Domowa Galeria Fotografii

Domowa Galeria Fotografii

W dniu 1 czerwca 2019 roku rozpoczęła swoją działalność Galeria Fotografii Odklejonej. Galeria ma swoją siedzibę w moim mieszkaniu, zaś jej program przewiduje prezentację Fotografii Odklejonej z comiesięczną zmianą ekspozycji. Podczas każdej z wystaw eksponowana będzie tylko jedna, szczególna dla mnie fotografia.

www.lukaszcyrus.blogspot.com #fotografiaodklejona
www.lukaszcyrus.blogspot.com #fotografiaodklejona
www.lukaszcyrus.blogspot.com #fotografiaodklejona

Działalność Galerii jest dość bezkompromisowym sposobem celebracji sztuki fotograficznej, jeśli wziąć pod uwagę rozmaite ograniczenia, z którymi trzeba się zmierzyć. Największym z nich jest oczywiście sama przestrzeń Galerii. Wygospodarowanie takowej w mieszkaniu o metrażu 36m2 jest zadaniem niełatwym, które przy odrobinie determinacji, szczęśliwie udało mi się wykonać. Drugim jest zasięg ekspozycji. Jest rzeczą naturalną, że liczba gości Galerii będzie mocno limitowana, a dostępność ograniczona do bardzo wąskiego, rzec można wybranego grona. Bez wątpienia najczęstszym gościem Galerii i konsumentem wystawy będę ja sam, co ma miejsce już od 9 dni. Mogę tu zaręczyć, że moje poranki przed wyjściem do pracy stały się o niebo lepsze - poranna kawa w towarzystwie pięknego obrazu i barokowego kwartetu smyczkowego nastrajają znacznie lepiej niż pełne nieszczęść wiadomości w TV czy przesycone hejtem posty w mediach społecznościowych.

Można się zastanawiać, czy poza działaniem terapeutycznym, organizowanie domowej galerii nie jest rodzajem głaskania własnego ego. Mam nadzieję, że nie, a pomysł ma głębszy wymiar. W dobie smartfona i trudnej do wyobrażenia nadprodukcji obrazów, zdjęcia są wytwarzane w niespotykanym dotąd tempie, jedno przykrywa drugie, a następne już czekają w kolejce. Obrazy znikają zakopane w stosie kolejnych obrazów. Wszystko odbywa się tak szybko, że nie ma czasu ich oglądać. Wyłuskanie z tego stosu prywatnego archiwum jednego, najważniejszego zdjęcia jest zadaniem bardzo trudnym wymagającym uwagi, skupienia i poświęcenia zdjęciu czasu. Czasochłonnym jest również należyte wykonanie odbitki, jej oprawa czy ustawienie na sztaludze. Wyróżniona fotografia, eksponowana w miejscu szczególnym odzyskuje utraconą w stosie godność, a praca włożona w jej wykonanie staje się szlachetna. Całe przedsięwzięcie Galerii Fotografii Miesiąca jest, w moim mniemaniu, sprzeciwem wobec dewaluacji fotografii i deprecjacji pracy artystycznej. Tym samym jest to próba przeciwdziałania utracie godności fotografii w czasach cyfrowej nadprodukcji obrazów. Zaś dla mnie osobiście, jest to sposób na spowolnienie i czerpanie przyjemności z przeżywania swojej własnej twórczości. Choć pomysł Galerii Fotografii Odklejonej jest nowy, sama idea ma swoje korzenie w działalności Klubu fotograficznego "Źródło", który w listopadzie 2017 roku zainicjował działalność Jednodniowej Wystawy Fotografii.

Działalność Galerii Fotografii Odklejonej zasilać będzie Kolekcję Fotografii Odklejonej ponieważ prace eksponowane w Galerii wystawione będą na sprzedaż.

Pierwszą, historyczną pracą eksponowaną w Galerii jest "Salzburg, 2019". Fotografia ta, jest dla mnie szczytowym osiągnięciem Fotografii Odklejonej. Zawiera w sobie wszystkie Widzialności Fotografii Odklejonej, wpisuje się w koncepcję straty, jest oparta na solidnym szkielecie abstrakcyjnym, wykonana została w zgodzie z bliską mi estetyką, jest po części prawdziwym, a po części wyobrażonym przedstawieniem pewnego miejsca w pewnym czasie i stanowi pamiątkę ważnego dla mnie wydarzenia - udziału w Plenerze Klubu fotograficznego "Źródło" - Salzburg, 2019. Praca "Salzburg, 2019" z całą pewnością zasługuje na to szczególne wyróżnienie.

Prezentowana praca ma wymiary 30x45cm, zaś fotografia - druk pigmentowy na papierze Epson ArtMatt - 10x15cm. Fotografia oprawiona została w czarną ramkę, czarne passepartout i została zabezpieczona szybą. Zarówno odbitka, jak i cała praca są sygnowane.

Cena pracy: 750zł.

Łukasz Cyrus, 2019

Fotografia miesiąca - "Salzburg, 2019" - czerwiec, 2019.

www.lukaszcyrus.blogspot.com #fotografiaodklejona