Razem bezpieczniej

Szanowni Państwo

Na dzisiejsze spotkanie zaprosiliśmy przedstawicieli organów porządkowych i Straży Pożarnej. Celem jest potrzeba omówienia dotychczasowych naszych działań, wymiana doświadczeń oraz w oparciu o głosy w dyskusji wypracowania kierunków działania zarządów ROD i współdziałania z organami porządku publicznego w zakresie poprawy bezpieczeństwa w Ogrodach działkowych.

Szanowni Państwo

Złodziei, wandali i innych „wolnych ptaków” zawsze kusiły, usytuowane na uboczu, ogrody działkowe. Działki odwiedzają najczęściej w okresie jesienno zimowym zbieracze złomu którzy kradną i niszczą dobra naszych działkowców.

Do altan niepostrzeżenie wprowadzają się bezdomni, nocami trwają głośne biesiady „czerwonych nosów”. Zdarzają się bijatyki, pożary i inne odmiany wandalizmu.

Do zniszczeń dochodzi najczęściej późnym wieczorem i nocą. Bywa że złodzieje i chuligani z pobliskiego osiedla nie muszą forsować ogrodzenia bo do ogrodu można dostać się przez niezamykane bramy i furtki.

Szanowni Państwo

Spotkanie w tym gronie powinno nam dać odpowiedź na pytania:

- co możemy zrobić sami jako członkowie społeczności działkowej?

- jakiej pomocy możemy oczekiwać ze strony organów porządkowych?

- jaką rolę w poprawie bezpieczeństwa mogą odegrać lokalne media.

Wynikiem tego powinien być wypracowany model współdziałania zarówno sąsiadujących ogrodów jak i współdziałania z organami porządkowymi.

Bezpieczeństwo w ROD musimy poprawić przede wszystkim sami bez oglądania się na służby porządkowe. Musimy podnieść świadomość naszych działkowców i zaktywizować ich na ustalone inicjatywy.

Z doświadczenia minionych lat wiemy, że problemem są:

- długotrwałe procedury policyjne, odstąpienia od ścigania naruszycieli prawa z uwagi na małą szkodliwość społeczną czynu,

- brak dostatecznych środków pieniężnych na doinwestowanie infrastruktury przez wykonanie właściwego oświetlenia alei i zatrudnienia dozorcy,

- brak dobrej współpracy z Policją i Strażą Miejską, za mała penetracja z ich strony środowiska dzielnicy, małej operatywności ich pojazdów,