Pismenost

Opismenjavanje je prvobitno bilo učenjem od starijeg pisara koji je ucio svog pomoćnika. Od Srednjeg Carstva, postoje škole uz palatu, kao sredstvo izgrađivanja činovnika elite.

Od Novog Carstva, postoje škole uz hramove. Učilo se prepisivanjem.Pismenost je bila jedino sredstvo za socijalno pomeranje, za prelaz u viši sloj.Školovanje se završavalo dodelom radnog mesta.Smatra se da je oko 1% stanovništva bilo pismeno, uz izvestan porast do novog carstva, i opadanje potom.

Čuvanje tekstova sekularne arhive(privredna dokumenta hramova), per-anh ''kuća života'' (za religijske tekstove), male, veće privatne arhive.

Pisari

Pisari su osnova egipatske administracije, čine gornji sloj društva.Drugi(nekad i uz preklapanje)deo pisara čini deo sveštenstva koji su time vezani za magiju, kult, medicinu.Bilo je i perpisivača tekstova ali kasnije.

Posledice pisma

Često se smatra da u kompleksnim društvima upoterba pisma otvara put socijalnim i kognitivnim promenama.Pismenost kao privilegija elita, sakralni karakter pisma i drugo su u Egiptu ograničavali uticaj i širenje pismenosti.Uticaj na kognitivni razvoj je primetan u matematici, denekle i u sferi prava.Na području religije ima visoko ''naučnih'' kompilacija, kataloga ali se na najvećem broju polja može uočiti da je ukupna ocena pisma na razvoj egipatskog društva negativna.Pismo je deo onoga što elitu čini elitom, ne može se izdvojiti kao poseban element koji deluje nezavisno, te se ni promene koje pravi elita ne mogu pripisati samo ili u znatnij meri pismu.

Dešifrovanje pisma

U XVII veku Atanastasijus Kirher je smatrao da je koptski jezik onaj kojim su pisani hijeroglifski tekstovi'', ova ideja je kasnije dobila na značaju.Opal Bartelemi 1762-u kartušama su pisana imena kraljeva.Kamen iz Rozete-otkriven 1799, dvojezičan kamen, tri pisma-grčko, demotsko, hijeroglifsko.De Sasy je 1802 pokušao prvi da razreši kamen iz Rozete sa delimičnim uspehom, potom Tomas Young identifikuje grčke reči sa pandanima iz demotkog, kao i iz hijeloglifskog dela teksta.Šampolin 1822 u svom ''Pismu gospodinu Dacijeu'' predstavlja rešenje i primenjeni metod koji je u celosti objavio 1824.

Osnovni stupnjevi razvoja jezika

U IV milenijumu pre nov ere e javlja se pismo kao i rani natpisi

U Starom carsvu pismo je hijeroglifsko i hijeratsko kao i jezik.

I-međurazdoblje, pismo je hijeratsko kao i jezik.

U Srednjem carstvu, do XVIII dinastije,jezik je srednjoegipatski, pismo-hijeroglifsko i hijeratsko

Od kraja XVIII dinastije:jezik-novoegipatski(poznoegipatski) pismo-hijeratsko

Od VII veka pnekoristio se demotski,jezik i demotsko pismo

Od rimskog doba do danas jezik je koptski i koristi se koptsko pismo.

·