Aleksander Orszulik - Formalizm abstrakcyjny

Plakat wystawy Aleksandra Orszulika "Formalizm abstrakcyjny" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. 2024.

Formalizm abstrakcyjny - wystawa fotografii Aleksandra Orszulika

Wystawa fotografii Aleksandra Orszulika "Formalizm abstrakcyjny" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach.

Kurator wystawy: Łukasz Cyrus.

Wernisaż: 29.02.2024, godz. 18:00.

Adres: Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach im. Ottona Sterna.
ul. Rybnicka 6-8, 44-240.

Wystawa czynna: 29.02-13.04.2024.

Formalizm abstrakcyjny

Gdybym miał najkrócej opisać twórczość Olka prezentowaną podczas tej wystawy,  nazwałbym ją formalizmem abstrakcyjnym. Jego fotografie to najczęściej świetnie  zorganizowane kompozycje geometryczne zbudowane z elementów tkanki miejskiej. Blisko im  do abstrakcji, a jednak abstrakcją trudno je nazwać.  

W swojej twórczości, Olek zachowuje idee czystej fotografii, dzięki czemu przedmiot  odniesienia jest prawie zawsze rozpoznawalny. Jednocześnie przedmioty przedstawione są  zwykle oderwane od kontekstu, w którym zostały napotkane. Są też oderwane od czasu.  Te zabiegi czynią je samodzielnymi bytami istniejącymi poza czasem, przestrzenią czy  rzeczywistością, uwięzionymi w przestrzeni obrazu. Obiekty na fotografiach Olka stają się  niezależnymi przedmiotami kontemplacji, które nie odsyłają widza do znanej rzeczywistości,  miejsca, czasu czy zdarzenia, lecz odwołują się do samych siebie i zapraszają do świata obrazu,  w którym istnieją.  

Prace Olka, choć czysto fotograficzne, więcej wspólnego mają z malarstwem  sztalugowym, niż tradycyjnie pojmowaną fotografią. Za sprawą bystrego spojrzenia  i mistrzowskiego panowania nad formą, Olek ujawnia widzialności, które pozostają niedostępne  w innym niż fotograficzny oglądzie. W swoich pracach, Olek oddaje sprawiedliwość kunsztowi  architekta, właściwościom formy, czy materiału sfotografowanego przedmiotu, lecz  jednocześnie przekształca przedmiot sfotografowany w nowy obiekt, nową formę i nową  materialność. Jego praca przypomina pracę rzeźbiarza, który materię przekształca w rzeźbę,  lecz rzeźby Olka, zgodnie z właściwościami wybranego medium, mają dwa wymiary.  

W wizji fotograficznej Olka, widzę ślady twórczości Edwarda Westona, ale bez elementu  mistycznego. Olek nie rości sobie pretensji do prowadzenia widza ku poznaniu prawdy ukrytej  w przedmiotach. Tworzy obiekty fotograficzne pozostawiając widzowi przestrzeń do ich  kontemplacji i interpretacji w myśl zasady "Prawda jest w oku patrzącego".  


Kurator wystawy: Łukasz Cyrus, 2024