Arhitektura Novog carstva

1552-1085

XVIII –XX dinastija

Osnivač XVIII dinastije je Ahmoze I.Prestonica je Memfis, Teba ostaje važan centar.Kraljevska dogma je usko vezana sa bogom Amonom.Grade se brojni posmrtni hramovi.Kontinuirana izgradnja hramova ,hramovi se prvi put grade od kamena, gradi se svuda u Egiptu, i na Sinaju i u Nubiji.Žene imaju novi, istaknutiji položaj,položaj supruge Amon.Spoljna politika ranije defanzivna, sada osvajačka.Od Srednjeg do Novog Carstva, dešavaju se krupne promene na Bliskom Istoku, bitne države Hetita, Mitani, Arzava, Asirija, Egipćani su morali da računaju na njih.Tokom Novog Carstva, više kampanja tokom prvog dela vladavine XVIII dinastije.

Tutmes I i III, vrše upade u Palestinu i u carstvo Mitani, njihova vojska prolazi čitav Mediteran da bi stigli do njih.Amenhotep III se okreće diplomatskim vezama, sklapaju se diplomatski brakovi, sa princezama iz Mitanija.Sacuvana arhiva iz Amarne daje rekonstrukciju odnosa Egipta sa zemljama Bliskog Istoka, sa Levantom i nizom država na ovom prostoru.Postojala je veza i sa jugom sa kraljevstvom Kuš.Središte Kuša je grad Napata. obilovalo je rudnicima i zlatom.Nubija je pobeđena u vreme Amenhotepa I.Javlja se i nova funkcija vladara, vladar postaje :kraljev sin Kuša.U vreme XVIII dinastije, Nubija je pripojena Egiptu.Bila je kontrolisana do cetvrte katarakte. Nubija se raspada nakon Srednjeg Carstva.

Taj period karakterisu i vojne ekspedicije u Punt u vreme vladavine Hatšepsut.Njena vojna flota spuštala se brodovima Crvenim morem. Prvo su brodovi plovili kroz Vadi Hamamat do obale Crvenog mora i tu bi pravili barke.

Taj period Novog Carstva karakterise i jačanje kulta boga sunca Rea,posebno u vreme Amenhotepa III.Amenhotep IV menja ime u Ehnaton i vrši reformu religije, progoni Amona.Nova prestonica je Ahetaten ili Tel el Amarna.On uvodi samo jednog boga Atona sto izaziva veliki otpor Tebanskog sveštenstva zbog reforme.Tokom XVIII dinastije, ekonomske posledice zbog obimnih građevinskih radova.Tutankaton menja ime u Tatankamon, u vreme njegove vladavine, prestonica je ponovo Teba, sahranjen je u grobnici Eja.

Vladari XVIII dinastije:

Ahmoze-poslednji koji gradi piramidu, sa istočne strane piramide je mali posmrtni hram),

Amenofis ( Amenhotep I )-koregenstvo Ahmozea i Amenofisa I, problem oko nasleđivanja, glavna žena nije imala sina, pa se za naslednika proglašava sin sporedne žene,

Tutmes I, Tutmes II, Hatšepsut-ćerka Tutmesa I, žena Tutmesa II koji je i njen polubrat; Tutmes II i Hatšepsut su imali ćerku Neferure.

Tutmes III- sin Tutmesa II iz sporednog braka, veliki osvajač, pohodi u Palestinu, Siriju, dodir sa državom Mitani, dobri odnosi između Egipta i Mitani, održavaju se kroz sklapanje diplomatskih brakova,

Amenofis II (Amenhotep II), Tutmes IV, Amenofis III (Amenhotep III)-vrhunac razvoja u svim sferama, stabilna država, nema mnogo vojnih pohoda,

Amenofis IV (Amenhotep IV) – menja ime u Ehnaton, prelom u razvoju, verska reforma, imao je pet ćerki.Posle njega vlada Smenkare, vrlo kratko, ne zna se ko je on bio.Neki smatraju da je vladala i Nefertiti.

Tutankamon-menja ime u Tutankaton, nije bitan u pogledu spoljne i unutrašnje politike, bez potomstva.

Eja, Horemheb nisu bili poreklom iz dinastičke porodice, visoki generali u vojsci, Horemheb se smatra osnivačem XIX dinastije, definitivno je likvidirao Ehnatonovu versku reformu.

XIX i XX dinastija doba Ramezida

U ovo vreme, značajna sila postaju Hetiti.Gradovi na Levantu su čas bili na strani Hetita, čas na strani Egipta.Bitka kod Kadeša na reci Oront. U ovoj bitki Egipćani su loše prošli i nisu pobedili, ali nije bilo daljeg prodora Hetita. Ramzes II potpisuje mirovni ugovor sa Hetitima.Njihov zajednički neprijatelj je Asirija kojom tad vlada Tiglatpalasar, Asirija ne ugrožava direktno Egipat ali ugrožava egipatsko-hetitske odnose na Levantu.

Najveća pretnja su Narodi sa mora to jest grupa naroda različitog porekla.Pretpostavlja se da je Egeja ili zapadna Anadolija ili obe teritorije.Ovi narodi traže mesto da bi se nastanili.Unutrašnja politika se svodi na oslanjanje na tradiciju.Prestonicu grade u Piramezeu, u blizini Avarisa, u oblasti istočnog dela delte.Ramzes II je uzimao statue drugih vladara, menjao ime na njima i ukrašavao svoje spomenike , primeri za to su sfinge iz XII dinastije sačuvane pod njegovim imenom.Iscrpljivanje države zbog mnogo građevinskih radova.Na kraju perioda Ramezida dolazi do spajanja vojničkih i prvosvešteničkih funkcija zbog političkih uticaja.

Vladari XIX dinastije:

Ramzes I, Seti I, Ramzes II, Merenptah ( pobeda nad Libijcima), Seti II, Siptah, Tausret.

Vladari XX dinastije:

Setnakt, Ramzes III, Ramzes IV-X, Ramzes XI.