Урок № 5

МЕЛОДІЙНІ ТА ГРАФІЧНІ ЛІНІЇ

ДОБРОГО ДНЯ, МІЙ ДРУЖЕ! 

Наша мистецька подорож триває.

Почнемо урок з поспівки: 

Пригадай, які жанри належать до камерно-вокальної музики?

На тебе чекає зустріч із митцями та знавцями академічного камерного співу. 

Термін «камерна музика» у XVI–XVIII століттях уживали щодо будь-якої світської музики — на противагу церковній або театральній. Згодом камерною музикою стали називати твори, розраховані на невелику кількість виконавців та обмежене коло слухачів.

Важливу роль у камерному творі відіграє мелодія. Мелодійна лінія визначає характер музики, розкриває її зміст. У поєднанні зі словом мелодійна лінія складає основу вокального твору. 

Серед вокальних жанрів є особливі пісні урочистого характеру, що надзвичайно важливі для кожної держави.

Історія гімну дуже давня. Відомо, що гімн як жанрова форма поезії еволюціонував з культових пісень, що завершувалися молитвою до культового божества в Єгипті, Месопотамії, Індії.  Він зародився ще в Стародавній Греції як хвала на честь богів. В Елладі гімн співали на честь Аполлона (пеан), Діоніса (дифірамб). У добу Середньовіччя його виконували як хорал. Гімн поширився також і в ренесансно-бароковій Україні (кондак).

У давнину гімнами називали музичні твори, написані на слова з Біблії, їх виконували церковні хори. Уперше гімни з'явилися у XVI ст..

🟥Різновиди гімнів: державні, релігійні, літературні, спортивні й т. ін. 

СЛУХАЄМО МУЗИКУ

Слова П. Чубинського, музика М. Вербицького. 

Державний гімн України у виконанні Олександра Пономарьова

ГІМН УКРАЇНИ - ІНСТРУМЕНТАЛЬНИЙ

КАВЕР  БАНДУРА ТА БАЯН 

   Які ще гімни тобі знайомі?

Кожна країна має свій гімн, який виконується під час урочистих зібрань, подій. Багато спортивних клубів, Ліга Чемпіонів і навіть школи мають власний гімн. В усьому світі відомий і студентський гімн «Гаудеамус».

«Гаудеамус» (лат. gaudedmus — веселімося) — середньовічна студентська пісня, студентський гімн. Назва виникла за першим словом пісні.

Послухай цей студентський гімн і дай відповідь на запитання.

ПОВТОРЮЄМО ВИВЧЕНЕ


Фізкультхвилинка






      РОЗУЧУЄМО ПІСНЮ




Моя духмяна Україно

(слова та музика І. Тарнавської)

«Ой у лу́зі черво́на кали́на…» — українська пісня, написана на початку 1914 року в підавстрійській Галичині Степаном Чарнецьким за мотивами останнього куплету козацької пісні XVII століття «Розлилися круті бережечки».

Пісня стала символом українського духу у війні проти російських окупантів. 

Як пісню "Ой у лузі червона калина" виконують у Фінляндії, Естонії, Малайзії, Індії, Канаді, ПАР, Бразилії, США, Польщі, Південній Кореї, Білорусі, Литві, Німеччині, Грузії, Латвії:

1. Які існують гімни? Які риси притаманні цьому вокальному жанру?

2. Порівняй музичні особливості гімну і пісні. Як потрібно поводитися під час виконання Державного Гімну?

Самостійний пошук. У вільний час послухай олімпійські та інші спортивні гімни; заспівай разом з виконавцями пісню-гімн фанатів збірної України до ЄВРО-2012 — «За край — Україно, забивай!».Намалюй цей гімн.

Дякую за увагу!