Czarne światło
Banner wystawy. Projekt: Bartosz Klosek (KF "Źródło), 2024.
Pokonkursowa wystawa Fotografii Odklejonej "Czarne światło"
Pokonkursowa wystawa Fotografii Odklejonej "Czarne światło" została otwarta.
Na początku roku 2024 zaprosiliśmy artystów z całego kraju do fotograficznej interpretacji trudnego tematu "Czarne światło". Chętnych do podjęcia wyzwania konkursowego nie brakowało. Do kwietnia 2024 otrzymaliśmy 151 zgłoszeń, z których do konkursu dopuściliśmy 129. Zgłoszenia odrzucone zawierały błędy formalne, które uniemożliwiały ich prezentację rzeczywistą lub cyfrową. Spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwyciężczynię, przyznaliśmy jedno wspólne wyróżnienie, zaś każdy z jurorów przyznał swoje osobiste wyróżnienie jednej pracy. Łącznie wyróżniliśmy 7 prac. Więcej na ich temat można przeczytać w oddzielnym poście na blogu konkursowym.
W tym roku zdecydowaliśmy się na nową formę prezentacji wystawy w Galerii "Interferencje". Opierając się na doświadczeniach ubiegłorocznych i wyciągając z nich wnioski, wiedzieliśmy, że nie sposób zmieścić 129 zdjęć na ścianach Galerii. Fizyczny brak miejsca, zawiesi, sztalug czy ram jest ograniczeniem, z którym trzeba się zmierzyć. Nie chcieliśmy jednak nikogo pominąć w prezentacji. Co więcej, istotną częścią prac wynikającą ze specyfiki konkursu są autorskie opisy przesłanych fotografii. Zależało nam, by widzowie również mogli poznać intencje autorów. By sprostać temu zadaniu postanowiliśmy połączyć świat rzeczywisty z wirtualnym.
Świat wirtualny zawiera pełną informację o każdym z uczestników konkursu, o intencjach stojących za przesłaną fotografią, a także samą pracę udostępnioną w wysokiej jakości. Informacje te publikujemy na blogu konkursowym https://konkurs-fotografii-odklejonej.blogspot.com/, gdzie każdy z uczestników otrzymał swoją prywatną przestrzeń w postaci własnej podstrony. Drzwiami do tych autorskich stron są kody QR, które znalazły się na zbiorczych tablicach wystawionych w Galerii.
Świat rzeczywisty wypełniło siedem wysokiej jakości odbitek fotograficznych wyróżnionych przez Jury prac, które ustawiliśmy na sztalugach w sali głównej, a także osiem dwumetrowych tablic informacyjnych, na których znalazły się nazwiska wszystkich uczestników konkursu, miniatury nadesłanych zdjęć, a także wspomniane kody QR. Tablice zapełniły ściany drugiej z trzech sal Galerii i połowę sali głównej. W sali trzeciej urządziliśmy pokaz slajdów. Zdjęcia można było zobaczyć w olbrzymim rozmiarze dzięki rzutnikowi wyświetlającemu obrazy na ścianie. Uzupełnieniem był bardzo duży ekran w sali głównej, który wyświetlał ten sam pokaz slajdów.
Tak zorganizowana ekspozycja umożliwiła gościom komfortowe oglądanie prac fizycznych, emitowanych przez ekrany TV i smartfonów, a także rzutowanych na ścianę. Uczestnicy wystawy mogą też wracać do prezentowanych prac nawet po opuszczeniu Galerii dzięki zeskanowanym kodom. Mogą też dowiedzieć się więcej o wybranym artyście, a także nawiązać kontakt dzięki zamieszczonym linkom.
Zachęcam do oglądania albumu dokumentującego ekspozycję:
Link do albumu dokumentującego wystawę.
Przekąski drobne podczas wernisażu zapewnił Podziemny Olkusz, zaś wino dla gości Kapka Wina.
Kompleksową oprawę graficzną, w tym plakaty, foldery i dyplomy opracował Bartosz Klosek (KF "Źródło").
Druk zbiorczych tablic sfinansowaliśmy dzięki wsparciu tych uczestników konkursu, którzy zdecydowali się przekazać 1,5% podatku na pokrycie kosztów organizacji wystawy "Czarne światło". Za to wsparcie serdecznie dziękujemy.
Wszelkie prace konieczne dla przeprowadzenia konkursu i przygotowania wystawy członkowie KF "Źródło" wykonali nieodpłatnie w swoim wolnym czasie. Łącznie poświęciliśmy tym dwu wydarzeniom 1600 godzin.
Wernisaż wystawy odbył się 26 października 2024 roku w Galerii fotografii "Interferencje" w Olkuszu.
Organizatorem konkursu jest Klub fotograficzny "Źródło".
Przewodniczącym jury był dr Krzysztof Jurecki.
Członkami jury byli: Aleksander Orszulik, Bartosz Klosek, Krzysztof Stryj, Łukasz Cyrus (KF "Źródło").
Organizatorem wystawy jest KF "Źródło", Muzeum Podziemny Olkusz, Galeria fotografii "Interferencje".
Kuratorem wystawy jest Łukasz Cyrus.
Kuratorką Galerii fotografii "Interferencje" jest Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba.
Łukasz Cyrus, 2024