Немченко Ольга Миколаївна

Розвиток мовлення старших дошкільників засобами дидактичної гри


З досвіду роботи вихователя

Новоодеського ЗДО № 2 « Орлятко»






« Мова – втілення думки. Що багата думка,

то багата мова.Любимо її, вивчаймо її,розвиваймо її!

Борімося за красу мови, за правильність мови, за

присутність мови, за багатство мови...»

М. Рильський.



Мова – невичерпне багатство, яким природа обдарувала людину, його можна примножити , а можна й розгубити. Тож перед вихователем стоїть завдання : прищепити дитині любов до слова , навчити її чітко, красиво і влучно висловлюватися, відстоювати свою думку.


Науковці, педагоги – практики неодноразово стверджують, що мову дитини необхідно формувати і розвивати. Базовий компонент дошкільної освіти, ставить вимоги до оновлення змісту дошкільної освіти, окреслюе ряд вимог до розвитку дошкільників. Частиною якого є мовленнєвий розвиток, поповнення словникового запасу у дітей за допомогою дидактичних ігор.

Я вважаю, що набагато успішніше розвивати мову дітей використовуючи дидактичні ігри, так як в дошкільному віці ігрова діяльність є провідною.

Ігровий метод навчання сприяє створенню зацікавленої, невимушеної обстановки, підвищує мовну мотивацію, спонукає дітей до спілкування один з одним; процес мислення протікає швидше , нові навички засвоюються міцніше. Ось тому я обрала тему : « Розвиток мовлення старшихдошкільників засобом дидактичної гри».

Дошкільний вік – благодатна пора для розвитку мовлення. Щоб стати високоосвідченою, людина повинна оволодіти всіма багатствами рідної мови. І для мене це основна і первісна задача.

Я вже досить довго працюю з дошкільниками і пересвідчилася , що завдяки дидактичній грі процес навчання проходить в доступній і привабливій формі.

Дидактична гра не тільки розвиває мову дітей, поповнює й активізує словник, а ще формує правильну звуковимову, розвиває зв’язне мовлення, вміння правильно висловлювати свої думки. Також гра є прекрасним засобом навчання та розвитку, використовується при засвоєнні будь – якого програмового матеріалу.

Спеціально підібрані ігри та вправи дають можливість сприятливо впливати на всі компоненти мови.

Мовленнєві дидактичні ігри я використовую як на заняттях так і в години відведені для гри. Вибираючи гру я враховую зміст і ступінь складності та новизни для дітей, підбираю дидактичний матеріал , метод керівництва грою.

Гра – це перший щабель виховання. Вона спричиняє сприятливі умови для розвитку мови. Гра розвиває мову , а мова організовує гру.

Дуже важливо , щоб дидактичний матеріал стимулював дітей до гри, давав нові слова, вирази, викликав у них бажання розмовляти по суті ігор, коментувати свої дїї, вступати в діалог з однолітками.

Ігри люблять всі . Гра вміє заполонити увагу дитини, збудити її допитливість, збагатити життя , стимулювати уяву, вчить порівновати , зіставляти, розвивати мовленнєву творчість.

У своїй роботі я використовую такі методи реалізації завдань із розвитку мовлення дітей:

- Зв’язне мовлення : описова,сюжетна розповідь, розповідь з власного досвіду, дидактичні ігри спрямовані на розвиток зв’язного монологічного мовлення.

-Звукова культура мовлення: промовляння чистомовок , дидактичні ігри з розвитку фонематичного слуху, дидактичні ігри для формування правильної вимови звуків, розповіді зі звуконаслідуванням, вправи для розвитку артикуляційного апарату, на розвиток мовленнєвого дихання.

- Слорвникова робота: дидактичні ігри та вправи, відгадування загадок, ознайомлення з приказками та прислів’ями, їх заучування.

- Граматика: дидактичні ігри та вправи з граматики, складання розповідей зі словами , в яких діти допускають помилки.

У взємозв’язку мовлення та гри, виконуються такі функції:

1. Освітня.

2. Виховна.

3.Естетична.

4.Експресивна.

5.Культуроносна.



У своїй роботі я використовую такі дидактичні ігри:

. Ігри – подорожі: Наприклад : « Подорож казками», «Подорож по місту» в якій діти закріплюють знання про свое місто , говорять його назву , назву вулиць, розповідають про те чим славиться їхнє місто; д\гра « Подорож до лісових звірят», діти розповідають що вони знають про ту чи іншу тварину: що їсть, як називається житло, який має вигляд, чим корисна.

