Брашеван Марина Петрівна

Формування готовності старших дошкільників до навчання в НУШ у різновіковій групі ЗДО






З досвіду вихователя Миролюбівського ДНЗ «Пролісок»



Під мотиваційною готовністю розуміють бажання вчитися, ставлення до школи і навчання як до серйозної діяльності. Дитина приходить до школи с певною мотивацією, що являє собою її структура в цьому віці? В ній вирізняються пізнавальні й соціальні мотиви.

Пізнавальні мотиви пов’язані із самим змістом і процесом навчання. Соціальні мотиви народжуються різноманітними соціальними взаєминами дитини з іншими людьми. Це прагнення до схвалення, до підтримки дорослих, до завойовування авторитету серед однолітків, бажання знайти позицію школяра. У молодших школярів соціальні мотиви займають настільки значне місце, що здатні визначати позитивне ставлення дітей навіть до діяльності позбавленої для них безпосередньої привабливості інтересу.

Чому вчити дітей навчатися так важливо? Здавалося, що ж такого важливого? Але з появою новітніх технологій, в світі сучасності, коли багато інформації є в вільному доступі, у дітей зникає бажання навчатися, пізнавати світ.

Знання того, як навчатись, вчитись – це вміння яке є навичкою в процесі роботи з усіма дисциплінами, які потрібні людині протягом всього життя… Навчання означає не тільки вивчення нових знань, умінь, навичок, але і навчання тому, як себе організовувати, як контролювати свою поведінку, як використовувати різні стратегії в відношенні поставленої задачі. Ці процеси повинні бути зорієнтовані на вихователя та вчителя, включаючи мотивацію, довіру, обізнаність в способах подолання труднощів.

Конкретним заданням ЗДО є набуття базової освіти, розвиток всіх психічних процесів. І основне навчання дітей самостійності.

  • Знати режим дня, використовувати всі режимні моменти та гігієнічні процеси (миття рук, чищення зубів).

Діти повинні знати, як одержувати, осмислювати, аналізувати, конкретизувати та використовувати інформацію з різних джерел. Моя мета як вихователя, хочу звернути увагу на необхідність допомогти дітям «навчитися вчитися», слухаючи, розмовляючи, читаючи і переробляючи, аналізуючи інформації, формуючи свої дитячі, але особисті напрацювання. В садочку придбання нових знань і навичок, часто пов’язано з увагою до слухання, розуміння інструкцій, розуміння того, як змінити увагу. Насправді увага, мотивація і розуміння тісно пов’язані між собою.

Для успішного навчання в школі дитині необхідні такі якості:

  • добре розвинена дрібна моторика рук, та координація рухів (тренувальні вправи – пришивати ґудзики, ліпити з пластиліну, качати олівчик поміж пальчиків, зафарбовувати малюнки в різних напрямках, гратись з м’ячом, ходити по лабіринтам з ниток);
  • добре диференційована рухова система (тренувальні вправи, пальчикова гімнастика);
  • адекватна реакція на успіх і невдачу (формування залежність від віку, особливостей нервової системи та особливостей дитячо-батьківських відносин);
  • достатній об’єм механічної слухової та зорової пам’яті;
  • вміння відтворювати окремі події чи фрагменти дійсності, надавати їм логічної цілісності, а також спроможність всебічного розуміння ситуацій й передбачування подій.

Необхідно:

  • прищепити дитині інтерес до пізнавання довкілля, навчити спостерігати, думати, осмислювати побачене і почуте;
  • навчити долати труднощі, планувати свої дії, цінувати час;
  • учити дитину слухати і чути оточуючих, поважати чужу думку, розуміти, що власне бажання потрібно узгоджувати з бажанням інших людей, прагнути реально оцінювати свої дії і досягнення.

У старшому дошкільному віці доречно сформувати в дітей такі економічні знання та уявлення:

  • про товари та послуги;
  • про людей, які виготовляють товари та надають послуги;
  • про те яким має бути товар якісним і безпечним (промислових і продовольчих);
  • про правила безпечного та бережливого користування речами;
  • про необхідність послуг, якими користується сім’я та дитячий садок;
  • про гроші;
  • про рекламу;
  • про правила раціонального харчування та культури поведінки.

Увесь процес формування економічного досвіду дошкільнят відбувається за двома напрямами.

По-перше, дитина засвоює досвід попередніх поколінь у вигляді сталих економічних законів та понять (через телебачення, гру з друзями, батьками). Сформований досвід є необхідним надбанням людини для орієнтації та участі в соціально-економічній сфері життєдіяльності.

По-друге, елементарний економічний досвід дитини формується в різних видах діяльності і є результатом її власної економічно доцільної поведінки.

Якщо своєчасно не сформувати економічні знання, в поведінці дітей, можуть проявитись негативні якості: недбальство, неохайність, байдужість до пошкоджених речей, книжок, іграшок.

Виділяються головні функції, які сприяють вихованню економічної культури дітей:

  • турбота та збереження будівель, майданчиків;
  • турбота про економічне використання води, електроенергії;
  • турботу про охорону довкілля;
  • бережливе ставлення до іграшок, книжок;
  • шанобливе ставлення до людей, тварин та рослин.

Підготовка до школи – головні компоненти.

Підготовка дітей 6-7 років до школи має кілька підзадач.

  1. Розумова підготовка.

Розвиток розуму – це не накопичення знань, а розкриття розумового потенціалу, унікальних природних здібностей головного мозку.

Зокрема, мова йде про пам’ять, мислення, логіку, увагу, творчі задатки, фантазію та ін. В підготовці до школи, важливо навчити майбутніх школярів основним навичкам: розширювати кругозір малюнка, навчити рахувати, писати, читати.

  1. Фізична підготовка.

Важливо побудувати оптимальний режим дня, включати в нього спортивні заняття, прогулянки, дбайливо розподіляти енергію дитини (чергувати навантаження, давати можливість відпочити).

  1. Соціалізація.

Попереду дошкільника чекає світ чужих людей, нових правил. Малюк повинен бути готовий зустрітися з ними, вже при цьому уміючи:

  • легко вступати в контакт з іншими дітьми, спілкуватися з дорослими;
  • діяти в команді, приймати звичаї нової соціальної групи;
  • швидко адаптуватися в незнайомій обстановці.
  1. Психологія.

Підготовка до школи дітей 6-7 років потрібна, щоб на рівні емоцій зміни пройшли для них максимально комфортно. Працювати потрібно в таких сферах:

    • зробити зрозумілим для малюка світ школи, його підвалини, влаштувати екскурсію в новий клас, поговорити з майбутнім вчителем, познайомити з однокласниками в простій позашкільній обстановці;
    • розвивати лідерські якості, впевненість в собі, наполегливість у вирішенні складних завдань і досягненні цілей.
  1. Правильна мотивація.

Цей фактор краще будь-яких знань допоможе дитині сміливо йти вперед, незважаючи на перешкоди.

Залишилося вирішити, який спосіб підготовки найкращий саме для наших дошкільнят.