навички колективного виконання роботи, викликати відчуття задоволення від створення спільного задуму. Колективно розподілити космічні об’єкти, гармонійно добирати їх за кольором і композиційно, Вчити вміння правильно розміщувати зображення, творчо підходити до роботи, розвивати мовленнєво-творчі навички, природодоцільний світогляд.

Спостереження: за весняним небом, Сонцем, повітрям з метою порівняння їх з зимовими проявами. Розвивати різнобічний мовний колорит, спостережливість, творчу уяву.

Психогімнастики: «Інопланетяни», «Космічний рух Всесвіту», «Хто ти покажи». Художня література: Заучування віршів Л. Глібова «Котилася тарілочка», В. Грінчака «Перший Український космонавт», М. Чернявський «Тихо гойдаються». Ігрова діяльність: дидактичні ігри: «Швидко слово підбирай, до нього риму добирай», «Назви космічні слова», «Глобус – відгадай-но», «Живе – неживе». Рухливі ігри: «Вийди, вийди сонечко», «Місяць і зірки», «Зберемося в політ», «Знайди пару», «Мандрівка Космосом». Настільно-друковані ігри: «Збери картинку», «Мозаїка», «Космічне лото».

Творча діяльність: спонукати дітей до творчості під час організації виставки «Ми досліджуємо Космос», розвивати почуття відповідальності.

Індивідуальна робота: попрацювати над дикцією під час читання віршів.

Рефлексивно-оцінювальній етап, 10 день

Заняття: «Що ми знаємо про Космос?», «Як ми здобуваємо знання?».

Мета: проаналізувати разом з дітьми період від початку до кінця проекту «Про зоряне небо», кожній дитині надати можливість оцінити свою роль у виконанні завдань, відмітити успіхи, стимулювати бажання дітей позитивно оцінити діяльність своїх товаришів.

Матеріал: роботи дітей з образотворчої діяльності, художньої праці, квітка цілей, нагороди.

Методи і прийоми: пригадаємо з чого все починалося:

Подорож у минуле у минуле, що надихнуло і спонукало до вивчення теми?

З чого ми почали свою роботу?

Які цілі поставили перед собою? Як придумали і створили «Квітку цілей»?

Чи все вдалося? Які завдання залишилися невиконаними? Чи все ми пізнали?

Що нового ми дізналися, пригадати що цікавого побачила, де побували, що нового дізналися? Прийом «Поділися своїми враженнями», «Що більше запам’яталось?», «З ким приємно було працювати?»

Ігрова діяльність: дидактичні ігри: «Назви одним словом», «Космічні фантазії», «Моя планета Земля», «Збираємось в політ», «Космічні досягнення», «Розумні машини».

Нагородження дітей: «Кращий винахідник Космосу», «Найкращий астроном», «Найсміливіший Космонавт», «Еколог Космічного світу».

Індивідуальна робота: індивідуально поспілкуватись з дітьми, які не регулярно відвідували дошкільний заклад щодо вражень від роботи над проектом.

Художня праця: «Космічна скринька». – скринька подяки

Мета: виховувати у дітей бажання висловлювати свою вдячність за допомогу в організації спільного проекту.