Дидактичні ігри данного змісту покликані підсилити враження, звернути увагу дітей на те , що знаходиться поруч.


. Ігри – доручення :вони за змістом простіші , а за тривалістю – коротші. В основі їх лежать дії з предметами, іграшками, словесні доручення. Ігрове завдання та ігрові дії в них грунтуються на пропозиції, що небуть зробити: « Опиши іграшку» , « Склади розповідь за картиною».

. Ігри – припущення: В процесі дидактичної гри цього плану перед дітьми ставиться завдання і створюється ситуація , яка потребує осмислення подальшої дії. При цьому активізується розумова діяльність дітей, вони вчаться слухати один одного. Наприклад: « Що було б..?», « Що б я зробив , якби...?»

. Ігри – загадки: в основі їх лежить перевірка знань, винахідливості дошкільників. Вони розвивають здатність до аналізу, узагальнення, і формують уміння розмірковувати, розповідати. Діти намагаються розгадати загадки . І зовсім на важливо що не всі загадки можуть розгадати діти, головне те , що вони розвивають увагу, допомагають освоїти вміння характеризувати кого- небуть або що небуть, формують швидку реакцію на слово.


. Ігри – бесіди: в процесі спілкування розвивається у дітей безпосередність переживань, зацікавленість , доброзичливість. Така дидактична гра висуває вимоги до активації емоційних і розумових процесів дошкільнят. Також основою їх є спілкування вихователя з дітьми, дітей між собою,яке постає як ігрове навчання та ігрова діяльність.


. Ігри з предметами або іграшками : дидактичні ігри данного змісту спрямовані на розвиток тактильних відчуттів, вміння маніпулювати з різними предметами та іграшками, розвиток творчого мислення. Дитина повинна підібрати до предмета слова-епітети, які характеризували б предмет.

Дидактична гра « Виправ Петрушку» під час гри діти продовжують розвивати увагу, фонематичний слух,формують правильне вимовляння звуків, вчаться вільно спілкуватися з ровесниками. Коротко:діти знайомляться з Петрушкою який прийшов до них у гості з подарунками . Але подарунки отримають ті діти , які правильно назвуть іграшку, опишуть її та вкажуть як вони б хотіли з нею гратися. Іграшки знаходяться у мішечку з яким прийшов Петрушка.


Ще я використовую гру « Одягнемо ляльку на прогулянку» , « Чудесний мішечок»- ігрове правило цієї гри відгадувати знайомий предмет на дотик, впізнають також предмет за характерними ознаками, ровивають тактильні відчуття, творче, мислення уяву. « Що зайве?»- мета гри : розвивати в дітей логічне мислення, увагу, зв’язне мовлення, навчити порівнювати і узагальнювати.


. Словесні ігри. Головне покликання словесних ігор – це розвиток слухової пам’яті , уваги, комунікативних здібностей, зв’язного та діалогічного мовлення, уміння і бажання висловлювати свої думки. Результат словесної гри – це породження нового висловлювання – тексту( слово, фраза,речення, судження, розповідь) .Приклад словесних ігор: « Відгадай слова», «Що на картинці», « Склади букет», « Куди я потрапив?».


Один із напрямків моєї роботи – розширення і збагачення словникового запасу дітей різними формами мовлення : синонімами , антонімами, узагальнюючими словами. Для цього я використовую лексично – граматичні ігри : « Назви три слова», «Хто ким хоче стати ?», « Що ви бачите навколо?»,

« Скажи яке». В іграх діти вчаться зв’язно і послідовно викладати свої думки, виразно розповідати. Словесні ігри , як « Зоопарк», « Це правда чи ні?»,

« Склади опис», « Придумай закінчення казки», вчать дітей переказувати, самостійно казки за зразком, за схемою, по сюжетній картині.

Проводячи різні за змістом ігри, я пересвідчилася , що обов’язковими атрибутами в ігровому процесі є навчальні та виховні завдання, чіткі правила і точна послідовність дій. Ігрові дії є основою дидактичної гри.

