Pisani izvori

Da bi smo lakse protumacili drevnu proslost starog egipta za to su nam neophodni i pisani izvori,medju njima do danas su sacuvani sledeci izvori.

Iz predinastičkog perioda, postoje objekti koji se mogu posmatrati kao izvori kao sto su:ceremonijalne palete, ceremonijalne glave buzdovana, naprimer :glava buzdovana kralja Škorpiona gde imamo prikaz Škorpiona sa belom krunom, pratioce sa lepezama, sluge sa korpom. Reč je o sceni o kojoj imamo dva tumačenja:

1) Da govori o otvaranju kanala pred početak sezone poljoprivrednih radova

2) Da govori o osnivanju hrama, odnosno o osnivačkom ritualu u kom se koristi motika gde sam Škorpion drži motiku.

Zatim slede:stele, palete, buzdovani koji komemorišu neke događaje, naprimer:Narmerova paleta i Narmerova glava buzdovana.Na reljefu glave buzdovana u jednom delu imamo prikaz samog Narmera koji sedi na prestolu; prikaz sed svečanosti; komemorisan je događaj iz njegove vladavine.

Zatim pogrebne stele na njima su zapisana imena i titule.Pločice od slonovače, drveta; pričvršćivane na grobne priloge pre svega vladara, običaj koji se kasnije širi na na ostale; različiti prilozi za večni život pokojnika;popisuje ih administracija.

Javljaju se izvesne teškoće u istrazivanju i tumacenju pisanih izvora zbog odnosa starih Egipćana prema istoriji. Zbog njihovog odnosa prema kraljevskoj ideologiji, odlikuje ih bliska veza između rituala i stvarnih događaja i mitoloških događaja, tako to i prikazuju.Posledica toga je način na koji spomenici beleže neke događaje,nije deskriptivno i narativno, već komemorativno, naprimer :kod Narmera je važna činjenica njegove pobede, a ne koga je i gde je pobedio.Za tumačenje izvora, bitan je pogled Egipćana na svet.Egipćani su događaje posmatrali kao potvrdu mita, ponavljanje, odnosno konkretne događaje tumače kao ovalopočenje mita.Uvek imamo isti prikaz .

U I dinastiji, faraon Den ubija neprijatelja; u V dinastiji faraon Snofru ubija neprijatelja;u XX dinastiji, Ramzes III ubija neprijatelja vukući ga za kosu.