Римарчук Надія Іванівна

Театралізована діяльність як засіб розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку

У Базовому компоненті дошкільної освіти виокремлено освітню лінію «Мовлення дитини», яка передбачає формування у дітей різних видів мовленнєвої і комунікативної компетенції ,які в сукупності спрямовані на формування мовленнєвої особистості дитини.

Дитячий садок сприяє всебічному і повноцінному розвитку дитини, допомагає дитині здобувати цінний досвід спілкування з однолітками та дорослими. Дитячий садок відіграє важливу роль у питанні розвитку мовлення у дітей дошкільного віку. Розвиток мови тут відбувається завдяки величезній роботі протягом дня . Це і освітній , і ігровий процес спілкування з однолітками та дорослими від яких діти черпають правильну вимову. Тож перед нами завжди стоїть завдання прищепити любов до мови. Навчити красиво і чітко говорити, влучно висловлюватись , відстоювати свою думку.

На сьогодні одним із продуктивних методів розвитку мовленнєвої активності дітей дошкільного віку визнано театральну діяльність. Театрально – ігрова діяльність дає можливість розвивати здібності кожної дитини, формувати творчу уяву, комунікативні навички. Театр _ це найкращий засіб спілкування людей, розуміння їх почуттів. Він здатен розвивати в дитині творчі задатки, стимулювати розвиток психічних процесів, удосконалювати тілесну пластичність.

Все життя дитини насичене грою, кожна дитина хоче зіграти свою роль. У грі дитина не тільки отримує знання про навколишній світ, людські відносини,закони суспільства, а й вчиться жити в ньому, будувати відносини з оточуючими . Тому театральна діяльність є перспективним напрямком роботи над розвитком мовленнєвих здібностей дітей. Вона позитивно впливає на емоційну сферу дитини, акумулює життєву мудрість , оптимізм. У процесі підготовки до вистави в дітей розвивається зв`язне мовлення, яке має емоційне забарвлення та передбачає широке вживання вербальних та невербальних засобів виразності. Тому беручи участь в театралізованій діяльності діти ознайомлюються з оточенням через образи, фарби,звуки. Завдяки такій діяльності в дошкільників більш інтенсивно розвиваються пізнавальні інтереси, удосконалюються психічні процеси ( пам`ять , уява, мислення) , активізується мовлення , формується культура спілкування, розширюється світогляд.

Театралізована діяльність має важливе значення в розвитку сучасного старшого дошкільника:

  • Розвиває пізнавальні інтереси
  • Розширює світогляд
  • Сприяє розвитку естетичного смаку
  • Удосконалює психічні процеси
  • Надає можливість до самовираження особистості
  • Прищеплює любов до мистецтва
  • Сприяє успішній адаптації в різних життєвих ситуаціях.

Тому що зміст театралізованої діяльності має моральне спрямування , формує навички соціальної поведінки через казки та літературні твори. Саме через змогу ідентифікації з образом дає змогу побороти боязкість , розвивати впевненість в собі, в чистоті свого мовлення. Театралізована вистава передбачає поєднання рухів, співу, художнього слова,міміки, пантоміми.

Розвиваючи мовлення дітей завдяки театралізованій діяльності я застосовую певні методи:

-показ лялькових театрів

- постановка спектаклів за участю дітей , педагогів, учнів місцевої школи

- проведення тижня театру


-виготовлення ляльки для лялькового театру

-виготовлення атрибутів разом з батьками

-використання театралізованих ігор під час занять

-організація театралізованих ігор , свят, розваг, конкурсів

-консультації батькам з питань розвитку мовлення дітей засобами театралізованої діяльності

Система роботи по розвитку мови засобами театралізованої діяльності зумовлює роботу над виразністю реплік, власних висловлювань при цьому непомітно активізується словник дитини . звукова сторона мови. Нова роль , особливо діалог персонажів, ставить перед необхідністю чітко і зрозуміло висловлюватись. У нього поліпшується діалогічна мова , її граматичний лад, дитина починає активно користуватися словником , який в свою чергу теж поповнюється. Пережите та побачене під час вистави в розширює кругозір дошкільників, викликає потребу розповісти про виставу друзям . родичам. Все це сприяє розвитку мови, вмінню вести діалог і передавати свої враження в монологічній формі. Відомий письменник Джанні Родарі стверджував ,що «саме в грі дитина вільно володіє мовою, говорить , те що думає а не те ,що треба. Не повчати і навчати , а грати з ними, фантазувати, вигадувати, придумувати – ось, що необхідно дитині» .