Działkowiec - Trawnik

Na rynku jest już w sprzedaży, najnowszy numer specjalny miesięcznika „działkowiec” p.t. „Trawnik”, w którym zachęcamy do zakładania zielonych kobierców i doradzamy jak je utrzymać w nienagannym stanie.

Trawnik jest niezbędnym elementem każdej działki. Jest nie tylko ozdobą, ale też jednym z najlepszych miejsc do wypoczynku. Zieleń wypielęgnowanej murawy wpływa kojąco i uspokaja, zatrzymuje kurz, tłumi hałas.

Co zrobić z trawnikiem po zimie? Jak ocenić jego stan? Może okazać się, że piękny w poprzednim sezonie zielony dywan nie prezentuje się dobrze. Nie trzeba się tym załamywać, lecz warto przystąpić do zabiegów, których celem będzie przywrócenie właściwego stanu murawy. Doradzamy jakie zabiegi i w jakiej kolejności należy wykonać oraz jakie narzędzia będą do tego niezbędne.

A może chcemy założyć trawnik od podstaw? Opisujemy jak krok po kroku założyć idealny trawnik, stosując różne metody. Zaczynamy od właściwego przygotowania gleby, na tym etapie z pewnością warto też zastanowić się nad założeniem stałej instalacji nawadniającej, która w przyszłości znacznie ułatwi nam pielęgnację murawy. Możemy też wybrać dwie metody zakładania trawnika: z siewu lub z rolki. Nie zapominajmy też o zastosowaniu właściwych obrzeży, które zwiększą estetykę i oszczędzą nam wielu kłopotów.

Dobra pielęgnacja to podstawa! Jednak właściwe strzyżenie, podlewanie, nawożenie czy aeracja to niełatwa sztuka. Opisujemy szczegółowo te ważne zagadnienia. Pomagamy także dokonywać wyboru właściwego sprzętu do pielęgnacji trawnika: kosiarek, wykaszarek, aeratorów, wertykulatorów oraz elementów systemu nawadniania.

Co dolega twojemu trawnikowi? Opisujemy najczęstsze problemy pojawiające się podczas użytkowania trawnika, takie jak krety i nornice, mchy, chwasty, przebarwienia, plamy, nekrozy, jednocześnie podając skuteczne sposoby przeciwdziałania im.

Jak uatrakcyjnić nasz zielony dywan? Podajemy wiele propozycji atrakcyjnych aranżacji roślinnych, które w sąsiedztwie lub w obrębie trawnika dodadzą wiele nowych barw, faktur, kształtów. Doradzamy też jak wprowadzać solitery na trawniku i jak harmonijnie zintegrować z murawą ścieżki i miejsca wypoczynku.

Te i wiele innych, atrakcyjnych informacji tylko w numerze specjalnym „Trawnik”!