Урок  № 27

ФОРМИ ЗБЕРЕЖЕННЯ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ. БІБЛІОТЕКИ

Книга – одне з найбільших чудес, створеною людиною. З тих пір, як люди навчилися писати, свою всю мудрість вони довірили книгам. Книги відкривають нам світ, допомагають уявити минуле, заглянути в майбутнє.

     Грецьке "бібліо", латинське "лібер", семітське "сефер", арабське "китаб", подібно слов’яно - балтійському "книга", трактується однаково: предмет; твір або частина твору.

   Шлях розвитку книги був довгим і складним. Який тільки матеріал не використовували люди для виготовлення книжок: каміння, глину, листя та кору дерева, шкіру тварин, бамбук, папірус, шовк, метал.

Здавна люди цінували книжки, тому почали створювати бібліотеки. З великою повагою їх називали «храмами мудрості». Таблички, свитки, папіруси, книги служили для збереження і відтворення знань. 


   Довіряючи всі свої знання і досвід книгам, люди навчилися зберігати їх. Скарбницями книг називають бібліотеки. У перекладі з давньогрецької мови слово “бібліотека” означає приміщення, де зберігаються книги (“бібліо” – книга, “тека” – сховище).

Бібліотека — культурно-освітній заклад, що комплектує, зберігає друковану продукцію, популяризує писемну культуру. Бібліотеки виконують інформаційну, освітню, видавничу функції. 

ПЕРШІ ДАВНІ БІБЛІОТЕКИ  

Перші підручники клинопису, складені в XVIII в. до н.е., копіювалися майже без змін понад тисячу років і знайдені при розкопках бібліотеки Ашшурбаніпала, створеної дві з половиною тисячі років тому, яка розташовувалася у місті Ніневія. У фондах бібліотеки було від 5 000 до 25 000 глиняних табличок з клинописними текстами. Свого часу це була найбільша бібліотека Давнього Сходу. Відкриття бібліотеки у XIX столітті мало величезне значення для розуміння культур Месопотамії та для дешифрування клинопису. Серед знайдених там текстів є і знаменитий епос про царя Гільгамеша - історія про людину, який пустився після смерті свого друга в мандри, щоб знайти причину, по який люди повинні вмирати.

 


Бібліотеки Давнього Єгипту пережили свій розквіт в II тис. до н.е. Вони розміщувалися по всій країні, в палацах і храмах, а також в своєрідних центрах духовного життя єгиптян - «будинках життя». Однією з найбільш відомих храмових  бібліотек була бібліотека при храмі Рамес-сеум, заснованому близько 1300 року до н.е. фараоном Рамзесом II. При вході в бібліотеку Рамзеса був напис - «Аптека для душі». У Стародавньому Єгипті були бібліотеки, які називалися «будинками папірусу».  Для письма використовувався папірус,  книги з нього зберігалися в ящиках і глиняних глечиках або в спеціальних футлярах. Книги порівнювали з ліками.

 

Знаменита Александрійська бібліотека зберігала пам’ятки культури, що збирали звідусюди впродовж кількох століть. На цих скарбах формувалися покоління давньогрецьких мислителів. Але під час війн і пожеж зібрання майже повністю було знищено, зокрема папіруси давніх єгиптян, які містили цінну інформацію про зародження людської цивілізації. 

Заснована, як вважається, Птолемеєм на початку   3 ст. до н.е. Книжковий фонд Александрійської  бібліотеки складався з грецької та перекладної східної літератури( про кількість книжок відомо різне: від 50 до 700 тис. сувоїв,  що на той час було найбільшою колекцією у світі.) 

За підтримки ЮНЕСКО почалося відродження Александрійської бібліотеки. Вона відкрилася 2002 р., вражаючи тепер не надбаннями древніх,а інноваційними формами. Крім, власне, бібліотечних залів у ній діють планетарій, музей, галереї, зал для незрячих людей і навіть майстерня з реставрації рукописів. Символічна архітектура будівлі — сонячний годинник піднімається від землі, ніби сходить сонце знань. 

Конкурувати з Александрійською бібліотекою могла тільки Пергамська бібліотека, яка складалася з 4 залів. Коли єгипетські правителі, побоюючись суперництва, заборонили вивозити папіруси за межі країни, винахідливі пергамці знайшли власний спосіб записувати інформацію на спеціально обробленій шкірі тварин — пергаменті. 

В епоху середньовіччя бібліотеки зазвичай

існували при великих монастирях і храмах.

У Київській Русі перша бібліотека з’явилася при Софійському соборі 1037 р. 

Однією з найстаріших в Європі вважають бібліотеку абатства Сант-Галлен в Швейцарії. Вона внесена до Списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО завдяки своєму унікальному інтер’єру і колекції рідкісних манускриптів. При вході можна побачити напис грецькою «Аптека душі». Цінні музичні рукописи тут публікувалися як факсиміле. 

Павільйон Тянь-Ї — найдавніша приватна

бібліотека в Китаї, що збереглася до нашого

часу. Вона заснована чиновником епохи Мін (XVI

ст.). За її образом побудовано сім

імператорських бібліотек. Нині тут створено

музей з експозиціями китайського живопису і

каліграфії. 

Існують бібліотеки в королівських палацах, а є такі, що за красою інтер’єрів самі схожі на палац. Читальні зали цих скарбниць людської мудрості більше нагадують зали музеїв. Тут неможливо відірвати погляд не тільки від унікальних книжкових сторінок, а й від розкоші інтер’єрів. 

