Виховна година
06.12.2023
Тема: "День Збройних сил України"
Мета: Ознайомити учнів із славними традиціями українського війська, що бере початок ще з часів Київської Русі та Запорозької Січі, із героїчними сторінками періоду XX ст.; виховувати почуття патріотизму, людяності, любові до своєї Батьківщини.
Обладнання: аудіозапис піеснь «Пісня про рушник», «Україно», ілюстрації до Дня збройних сил України, вислови про цей день, кросворд
Хід виховної години
Учитель: Доброго дня, діти, шановні гості! Незабаром 6 грудня народ України святкує День Збройних Сил України. В цей урочистий день ми вшановуємо всіх, хто причетний до цього високого звання, звання єдиного для всіх: від вкритих сивиною й увінчаних нагородами фронтовиків, до молоді, яка лише нещодавно одягла військову форму. І цього зв’язку не порушать навіть найбільші зміни в сучасному світі. Ми були і є свідками радикальних змін, які відбуваються і в нас, і в усьому світі. В інших вимірах живе й наше суспільство. Але не можна забувати, відкидати все те, що цьому передувало. Священною є пам’ять про нашу перемогу і про тих, хто її виборював і платив найдорожчою ціною.
Усі ті, хто є причетними до Збройних Сил України уособлюють всі етапи розвитку нашого славетного війська: ті, хто вів смертельний двобій із фашистом, брав участь у так званих локальних воєнних конфліктах, миротворчій діяльності, несе сьогодні нелегку військову службу на благо Україні.
Як зазначив Тарас Шевченко, « у своїй хаті – своя сила, і правда, і воля», тож маємо обов’язково шанувати тих, чий святий обов’язок – захищати свою хату, боронити свою правду – своєю силою і своєю волею.
А сьогодні хочемо зробити невеликий екскурс у минуле. Якою ж була наша армія в минулому?
Ведучий: У часи Київської держави військо складалося з дружини князя та народного ополчення. Члени дружини мали вірно служити князеві, бути готовими з ним йти на війну. Князі утримували дружинників, платили грішми, давали землі.
Другою частиною війська було народне ополчення – вої. До ополчення приймали міський люд, селян-хліборобів. При цьому до боротьби з ворогом залучали всіх, незважаючи на вік, озброєність, досвід.
Ведуча: Починаючи з Аскольда і закінчуючи Святославом, кожен з руських князів вважав за необхідне створити власне військо або, точніше, дружину і організувати декілька походів на Візантію. Походи їхні були дуже вдалими, що говорить про добре організоване військо. Святослав неодноразово здійснював військові походи ще й на Балкани, де також мав успіх. Але й доводилося не тільки ходити у походи, а ще й захищати власні території, як це робили Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Володимир Мономах, Данило Галицький.
Учень: Україно!
Сивий степ – моя колиска.
І спасибі, що його ти зберегла.
Я вклонюся цьому степу низько-низько,
Поцілую чисту воду джерела.
Я приляжу серед літа, серед віку,
Припаду чутливим серцем до трави
І почую: десь підкова плаче гірко
І тупоче тьма лихої татарви.
Я почую: розмовляють між собою
Скромний горбик і запорошений курган.
Ох, чимало костомахою-косою
Накосила тут розлючена карга!
Україно! Чую голос недалеко:
Ти могил не обмини, не обмани!
Я не знаю – джерело чи око предка
Пильно дивиться на мене з глибини.
Ведучий: Україно! Важким і тернистим був твій шлях із сивої давнини і до сьогоднішніх днів. Протягом віків численні вороги, ніби змовившись, тільки те й робили, що шматували твої землі, топтали твої простори, грабували твої багатства, терзали твої серце і душу
Учень: В наших грудях — кулі і ножі,
Нас розп’ято й знищено не раз,
Наші душі нидіють в іржі,
Але промінь віри — не погас.
