Буянська Тетяна Володимирівна

Навчаючи інших - вчимося самі...

З досвіду вихователя

м. Миколаїв ДНЗ №123

Щоб дати дитині іскорку знань,

педагогу треба увібрати ціле море світла.

У стратегічних нормативних документах наголошується на тому, що глобалізація, зміна технологій, перехід до постіндустріального, інформаційного суспільства, затвердження пріоритетів сталого розвитку, інші властиві сучасній цивілізації ознаки зумовлюють розвиток людини, що є головною метою, ключовим показником і основним важелем сучасного прогресу. Тому ми маємо забезпечувати прискорений, випереджальний інноваційний розвиток освіти, а також створювати умови для розвитку, самоствердження та самореалізацій особистості протягом життя.

Гуманізація освітнього процесу в умовах модернізації освіти пов’язана зі змінами ставлення до виховання, у центрі уваги якого перебуває дитина. Рекомендації Міністерства освіти й науки України щодо організації освітньої діяльності, які визначають пріоритетні напрямки роботи на кожен навчальний рік, у ДНЗ забезпечується самовизначенням і самоорганізацією учасників навчально – виховного процесу. Саме ми обираємо освітні програми, технології, за якими здійснюється освітній процес і забезпечується успішна реалізація ефективного розвитку і виховання дітей; моделюємо проекти; беремо участь у дослідно – експериментальній діяльності; впроваджуємо освітні інноваційні технології та програмово – методичний матеріал.

Головною метою і результатом освітньо – виховної роботи в ДНЗ є зріла особистість. Стратегічна мета Базового компонента дошкільної освіти завершується портретом компетентного дошкільника з багатовекторною характеристикою щодо фізичного та соціального розвитку дитини.

Я розумію, що для здійснення стабільного розвитку і нового якісного прориву в системі освіти необхідно забезпечити оновлення змісту, форм, методів і засобів навчання, виховання і розвитку дітей дошкільного віку відповідно вимог Базового компонента дошкільної освіти та програм розвитку дитини.

Так мета ТРВЗ є не просто розвиток фантазії дітей, а і навчання їх мислити системно. Ця технологія дає в руки вихователям інструмент з кон­кретного практичного виховання в дітей якостей творчої особис­тості, здатної розуміти єдність і суперечність навколишнього світу, розв'язувати свої маленькі проб-леми.

Практика показує, що основне завдання – навчити дитину розв’язувати проблеми різного рівня складності з використанням винахідницьких завдань.

Основна ідея технології полягає в тому, щоб переводити завдання з нижчого рівня складності на вищий. Для її успішної реалізації потрібно навчити дитину виявляти проблеми, з’ясову-вати, чому легкі завдання розв’язувати просто, а важкі – складно. У роботі з дітьми дошкільного віку використовують колективні ігри, ігри – заняття, під час яких діти вчаться спостерігати навколишню дійсність, виявляти суперечливі властивості предметів , явищ, шукати відповіді на поставлені питання. Намагаюсь орієнтуватися на вільний та самостійний вибір дитини – предмета, матеріалу, виду діяльності.

Вважаю, що заняття з використанням елементів ТРВЗ знімають почуття скутості, долається сором’язливість, поступово розвивається фантазія, логічне мислення, уява. ТРВЗ дає можливість проявити свою індивідуальність, вчить дітей нестандартно мислити.

Основні методи, які ми використовуємо в роботі з дітьми:

  • мозковий штурм;
  • метод проб та помилок;
  • дев’ятиекранка;
  • метод емпатії;
  • метод фокальних об’єктів;
  • ідеальний кінцевий результат;
  • морфологічний аналіз;
  • складання загадок по чотирьом опорам.

Хочу відзначити, що зміст казок має величезний потенціал педагогічних можливостей. Ось чому так важливо в межах ТРВЗ технології застосовувати універсальні і оптимальні шляхи використання казкового матеріалу: від виховання добрих відчуттів, емоційного благополуччя, творчого мислення – до розвитку дрібної моторики рук і математичних понять. Програма ТРВЗ дає нам і дітям методи і інструменти творчості, які людина опановує незалежно від свого віку. Володіючи єдиним інструментом, діти і дорослі можуть легше порозумітися одне з одним.

