Урок № 6-7

СВОЄРІДНЕ МИСТЕЦТВО СКУЛЬПТУРИ КРАЇН АФРИКАНСЬКОГО  КУЛЬТУРНОГО РЕГІОНУ. АФРИКАНСЬКА МАСКА

СКУЛЬПТУРА

Традиційне мистецтво Африки — об’єднана назва художньо-творчої діяльності різних етносів. Воно охоплює регіональні школи, які характеризуються певною цілісністю стильових ознак, що мало змінилися протягом століть.

Які спільні риси мають пам’ятки Тропічної Африки? У центрі уваги перебуває людська фігура, з чого випливає головний вид художньої творчості — скульптура. Вона охоплює маски і статуетки, які не були самостійними художніми творами, а використовувалися зазвичай у ритуалах.


Культура Нок – археологічна культура 

Датована близько 900 р. до н. е. – 200 р. н. е.

Розповсюджена на значній території сучасного штату

Бенуе-Плато в Нігерії. Названа за місцем перших

(1931) знахідок біля села Нок (Nok, на південний захід від м. Джос).

Особливе місце серед знахідок займають теракотові

голови (розміри коливаються від декількох див до

натуральної величини) яскраво вираженого

африканського типу, що відрізняються гострою,

майже гротескною виразністю, енергійним

ліпленням узагальнених обсягів, виразним й

соковитим моделюванням основних рис особи.

Знайдені також прикрашені орнаментом скульптурні

зображення тварин (голова слона, фігурка присіла

навпочіпки як мавпа), прикраси з перлів, фрагменти

посуду, кам'яні поліровані сокири й тесла, що

служили, мабуть, для обробки дерева.

І хоча про культуру Нок практично нічого не відомо, у ході розкопок, археологами було знайдено багато глиняних статуеток, створених приблизно 2 тис. років тому. Стилізовані голови, прикрашені хитромудрими коштовностями ледь пережили довгі роки руйнівного впливу води, і зараз дозволяють нам побачити життя цієї ранньої цивілізації. 

Майже в усіх районах Тропічної Африки процвітало мистецтво дерев’яної скульптури, різьблення по дереву, вкорінене в повсякденному житті (декор табуретів, посуду, гребенів, списів). На домашніх вівтарях установлювали дерев’яні фігурки тотемних предків — духовні символи роду.

Мистецтво скульптури доколоніальної африканської держави Бенін (XV — перша половина XVІІ ст.) успадкувало характерну для попередників реалістичність. У «придворній» школі сформувався канонічний тип скульптурного портрета, схожого з оригіналом. Наприклад, майстерно вилиті голови правителя (оба) і принцеси у сітчастих головних уборах, із численними низками намиста на шиї.

АФРИКАНСЬКІ МАСКИ

Африканська маска - явище багатогранне. Її можна розглядати як елемент соціального життя і образне втілення релігійних повір'їв, як приналежність своєрідного театрального дійства - ритуального танцю і, нарешті, як витвір мистецтва. 

Африканські маски, які нагадували тварин, вважалися духами тих самих тварин. Буйволи, крокодили та антилопи були одними із найпопулярніших об'єктів зображення, особливо у культурі догонів і мамбара, де такі маски використовувалися підчас церемоній ініціації юнаків. 

Власне кажучи маски - це образне втілення духів. Одні покликані оберігати плоди на деревах і зерно в коморах, інші - викликати дощ; маски необхідні в обряді ініціації, яким відзначається статева зрілість юнаків та дівчат; вживають їх і в хвалебному ритуалі. 

Маски - характерний і дуже яскравий прояв творчості африканських народів. Подекуди вони досі відіграють велику роль в суспільному житті, а найчастіше є приналежністю святкового карнавалу. Надзвичайно різноманітні розміри і форми масок, манери їх виконання і матеріали, з яких вони зроблені. Але вони завжди магічні. Маски не тільки відображали зміст місцевих вірувань; вони були необхідною приналежністю секретних товариств родової знаті, свого роду чоловічих клубів, діяльність яких носила в значній мірі культовий характер.

Поєднуючи у собі релігійний та духовний зміст, ці маски використовувалися для ритуальних танців та різних церемоніальних дійств. Маска сама по собі не мала нічого спільного з реалістичним людським обличчям. І хоча маски нагадували своєю формою голову людини або морду тварини, стиль виконання їх відрізнявся, маючи багато абстрактних трактувань.

Африканські маски, які нагадували тварин, вважалися духами тих самих тварин. Буйволи, крокодили та антилопи були одними із найпопулярніших об'єктів зображення, особливо у догонів і мамбара, де такі маски використовувалися підчас церемоній ініціації юнаків.

ВИДИ МАСОК

Маски для обличчя - закривають передню частину голови і можуть містити отвори для очей, рота і носа.

Налобні маски-гребені - горизонтальна конструкція кріпиться вище брів.


Маски-шоломи надягають на голову як головний убір. Особа може покриватися обрядовим розписом або декором з текстилю і рослин.

Натільні маски - фігурні дерев'яні «костюми» з функцією оберега.

Дошки - плоска різновид натільних масок. Двомірний об'єкт - символічне зображення тварини або птиці.


Конструкція кріпиться на тілі за допомогою зав'язок з тканини або рослинних волокон. У дерев'яному корпусі передбачені отвори для протягування кріплень. Існують рідкісні маски, що не піддаються класифікації.

Урок № 6. Дати відповіді на запитання:В чому полягає особливість культури Нок? Яка роль скульптури в житті африканців? У чому полягає її регіональна етнічна специфіка? Навести приклади.

Знайдіть в мережі інтернет цікаву інформацію про скульптуру країн Нігерії. Підготуйте невелику доповідь і презентуйте на наступному уроці

Урок № 7. Африканська маска своїми руками.

1. На аркуші картону А4 малюємо і вирізаємо шаблон –основу маски    

 2. Простим олівцем наносимо ескіз майбутньої маски. 

3.   Прикладаємо шаблон на кольоровий картон ,обводимо, вирізаємо і оздоблюємо різними фігурами

4. Презентуємо свою маску.


5. Фотографуємось  з  маскою і надсилаємо фото на спільну дошку Padlet   - стовпець " АФРИКАНСЬКІ МАСКИ"  (натисни на посилання)

Бажаю успіху!