Також в своїй роботі з розвитку мовлення я надаю пріоритет творчому характеру мовленнєвих завдань і вправ, реалізації принципу багатоваріантності в процесі їх виконання. Активно використовую іноваційні методи і засоби розвитку мовлення дошкільників. Такі , як - побудова заняття у вигляді словесних подорожей ( у світ казки,фантазії, природи, книги), які можна проводити у формі як діалогу, так і полілогу.

Дидактичні ігри типу « Подорож у казку», сприяють засвоєнню всіх форм мови, які дають можливість відпрацюванню у дітей особистих мовних навичок під час розповідання. Гра в казку сприяє активізації різних сторін мови: словника, діалогічної та монологічної мови, удосконаленню звукової сторони мови , граматичного ряду. Спочатку я знайомлю дітей із змістом казки , проводжу бесіду, обігруємо, драматизуємо, Це є традиційним методом роботи із казкою.

Нетрадиційно – це потрібно навчити дітей оригінально, незвично, посвоєму не тільки сприймати зміст, але й творчо його змінювати, придумувати різні закінчення, вводити непередбачуванні ситуації, змінювати сюжет ввівши нового героя, поєднувати кілька сюжетів. В дидактичних іграх з казками існує кілька методів та прийомів, які сприяють ровитку зв’язної мови.

Один із них – це постановка проблемного питання. Наприклад: «Куди покотився Колобок?» , або «Куди пішла Червона Шапочка?».

Дуже корисні питання пошукового характеру ( чому? , навіщо?, яким чином?) , ігри – драматизації за казкою яку придумали самі діти. Не дивлячись на технічний прогрес казка все ж таки не тільки пробуджує уяву, допомагає творити . а й забеспечує життя позитивними емоціями, об’єднує людей.

В своїй роботі з мовленнєвого розвитку з дошкільнятами я використовую такий дидактичний матеріал як мнемотаблиці. Ці схеми служать дидактичним матеріалом для збагачення словникового запасу, навчанню складання розповідей , переказу художніх творів , відгадування та загадування загадок та заучування віршів. Розгляд предметів, картин допомагає дітям називати предмети , їх характерні ознаки , дії які з ними відбулися. В таблицях є зображення головних героїв, через яких іде усвідомлення того, що відбувається. Використання опорних малюнків для

заучування віршів захоплює дітей , перетворює заняття в гру.

Ознайомлюючи дітей з елементами грамоти , сприяю розвитку звукової культури мовлення, зв’язного мовлення: формуванню словника, граматичної будови мовлення; вдосконаленню вміння проводити звукобуквений аналіз слів. Дидактичні ігри: « Склади слово і зроби звукобуквений аналіз слів», « Чобітки для Оленки», «Їжачкові склади».

Дидактична гра «Розумники» . Мета гри: Закріплення вмінь дітей до спільного мовлення шляхом домовляння слів і повторень речень. Спонукати до короткого відтворення мовленнєвих пояснень.

Хід гри :Вихователь просить здогадатися якого слова не вистачає в римованому рядку і підказати його.:

Сійся жито і пшениця,- буде дітям.....(паляниця).

Пояснення виразу « паляниця»- хліб.

.Для веселої малечі бублик виглянув із...( печі) і тд.


Дидактична гра « Мовленнєва карусель»

Хід гри : Діти стають у коло і беруться за кінці стрічок які прив’язані до обруча. Рухаються по колу під супровід вихователькою таких слів:

Діти ми усі веселі

Помчимо на каруселі

Каруселю зупиняй

Швидко відповідь давай!

Діти вибирають іграшку із виставки і розповідають про неї: як називається? З чого зроблена? Якого кольору, форми, розміру? Як нею гратись?


Працюючи над темою : «Розвиток мовлення старших дошкільників засобами дидактичної гри», я з’ясувала, що дидактична гра являе собою багатопланове, складне педагогічне явище: вона є ігровим методом навчання дітей, і формою навчання, і самостійною ігровою діяльністю.

Проводячи дидактичні ігри, необхідно враховувати вік дитини. Для дітей старшого дошкільного віку потрібно частіше відбирати такі іги в яких дошкільнята вчаться полідовно висловлювати свої думки, виразно розповідати, вживати в мові складні речення, користуватись прямою і непрямою мовою.

Ознайомлюючи дітей з елементами грамоти , бажано, використовувати дидактичні ігри, наочний матеріал виготовлений власноруч.

Я вважаю , що для формування якостей майбутнього школяра.необхідно продовжити роботу й надалі.