Одним із важливих принципів сучасної освіти є оптимізація навчання через застосування новітніх освітніх психолого-педагогічних технологій, і зокрема, мнемотехніки, як одного з найефективніших методів засвоєння інформації.

Протягом п’яти років в нашому дошкільному закладі ми активно використовуємо прийоми мнемотехніки, які побудовані на розвивальних іграх, креативному мисленні, груповій роботі, організовуємо освітню діяльність, що сприяє розвиткові пізнавальних здібностей особистості.

Мнемотехніка використовує природні механізми роботи мозку і дає змогу повністю контролювати процес запам`ятовування, збереження і пригадування інформації. Це відображення реального світу за допомогою різних символів і знаків. Адже основою розвитку розумових здібностей є опанування дитиною дій заміщення і наочного моделювання.


Ми знаємо, що пам'ять – найбільш тренований пізнавальний процес. Адже саме на пам'ять у процесі навчання припадає особливе навантаження. Від рівня розвитку мнемічних процесів здебільшого в чому залежить успішність навчання школярів. Використовуючи цифрообрази, нами були розроблені посібники для логіко-матема-тичного розвитку малюків. Дібрані та система-тизовані в тренажери букви-картинки, буквообрази, оформлені картки для звукового аналізу слів. Цікавим прийомом для вивчення скоромовок, віршів, переказу текстів є піктограми, асоціативні малюнки.


Вже можна сказати, що регулярне застосування мнемотехніки допомагає нашим дітям збагатити свій словниковий запас, вчить вибудовувати грамотні, логічні ланцюжки. Ця техніка дуже корисна при підготовці дітей до школи, адже, йдучи у перший клас, дитина вступає в новий колектив, в якому грамотна і зрозуміла мова допоможе знайти нових друзів і комфортно почувати себе в будь-якій обстановці та ситуації.

Згадуючи відомі слова Луції Сенеки «Навчаючи інших – вчимося самі…», ми впевнені, що освітній заклад – це постійно діюча творча майстерня, яка створює умови для самореалізації та самовизначення дошкільника, учня початкової школи. Тож педагог має не стільки збагачувати дітей знаннями, скільки розвивати їхні творчі задатки й здібності, виявляти й плекати індивідуальність кожної дитини.


Гра як педагогічна технологія ніколи не втрачає своєї актуальності.

КВЕСТ – один з основних жанрів ігор, що вимагають від гравця рішення розумових завдань для просування по сюжету.

КВЕСТ – це форма взаємодії педагога і дітей, яка сприяє формуванню умінь вирішувати певні завдання на основі компетентного вибору альтернативних варіантів через реалізацію певного сюжету.


Особливо значимо, що КВЕСТи можуть проходити як в закритому просторі (група, клас, приміщення закладу), так і на вулиці, на при-роді, охоплюючи весь навколишній простір.

Перевага даної технології в тому, що вона не вимагає якоїсь спеціальної підготовки педагогів, покупки додаткового устаткування або вкладення коштів. Головне – бажання колективу закласти основи повноцінної соціально успішної особистості.

Сучасна КВЕСТ – технологія, це технологія яка допомагає дошкільнятам знаходити необхідну інформацію, піддавати її аналізу, систематизувати, розв`язувати поставлені завдання, розвивати пізнавальну діяльність і формувати ключові компетентності та готує до навчання у Новій українській школі, а згодом впевненіше орієнтуватися в задачах під час навчання в початковій школі.

Кожен педагогічний колектив має свій шлях творчого пошуку, вдається до своїх методичних заходів для здійснення педагогічної діяльності. Та головне – щоб започатковані ідеї розвивалися й надалі. Адже для творчої тактики важливо запалити вогонь ідей, а для творчої стратегії – пронести вогонь крізь усе життя.

Саме завдяки спільним зусиллям педагогів закладу вдається створити систему світи, яку можна вважати по – справжньому високоякісною і гармонійною, тому що вона, поєднує функції навчання, розвитку, оздоровлення, корекції.