Ведуча: Героїчною сторінкою історії українського війська, була Запорізька Січ, незламними лицарями духу були запорізькі козаки, такі як Д.Вишневецький, П. Сагайдачний, Б.Хмельницький, І.Мазепа.
Учитель: Зараз, за допомогою інтелектуальної розминки, давайте пройдемось сторінками історії українського козацтва. Розгадавши кросворд, ми з вами дізнаємось ключове слово, що потрібно кожному з нас любити, не цуратись і захищати.
Будьте благородними у дружбі. Залишити товариша в біді – ганьба. Відмовитися від друга, якщо твій друг допустив помилку – безчесно. Якщо ви зустріли людину з медалями на грудях – поклоніться їй. Вони грудьми захищали твоїх рідних. Завдяки йому ви живете на світі - щасливі і вільні. Якщо ви зустріли офіцера, воїна України, поклоніться йому. Він захищає ваше життя. Він на сторожі вашого спокою і щастя. Армія – могутній щит і меч нашої Вітчизни. Ми не збираємося ні на кого нападати, але якщо нападуть на нас, ми повинні знищити ворога. І завжди пам’ятайте слова Олександра Невського : «Хто з мечем до нас прийде, від меча й загине».
26.09.2023
Тема: "Професія - кравець"
https://naurok.com.ua/vihovna-godina-cikaviy-svit-profesiy-62191.html
19.09.2023
Тема: "Здоровий спосіб життя"
https://naurok.com.ua/plan-konspekt-vihovnogo-zanyattya-tema-zdoroviy-sposib-zhittya-346691.html
12.09.2023
Тема: "Правова поведінка"
Тема: Правомірна поведінка і правопорушення.
Мета: Розкрити поняття «правопорушення» , «правомірна поведінка»; вияснити причини та види правопорушень; з’ясувати цілі, види та підстави юридичної відповідальності.
Розвивати критичне мислення, вміння аналізувати життєві ситуації.
Формувати навички правомірної поведінки. Сприяти вихованню правової культури.
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення: урок – форум.
Обладнання: Роздатковий матеріал, ілюстрації , комп’ютер, Конституція України, витяг з Кримінального кодексу.
Хід уроку
І Організація класу до уроку.
ІІ Актуалізація опорних знань учнів:
Робота над картками ( диференційована робота):
На картках роздаються різнорівневі завдання. Учні обирають відповідний рівень.
Середній рівень
Вставте відповідне слово.
Дано: право, закон, законодавство.
Система … є зовнішнім проявом … тобто… - зовнішнім проявом.
Достатній рівень
Вкажіть вірне рівняння:
А) Закони = підзаконні акти + нормативні акти.
Б) Підзаконні акти = закони + нормативні акти.
В) нормативні акти = закони + підзаконні акти.
Високий рівень
Прокоментуйте афоризм:
«Душа держави – закон , оскільки , як тіло без душі, гине, так і держава , якщо в ньому нема закону – вмирає ».
Демосфен
Усне опитування:
Сьогодні опитування проведемо у формі інтерв’ю .
Закон – це…
Законодавство – це …
Законодавча влада – це…
Законодавча ініціатива – це…
Чи погоджуєтесь ви з твердженням : « В суспільстві людина абсолютно незалежна від інших людей, та суспільства в цілому».
Показ відео репортажу про правопорушення. Сьогодні вранці в результаті вибуху машини в центрі Києва загинув відомий журналіст Павло Шеремет. Факти ICTV зібрали усі факти про трагедію.
В 2006 році в Москві була розстріляна відома журналістка, кореспондент газети «Новое время» , одна із кращих журналістів Росії – Анна Політковська. Цей приклад свідчить про те, як порушуються права людини. Права людини порушуються не тільки в Росії , але, на жаль , і в Україні.
Тема нашого уроку : « Правомірна поведінка і правопорушення».
