Урок № 4

АРАНЖУВАННЯ АКАДЕМІЧНОЇ МУЗИКИ 

ПРИВІТ, ЛЮБИЙ ДРУЖЕ! СЬОГОДНІ НА ТЕБЕ

ЧЕКАЄ ЗУСТРІЧ З ІНСТРУМЕНТАЛЬНИМ

АРАНЖУВАННЯМ. РАЗОМ МИ ПРИГАДАЄМО

ОСНОВНІ ГРУПИ ІНСТРУМЕНТІВ І ПРИТАМАННІ

ЇМ ТЕМБРОВІ ЗВУЧАННЯ. ПОРИНЬМО У СВІТ

СИМФОНІЧНОГО АРАНЖУВАННЯ!

ПРИГАДАЙ: Основні групи музичних інструментів  (натисни на посилання і дай відповіді)

Розрізняють аранжування народної музики та аранжування академічної музики. Працюючи над обробкою музичного твору, аранжувальник використовує той вид аранжування, який допоможе найкраще зберегти композиторський задум. Так, можуть змінюватися гармонія, темп, тембр, інші засоби виразності, інколи додаються вступ, кода (завершення твору) тощо. 

Академічна музика — це тип музики, що належить до писемної композиторської традиції та використовує сформовані в XVII—XIX століттях музичні форми і жанри, інструментарій і традиції виконавства. 

Протиставляється розважальній і народній музиці.

Термін «академічна музика» є спорідненим із терміном «класична музика».

Академічний стиль — стиль у мистецтві, що відповідає традиціям, стійким правилам та встановленим зразкам, які пройшли випробування часом.

Мабуть, ви помічали, що після обробки твору склад інструментів, на яких виконують композицію, може бути абсолютно іншим. Це приклад оркестрування. 

Інструментування (оркестрування) — це переведення музики з одного інструментального складу на інший, в якому зберігається задум композитора. Так, вокальні твори перетворюються в інструментальні, а сольні (наприклад, написані для фортепіано) — на оркестрові чи ансамблеві номери тощо.

Аранжування академічної музики — це видозмінення творів академічної класичної музики шляхом зміни деяких засобів виразності та додавання нових фрагментів твору. Існує кілька різновидів академічного аранжування: інструментальне, вокальне (хорове) й електронне.

В.А. Моцарт - австрійський композитор, написав понад 50 симфоній. 

СЛУХАЄМО МУЗИКУ

Симфонія №40, соль-мінор — один із найвідоміших його творів. Написано симфонію 1788 року для оркестру, до складу якого входять флейта, два гобої, два кларнети, два фаготи, дві валторни та струнні інструменти. Складається твір із чотирьох частин, розміщених традиційно для класичного сонатно- симфонічного циклу. У творах В.А. Моцарта відчувається унікальність оркестрування. Так, сольні партії з його творів виконують на скрипках, флейтах, гобоях і кларнетах, а весь оркестр інколи виконує лише супровід.

В.А. Моцарт Симфонія №40 (1 частина) :

В.А. Моцарт Симфонія №40, 1 частина у виконанні естрадно-симфонічного оркестру під керівництвом Поля Моріа (Франція):

Поль Моріa (фр. Paul Mauriat) — французький композитор, аранжувальник і диригент, який став відомим завдяки своїм аранжуванням для Шарля Азнавура. У його доробку є багато аранжувань відомих світових шедеврів.

В сучасному світі з'явився новий термін "КАВЕР" .

Кавер-версія, опрацювання, аранжування, “переспів” всесвітньовідомих хітів, що з часом втратили актуальність і популярність.

З англійської cover version – нове виконання, іноді в оригінальній переробці, музикантом чи колективом раніше відомої авторської музичної композиції, шлягеру тощо. Виконання кавер-версії може повністю імітувати оригінал або радикально відрізнятися від нього.

Збірник кавер-версій пісень одного автора або групи називається триб'ют.

Пропоную ьпрослухати кілька кавер- версій класичного твору В.А. Моцарта "Симфонії №40"(спробуй визначити стилі музики):

ВИКОНАННЯ ПІСНІ

                                                                                                                    


                                                                         СКЛАДАЄМО ПАЗЛИ 



Не забудь вказати прізвище і клас.

Бажаю успіху!

ДЯКУЮ ЗА УРОК! ГАРНОГО ДНЯ!