Урок № 20

ПРОФЕСІЇ КІНЕМАТОГРАФА 

Створення кіно — це складний і тривалий

процес, у якому бере участь великий

колектив людей творчих професій —

кінематографістів. Кінопрофесії можна

умовно розділити на кілька категорій: 

Основою для постановки фільму є літературний сценарій. 

Сценаристом називають автора сценарію для фільму, телесеріалу, вистави. Він може вигадати оригінальний сюжет або ж адаптувати існуючий. 

Існують три напрями кінорежисури: ігрове, документальне і анімаційне кіно 

До корифеїв режисерської професії належать: Стівен Спілберг, Мартін Скорсезе, Мілош Форман, Френсіс Форд Коппола, Альфред Хічкок, Андрій Тарковський, Люк Бессон, Джеймс Кемерон, Квентін Тарантіно та інші, досягнення яких назавжди увійшли в історію кіномистецтва. 

Квентін Тарантіно 

Джеймс Кемерон 

Люк Бессон  

Альфред Хічкок 

Френсіс Форд Коппола 

Мілош Форман 

Мартін Скорсезе


Стівен Спілберг 

Кінорежисер підбирає акторів і актрис (проводить кастинг) на всі ключові й другорядні ролі, враховуючи їхню психологічну та художню сумісність. Адже насамперед від акторської майстерності залежить успіх картини. Основу акторської творчості, як відомо, становить вміння перевтілюватися. Особливість акторської гри в кіно полягає в тому, що, на противагу театральній виставі, фільм можна знімати, починаючи з будь-якого кадру. Тому актору потрібно вміти швидко перемикатися з однієї емоції на іншу, що психологічно достатньо складно. Актор виробляє інтонації, жести, ходу, міміку, які передають з різним ступенем достовірності або театральної умовності манеру поведінки зображуваної особи. Але головна його місія — розкрити внутрішній духовний світ свого героя, показати його характер, виразити думки й переживання. Отже, актор мусить глибоко занурюватися в образ, а якщо він «переграє», то глядач йому не повірить. 

Кінооператор — одна з основних професій у кінематографі. Ця людина знімає фільм кінокамерою, обирає ракурс та освітлення зйомки, композиції кадрів, відповідає за технічну якість зображення. Він має знати візуальні можливості кіно- і відеоапаратури. Такий фахівець є однією з ключових фігур у створенні фільмів усіх видів: художніх, ігрових, документальних. До складу операторської групи входить спеціаліст зі спецефектів (від штучного туману до ефектів комп’ютерної графіки). 

Найвидатніший із сучасних операторів Свен Нюквіст

є володарем багатьох кінопремій, зокрема двох

«Оскарів» за кращу операторську роботу. Упродовж

півстолітнього творчого шляху він довів до

досконалості мистецтво кінооператора, знявши

понад 120 фільмів. 

Важлива роль у створенні кінокартини належить художнику-постановнику.

 Він розробляє ескізи костюмів, декорацій, добирає реквізит, готує макети оформлення сцен. В ескізах уточнюється стилістика майбутнього фільму, взаємодія героїв із середовищем (житлом, місцем роботи тощо). У такий спосіб художник переводить сценарій в образотворчий ряд, передає емоційну атмосферу фільму. Не завжди можна точно уявити, якою була давня епоха. Тому для художника важливі фантазія, інтуїція. 

Художнику-постановнику допомагають асистенти.

Художник-костюмер має знати історичні особливості одягу різних епох, народів, добре орієнтуватися в моді.

 Завдання художника-гримера — розробити кожному персонажу грим, відповідно до образу. Для цього накладають перуки, вуса,

імітують ефект старіння людини.

 Костюмер виготовляє костюми, гример — перуки й вуса.

Декоратор планує розміщення на сцені предметів.

Реквізитор розставляє меблі і реквізит: килими, лампи, книжки. Бутафор імітує поверхні (приміром мармурові колони). 

https://youtu.be/2uA-Ibesgsw?si=8qQ99Vgl6Zwx8S_Q

Американський актор і кінорежисер Шон Пенн був в Україні у той день, коли Росія розпочала вторгнення. Він приїхав до Києва напередодні. Він був вражений тим, що побачив і пізніше зняв фільм про нашу Україну - справжню наддержаву. У 2023 році в рамках 73-го Берлінського міжнародного кінофестивалю було презентовано фільм Шона Пенна "Superpower".

Над фільмом працює музичний цех, не менший, ніж художній. Адже звук у кіномистецтві має таке саме значення, як і зображення. Відповідно до сценарію і задуму режисера кінокомпозитор пише музику, а звукорежисер створює звукові образи, керує музичними редакторами, звукооператорами і звукоінженерами — фахівцями з обслуговування звукового обладнання. Саунд-дизайнер створює звукові ефекти, які не мають відповідного аналога в природі. 

Саундтреки до близько 150 голлівудських

фільмів, насамперед бойовиків і трилерів,

подарував сучасникам Ганс Циммер 

Німецький кінокомпозитор написав музику до таких фільмів, як «Людина дощу», «Темний лицар», «Шерлок Холмс», «Ангели і демони», «Інтерстеллар», «Робот на ім’я Чаппі», «Код да Вінчі», «Останній самурай», трилогії «Бетмен»; також для високобюджетних фільмів: «Місія нездійсненна 2», «Гладіатор», серії фільмів «Пірати Карибського моря». 

За музику до фільму "Король Лев" Циммер був удостоєний премії "Оскар" (1995)

У  списку  «100 геніїв сучасності»,  складеному  газетою  The  Daily Telegraph, Ганс Циммер займає  72-е місце.

Завершуючи перелік кінопрофесій, неможливо не згадати постановників трюків, які створюють на екрані ілюзію дій, неможливих у реальності, їх виконують каскадери. Також у кінематографі є людина, відповідальна за виконання чистової збірки картини, — монтажер (нерідко це робить сам режисер-постановник). Монтажер звуку синхронно зображенню поєднує всі звукові компоненти фільму: записані музичні фрагменти, репліки й інші звуки (шерехтіння, тупотіння, сміх, постріли, гомін тощо).

Фінансуванням потреб знімальної групи опікується у вітчизняному кінематографі директор фільму.

Відповідно до міжнародної практики ця посада називається виконавчий продюсер. Він забезпечує умови й організаційно-фінансовий контроль за постановкою фільму — від початку зйомок до виходу картини в прокат. 

ДЯКУЮ ЗА УРОК!