Ульянова Ірина Борисівна

Формування гуманного ставлення до природи дітей старшого дошкільного віку

З досвіду роботи вихователя ЗДО №67 м. Миколаєва

Формуючи гуманне ставлення до природи, необхідне виходити із наступного: головне, щоб дитина розуміла що природа і людина взаємопов’язані, тому турбота про природу і є піклуванням про людину, її майбутнє а те, що завдає шкоди природі – завдає шкоди і людині. Серед соціальних і громадянських компетентностей в Новій українській школі є – екологічна грамотність і здорове життя: «Люби природу не для себе, люби для неї».

В зв’язку з цим, я вирішила познайомити дітей з професією еколог. Провела зайняття на тему: «Я не хочу в червону книгу!». На цьому зайнятті познайомила дітей з Червоною книгою. Навчила їх порівнювати та зіставляти, аналізувати, обирати лінію поведінки, відповідно законам природи, вміння правильно і критично оцінювати свою поведінку в природі, а також вчинки інших людей, робити висновки. Виховувати бережливе ставлення до природи й бажання примножувати її багатства, перетворювати набуті знання у переконання

ХІД ЗАЙНЯТТЯ

Чути голоси тварин, рослин (звукозапис).

- Я не хочу у Червону книгу!..

- Що це таке, що вони всі кричать, що це за книга, в яку вони всі не хочуть (Червона книга). А що це за Червона книга, може хтось знає? Як видумаєте, чому вони так не хочуть у Червону книгу?

- Хто винен в тому, що ці рослини, тварини поступово зникають з Землі?

Так захисту просять звірі, рослини, що живуть у лесах, гаях. Не багато часу потрібно, щоб зрубати дерево, а щоб виростити його, треба багато десятків років.

Відомо Вам, що коли зруйнуєш пташине гніздо, то пташка до нього більше ніколи до нього не прилетить, вона полетить до іншого дерева, а на тому місці залишиться зруйноване гніздо. Навіть до цієї держави пташка може вже не прилітати.

- А якщо на дереві не буде пташки, що може статися з деревом? Діти, а що ми знаємо про грибу (їстівні та не їстівні)?

- Які це не їстівні? Для нас вони не їстівні, а для тварин – лікувальні. Є багато людей, які нічого про це не знають. Ось вони прийшли до лісу і потоптали мухомори. А білочка прибіжить за мухомором, а його не має, і не зможе вона полікувати своїх білченят .

(Увага на дошку).

«Давайте подивимося на ці зображення. Оці тварини й рослини живуть і ростуть в нашій Миколаївській області, але їх стає все менше і менше, а є такі види, що зовсім зникають, і вони всі занесені у Червону книгу. (Показ) і не тільки ці, а і багато інших тварин.

- Як на вашу думку, чого ця книга червоного кольору? (Тому що червоний колір означає стоп, заборона).

- А де ще ми можемо побачити червоний колір, який нам каже стоп, зупинись? (Світлофор)

(Розглядання ЧК)

- Що ви помітили? (Сторінки).

(Вони різного кольору). – А чому?

Зараз я вам рас кажу

ЧК містить такі розділи:

Рослини – і всі сторінки розкрашені в зелений колір. Сюди занесені всі рослини, які зникають не тільки в Миколаївській області, а також по всій Україні.

- Як ви думаєте, а як цей розділ називається?

Розділ Гриби – має жовті сторінки

- А цей розділ яку назву має?

Розділ Тварини. Сторінки розкрашені в синій колір.

- Діти! Хто може допомогти цим тваринам, рослинам, грибам? (Люди).

І останній розділ так і звучить Як ми можемо допомогти? Тобто чого не треба робити?

В цьому розділі сторінки білого кольору.

Діти! На вашу думку, хто складає цю книгу? (Люди).

Правильно. Ці рідкісні і зникаючи види заносять до ЧК люди, яких називають екологами.

- Що значить еколог? (Професія)

Еколог – це слово означає дім. Екологи допомагають природі вижити, зберегтися.

Гра «Добре, погано»

Таблиця з таким тваринами, рослинами: комар, вовк, жаба, калина

Висновок: вони всі можуть приносити як шкоду, так і користь. Тому перед тим, як знищувати їх або ламати гілки, треба задуматися про те, що все живе може приносити користь. Це наша природа. Воно, як і людина, дихає і хоче жити. Має право на життя, як і людина.


Фізкульт хвилинка.

  • Якщо ти не збираєш в лісі, на галявині великі букети квітів, а милуєшся очима, то сплесни у долоні над головою 5 разів.
  • Якщо ти любиш тварин, чи тобі подобаються квіти – підстрибни 3 рази.
  • Якщо ти хочеш більше знати про природу навколо тебе, то підніми руки вгору.
  • Якщо до твоєї кімнати залетів джміль, або інша комашка, і ти намагаєшся випустити її, а не вбити, то прожени її у кватирку.
  • Якщо ти переконаний, що треба кожній людині піклуватися про природу, про все живе, то візьми своїх сусідів за руки і підніми їх догори.


Зараз ми з вами спробуємо на кілька хвилин стати екологами.

У вас на столах картинки з різними малюнками. За цими малюнками ви будете вирішувати, де людину за вчинок можна похвалити, де треба людині пояснити.

Працюємо в парах. Уважно розглядаємо та вирішуємо, потім у парах виходимо до дошки і розповідаємо.


На вас чекає ще одне завдання. У вас є ще картки. Переверніть їх. На картках намальована проблема. Ці малюнки, як ви помітили, треба розмалювати. Зараз ви їх розмалюєте, а потім ми їх покажемо дітям сусідньої групи і розкажемо, що це означає.

  • Діти! З якою професією ми сьогодні познайомилися? (Професія еколог). Я хочу показати книги. Вони у нас поживуть у групі, і ви з ними ближче познайомитеся. Може в майбутньому обере професію еколог.