Мета уроку: …( на екрані комп’ютера)
IV Вивчення нового матеріалу:
1. Розповідь вчителя:
Преса, радіо, телебачення повідомляють щодня про вчинки людей, які порушують Конституцію України, закони України, права інших осіб.
Перед вами повідомлення преси, ознайомтесь ( в роздатковому матеріалі) .
2. Бесіда :
? Що висвітлено в цих повідомленнях?
? А хто скаже одним словом що в цих повідомленнях висловлено?
Отже, давайте дамо визначення поняттю « правопорушення ».(дані визначення подаються на комп’ютері )
Давайте встановимо причини правопорушень:
економічні причини ;
соціальні причини;
особливості середовища;
обставини сімейного характеру.
Діти, а глобальною причиною усіх правопорушень є соціальні суперечності, тобто – хвороби суспільства. Іноді причиною правопорушень виступає і не досконалість законодавства. Наприклад, надмірні ставки оподаткування юридичних осіб змушують їхніх керівників ухилятися від сплати податків.
3. Робота з підручником:
Прочитайте (с. 336) і дайте відповідь на запитання:
Що необхідно зробити державі, щоб кількість правопорушень була мінімальною?
V . Закріплення вивченого матеріалу :
1. Обговорення проблемних ситуацій:
- Перед вами ситуації, визначте види правопорушень( в роздатковому матеріалі )
Отже, до видів правопорушень належать:(на комп’ютері)дисциплінарне, майнове, адміністративне, кримінальне.
За кожен вид правопорушень існує такий же відповідний вид юридичної відповідальності.
Назвіть види юридичної відповідальності (на комп’ютері).
Відповідно до закону України…(на комп’ютері про вік, з якого починається відповідальність).
Але існують ще і заходи відповідальності(на комп’ютері)
А тепер розглянемо дві ситуації( в роздатковому матеріалі с.5 )
- визначте вину в вчинені правопорушення.
А зараз – «Маска відвертості».
? Як ви думаєте, чи вчинила маска злочин? Чи нестиме вона за це відповідальність?
(експерт допомагає розв’язати завдання)
2.Робота з документом:
Положення про відповідальність висвітленні в Конституції України.
Працюємо з основним законом( стаття 61,62,63,58).
Так в яких же статтях Конституції йдеться мова про юридичну відповідальність особи?
Ніхто не може поліпшувати своє становище своїм же правопорушенням .
(Структурологічна схема).
Як пов’язані між собою правопорушення і наркоманія, токсикоманія, алкоголізм, тютюнопаління ?
Чому ми акцентували увагу на дані явища?
3. Інтерв’ювання:
Зараз повторимо все те що ми вивчили на уроці.
Що таке правопорушення?
Які причини правопорушення?
Які види юридичної відповідальності?
4. Самооцінка вивченого матеріалу:
(Учні в групах отримують завдання для оцінювання вивченого).
1група оцінює за внутрішніми критеріями ситуацію та аналізує її( а) Учень 8 класу перейшов дорогу в невстановленому місці. б) Учениця 7 класу не допомогла бабусі перейти через дорогу).
2група оцінює ситуацію за зовнішніми критеріями ( а) Підліток не поступився місцем у автобусі бабусі, що стояла поруч. Це викликало осуд пасажирів у автобусі, зчинився галас. Пасажири заспокоїлися тільки тоді, коли хлопець встав. б)Одна з пасажирок відмовилася сплатити за проїзд, заявивши що в неї в автобусі витягли з кишені гаманця).
3група (Чи довелося вам порушити правові норми? За яких обставин це відбулося?)
4група відповідає на запитання бліц – турніру.
VI Підсумок уроку :
Незнання законів не звільняє від відповідальності. А закінчити відкритий форум хочеться словами Цицерона: « Ми повинні бути рабами законів, щоб стати вільними».
VII Домашнє завдання: параграф 30, творче завдання: лист самому собі в якому ви проаналізуєте свою поведінку, відповідно до вивченої теми.