Poljorivreda

Navodnjavanje

Stari Egipcani su koristili oivičen bazen ili bi ga ponekad podelili na ostave gde bi čuvali vodu.Tehnička sredstva za zahvatanje vode: šaduf, dolap.Korišćenjem šadufa nisu podizali više od 1-2 metra, do promene dolazi sa korišćenjem dolapa u vreme Persijske i Ptolomejske dinastije, kada se vodi izvlači kofom koju vuku životinje, ovaj metod izvlačenja vode je došao sa strane.Nasuprot tome, trudili su se da izgrade što bolje plovne kanale koji su bili bočno od Nila(donošenje kamena u vreme najveće visine Nila, išli su kanalom Nila i stigli bi do pustinjskog ruba).Stanovništvo bi čekalo da se voda povuče zbog poljoprivrednih radova.

Plavljenje je važno zbog mulja koje đubri njive, ali se smatra da nije samo mulj uzrok plodne zemlje, već i da su koristili promenu mesta sadnje neke kulture, kao i to da zemljište nisu obrađivali par godina, da bi se obnovilo, kao i da su koristili neku vrstu đubriva ( stoku su napasali na već požnjevenim njivama, tako da je udeo stoke u poljoprivredi od mnogo veće važnosti nego što se mislilo).Usled plavljenja Nila – redovno čišćenje kanal od mulja; paraziti – kasna setva – kasna žetva.Odnos administracije i navodnjavanja – radijalno pravljenje kanala (uzvodna zajednica, nizvodna zajednica, ako prva zatvori kanal, drugu stavlja u zavisan položaj).Nekim nimama j eorganizacija bila dobra, nisu zavisile od drugih noma kada dođe do plavljenja Nila.Nisu imali plansku poljoprivredu, zasnivali su je na proceni količine vode, zavisila je od vodostaja Nila.

Ratarstvo

Žitarice-osnovna žitarica je ječam od njega se pravil pivo i hleb; emer (t.dicocum) a t.durum je u upotrebi tek od grčko-rimskog doba.

Povrtarstvo

Od povrća Egipcani su gajili krastavac, praziluk, crni i beli luk, sočivo, leblebiju.

Vocarstvo

Od voca g ajili su :urme, grožđe, smokve, sikomoru koja je slična smokvi .

Koriscenje orudja i alatki za rad

Za oranje egipcani su koristili drveni plug.

Za mlevenje ručni mlin.

Za proceđivanje testa i mešanje koristili su sito i za pivo i za hleb.

Proizvodili su vino u zapadnim oazama, od urmi i od nara

Pcelarstvo

Med su pravili od cveta plavog lotosa,za darivanje, naprimer.boginji Hator, i koristili su ga kao znak pokojnika.

Proizvodili su ulje od palmi.

Tkanje

Lan su proizvodili u velikim količinama, za izradu tkanina.Postojale su i tkačke radionice gde je bio dobar kvalitet tkanja.Tkala se odeća, grobni prilozi za umotavanje mumija. Odeća još izrađivana i od konoplje..

Papirus nije sluzio samo kao podloga za pisanje, već i za užad, asure, sandale, korpe, kutije, preplete za stolice i krevete, za čamce.

Stocarstvo

Afričke vrste goveda; goveče je osnovna životinja za žrtvovanje i vuču.Takodje gaje se ovce, koze i svinje.

Konj se pocinje koristiti i gajiti u drugom međuperiodu, sredinom drugog milenijuma p.n.e. sa dolaskom Hiksa.

Kamila se koristi i gaji od dolaska Rimljana.

Guske, patke, golubovi i divlje ptice.Lov na ptice pevačice ( luksuz).Pre novog carstva, kokoške nepoznate, tek u rimsko doba.

Ribolov

Postojao je ogroman broj vrsta riba ( na osnovu predstava ), za lov su koristili udice, malj, ručne mreže vrške kao i mreže koje privlače dva čamca između sebe.