Наприклад, зал бібліотеки монастиря Віблінген у

Німеччині, оздоблений колонами, алегоричними

дерев’яними скульптурами і фресками на стелі,

виглядає як суцільний витвір примхливого

мистецтва рококо. 

Виходу бібліотек за межі монастирів сприяли європейські університети, найстаріший із яких — Болонський в Італії (1088). Із відкриттям світських навчальних закладів бібліотеки стали створювати переважно для використання книг, а не тільки для їх зберігання, як раніше. Нині у знаменитому університетському комплексі Оксфорда діє дуже багато спеціалізованих бібліотек, колекції яких містять як унікальні стародруки, так і останні наукові публікації на будь-яку тему. Однією з найважливіших з-поміж них є Бодліанська бібліотека, заснована ще у XVI ст. Вона оскаржує у Ватиканської право називатися найстарішою в Європі, а у Британської — титул найбільшого книжкового зібрання країни. Ротонда Радкліф, побудована для бібліотеки, належить до шедеврів англійської архітектури XVIII ст.

20 найкрасивіших бібліотек світу 

Найбільшою у світі є бібліотека Конгресу США. Вона містить понад сотню мільйонів одиниць 470 мовами світу, з-поміж яких чимало унікальних. Бібліотеку було відкрито в 1800 році. Вона має 18 читальних зал на 1460 читацьких місць. 

Сучасні бібліотеки вражають різноманітністю архітектурних форм і оригінальних ідей декору. Наприклад, екстер’єр «Книжкова полиця» у Канзас-Сіті складається з 22 книг, популярних серед мешканців міста. 

 Висота кожної книги становить більше семи метрів, а ширина - 2 метри. Серед безлічі назв - книги, що розповідають про історію і культуру Канзас-Сіті, твори світових класиків - Шекспіра, Діккенса, Лао-цзи та ін. Унікальний проект займає цілий квартал міста. На сьогоднішній день це  сучасна бібліотека, в арсеналі якої 2,5 млн.  книг і більше 2,4 млн.  відвідувачів на рік. 

БРИТАНСЬКА БІБЛІОТЕКА. 

 Національна бібліотека Великої Британії. Обсяг фондів – більше 170 млн. одиниць, з яких близько 350 тис. манускриптів, найстарішим з яких приблизно  4000 років. Тут зберігаються рукописні партитури Баха, Моцарта, Малера, рукописи Леонардо да Вінчі; «Діамантова сутра» - найдавніша друкована книга у світі та ін. 

КОРОЛІВСЬКА БІБЛІОТЕКА ДАНІЇ. 

В Україні найбільшими вважають Національну

бібліотеку України ім. В. Вернадського, яка

входить до десяти найбільших національних

бібліотек світу. Також Національну

парламентську бібліотеку України, наукові

бібліотеки у Львові, Одесі, Харкові, Чернівцях,

Острозі тощо. 

Наукова бібліотека ЛНУ імені Івана Франка 

Національна парламентська бібліотека України 

Бібліотека Острозької академії 

Вітчизняні бібліотеки є унікальними сховищами колосальної кількості книг, газет і журналів, нот, інших джерел інформації, які комплектують насамперед українськими виданнями. Національні бібліотеки ведуть міжнародний книгообмін з книгозбірнями багатьох країн світу. 

Відповідно до змін інтересів і потреб людини бібліотеки впроваджують нові форми роботи. В Європі виникають пересувні бібліотеки-автобуси, відкривають міні-бібліотеки в кафе, навіть на зупинках громадського транспорту. Кращі бібліотеки сьогодення набувають значення центрів культури й мистецтва, де відбуваються виставки, концерти, творчі зустрічі. 

У сучасному світі, коли відбувається цифрова революція, дедалі популярнішими стають електронні бібліотеки. 

Найбільшою з них заслужено визнано The Google Books (оброблено близько 20 % всіх існуючих книжок, здійснюється їх переклад 480 мовами). На звання найоцифрованішої претендує бібліотека Кембриджського університету, яка першою має намір усі свої фонди перевести в електронний формат. 

З діяльністю музеїв і бібліотек пов’язані благодійність і меценатство. Благодійність має різні форми: піклування, патронаж, покровительство, спонсорство тощо. Благодійність у галузі мистецтва зазвичай характеризують як меценатство. Слово меценат уживають у значенні «багатий покровитель наук та мистецтв». В античні часи римський політичний діяч Гай Цільній Меценат надавав матеріальну підтримку поетам і художникам. Так виникло це слово. 

Славнозвісні українські меценати 

Представники родин Разумовських і

Терещенків 

Богдан і Варвара Ханенки 

це люди, які підтримували фінансово

українську культуру, допомагали будувати

храми, опікувалися долею митців. 

Перегляньте цікаве відео:

Не забудь переглянути відео та виконати домашнє завдання.

Підручник: стор. 151-158 опрацювати.

Для закріплення знань виконайте тестові завдання за посиланням:   ТЕСТ            

1.Подумайте і запропонуйте 22 книги, які  варто поставити на «стіну-полицю» бібліотеки, якщо б її будували в нашому місті (у зошиті)

2. Знайдіть в інтернет-ресурсах інформацію про незвичайні бібліотеки світу. За бажанням підготуйте презентацію.