Урок № 10

ЖАНРОВЕ РОЗМАЇТТЯ 

ЛЮБИЙ ДРУЖЕ! СЬОГОДНІ ЗАПРОШУЮ ТЕБЕ ПОРИНУТИ В СВІТ ФОРТЕПІАННОЇ МУЗИКИ

А спочатку пропоную заспівати поспівку: 

Українська фортепіанна музика, що зародилася на основі пісенного й танцювального фольклору, отримала потужний поштовх до розвитку наприкінці ХIХ – на початку XX ст. Неоціненний внесок у її становлення зробив, як ми вже згадували, М. Лисенко, творам якого притаманне узагальнення народнопісенних інтонацій у поєднанні з авторською мелодикою. Його традиції продовжили В. Сокальський, М. Калачевський, Я. Степовий, С. Людкевич, Л. Ревуцький, М. Колесса, А. Коломієць, М. Скорик, Л. Колодуб, Ю. Щуровський та багато інших.

СЛУХАННЯ МУЗИКИ (фрагменти)

Ю. Щуровський. Елегія для фортепіано. 

Розглянь картину відомого українського художника Івана Марчука. Порівняй образи однойменного музичного твору та твору живопису. Опиши гармонію в музиці та в колориті картини. Із якою подією в долі нашої країни в тебе асоціюються художні образи картини?

М. Лисенко. Елегія для флейти і фортепіано.


Елегія - грецьк. "журлива, жалібна пісня", вокальний або інструментальний твір задумливого, сумного характеру, що передає почуття, пов'язарі з утратою або сумними спогадами.

У професійній вітчизняній музиці значне місце посідає соната. Першими творами цього жанру стали скрипкова соната М. Березовського та фортепіанні сонати Д. Бортнянського. Пізніше до жанру сонати звертались багато українських композиторів: М. Лисенко, В. Косенко, Б. Лятошинський, Р. Сімович, Ю. Щуровський, В. Сєчкін та ін.

Жанр сонати вирізняється чіткою структурою. Першу частину сонати пишуть у сонатній формі. 

Сонатна форма — це принцип викладу музичного матеріалу, який передбачає не механічне чергування частин і розділів, а взаємодію тем і художніх образів. Теми — головна і побічна — або протиставляються одна одній, або доповнюють одна одну

Розвиток тем відбувається в три етапи — експозиція, розробка і реприза.

Л. Ревуцький. Соната № 1 сі мінор. Перша частина (фортепіано).

РОЗГАДАЙ РЕБУСИ

РИТМІЧНА ВПРАВА

СПІВАЄМО ПІСНЮ

«Добрий день людям на Землі»

(слова і музика І. Танчака).

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ

Візьми акварельні фарби та пензель. Спробуй відтворити свої почуття в етюді під назвою «Елегія» за допомогою кольорів та їх відтінків. 

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!