Танява

Географічні дані

* 49°06′26″ пн. ш. 23°45′14″ сх. д.

* Розкинулось на висоті 390-410 метрів над оівнем моря.

* Довкола великі площі лісового масиву

* Водойми: Жижава (західна околиця), Танявський потік(східна околиця), Бережниця (2 кілометри на схід від села)

* Ресурси: нафта і газ (нафтогазове родовище), ліс, камінь, глинозем.

* Гірські вершини: висота Танявська (407м.), висота Розгірче (437,2м.), висота (473, 8 м.), гора Кам`яний Копець (534,3м.), гора Гранична (546,2 м.), гора Розточки (5566, 4м.), гора (560,1 м.), гора (557, 6м.), гора Ходків (572, 4м.), гора Кадобна (623м.), гора Грабник (625м.), гора Сихла (635,3м.), гора Попівце (744, 9м.).

* Урочище: Жижава

* Ліси: дубово-букові (місцями з ялиною і сосною)

Історичні цікавинки-факти

* 31 травня 1950 року українська розвідувальна група (у складі 4 бійців) десантувалася з англійського літака поблизу села Таняви Болехівського району із завданням вийти на зв`язок із очільником УПА Романом Шухевичем. 3 червня до командира групи прийшов станичний ОУН села Таняви, через якого було налагоджено зв’язок із керівником Стрийського районного проводу ОУН “Левом” та його заступником “Крутієм”.

Для розшуку і ліквідації парашутистів була виділена добре озброєна і обізнана група працівників Станіславського і Дрогобицького управління МДБ при координації дій двох працівників міністерства Держбезпеки УРСР. Тому парашутистам і зв'язковим доводилося, майже щоденно, змінювати місце дислокації. І хто зна, як би склалася ситуація, коли б не зрада. Більше місяця парашутистам вдавалося уникати зустрічей з кагебістами, але якраз 7 липня 1950-го року на Івана вони були оточені. Відбиваючись до останнього набою, командир Громенко покінчив з життям. Так вчинили і його побратими.

Детальніше дізнавайтеся ТуТ.

по дорозі на Таняву

Юридичні адреси

* 77521, Івано-Франківська обл,

* Болехівська міськрада,

* с.Тисів, вул.Грушевського,74,

* тел. 3-23-22

Загальні відомості

* Географічні координати — 49°06′26″ пн. ш. 23°45′14″ сх. д.

* Висота над рівн.моря— 400 м

* Перша згадка — ??? рік

* Кількість населення — 163 мешканця

* Площа — ??? км²

* Густота населення — ??? осіб/км²

* Поштовий індекс — 77220

* Телефонний код — 0 03437

* Виконавчий орган —Тисівська сільська рада.

Переглянути більшу мапу Танява — село Болехівської міськради Івано-Франківської області. Лежить на самому сході Івано-Франківщини в межах Прикарпаття і в пониззі річки-потоку Жижава.

Село було відоме своїми заготівлями дров для міст Стрия та Болехова. З початку 20-го століття село стало відомим на всю Галичину завдяки віднайденим покладам нафти, яку тут викачували (пізніше назвою села було названо ціле нафтогазоносне родовище площею в сотні км2). В часи 2-ї світової війни і роками пізніше село набуло поганої слави: спершу в лісі поблизу села німецькими загарбниками було знищено гебреїв, мешканців міст Болехова та Стрия, а по війні, невдовзі, більшість селян Таняви було вивезено радянськими партійцями до Сибіру (за співпрацю з УПА).

Опис

Село Танява знаходиться на межі Львівської та Івано-Франківської області, в передгір`ї карпатських Бескидів поблизу гірського хребта Грабник (662 м). Село лежить в річковому пониззі потоку Жижава, яка бере свої початки в 4 кілометрах вище на гірському пасмі. Танява розташована неподалік від містечка Болехів (в 5 кілометрах на північний схід від центру міста), та межує з селами Львівської області: Верхня Луковиця та Горішнє (з півночі), Розгірче (із заходу), Смоляний (зі сходу) та Тисовим, на Івано-Франківщині через гірський хребет (з південного сходу). Проживаючи в передгірській місцині, більшість мешканців села працюють на своїх селянських господарствах і в лісництві, а також мають можливість працювати на підприємствах міста Болехів.

Історія

Село Танява, впродовж тривалого свого існування, залишило визначальний слід в історії краю.

Минають роки, десятиліття, століття, а пані Історія продовжуює витягати зі своєго куфрика призабуті й невідомі події минувшини. Однією з таких подій для сільчан Таняви (та й цілого краю) стала десантно-розвідувальна операція 1950 року, коли 4 борців за вільну Україну принесли себе в жертву заради майбутніх поколінь. І незважаючи на те, що Десантна вилазка під Танявою виявилася викритою, але її відголосок знайшов відображення в подальших історичних подіях села Таняви і закарбувався у памяті його мешканців своєю жертовністю і історичною передбачливістю.

Економічні особливості

Танява — село, що мало, і досі має, значний економічно-ресурсний потенціал. Перші століття від часу заснування села його мешканці займалися лише сільським господарством, відвоювавши у лісу свої клапті ниви-полів — вони вирощували пшеницю, жито та городнину. Більш заможні селяни займалися ще й тваринництвом (утримуючи на обісті корів, волів, свиней та овечі кошари).

З середини 19-го століття у танівчан появився новий призаробіток, що було пов`язано із першими економічними паростками в тогочассі. В краї виникла велика затребуваність у лісі, якого було вдосталь довкола села: на поташнях поблизу Стрия, на солеварнях Болехова і в домівках місцян Стрия та Болехова — використовували чималу кількість лісо-пиломатеріалів. Відтак місцеві селяни змогли підзаробити, заготовляючи ліс для паничів і доправляючи його в різні місцини краю і, частково, покращували своє становище. Так, перед І світовою війною малоземельне селянство, де найбагатший господар мав тільки 12 морґів поля, було гарно розбудоване і починало оживати: основою цього багатства були доходи зі сформованих артілей, з праці на болехівських промислових підприємствах, з довозу палива із Таняви до Стрия (середній заробіток з перевозу одної підводи палива з Таняви до Стрия – 15 крон).

20-століття ознаменувалося більшим економічним зростом Таняви. Завдяки своєму географічному розташуванню та наявністю певних природніх ресурсів село отримало поштовх в своєму економічному становленню. Нажаль повноцінно скористатися дивідентами від багатства довкіллля і надр сільчани не мали змоги: спершу паничі поляки та лихварі гебреї визискували їх і не залишали майже нічого на початках 20-го століття, а потім уже совіти-комісари — ще більше експлуатували селян та надра Таняви, залишивши майбутнім поколінням масні плями нафтородовищ, вирубані лісові масиви та виснажені луки і ниви.

Перед 2-ю світовою війною, про Таняву знову заговорили, а причиною стали відкриті поклади "чорного золота" — нафти. Правда експлуатація танявських надр почалася уже роками пізніше і село стало відомим на всю Галичину, що аж за його найменням було присвоєно назву цілого нафтогазоносного родовища площею в сотні км2 (Танявське нафтогазоносне родовище). І за майже півстоліття нещадної експлуатації надр землі — танівчанам залишилися напіврозвалені свердловини-качалки та забруднені площі лісу, полів.

Самоврядування села Танява

Згідно адміністративного устрою України, село Танява входить до складу Болехівської міської ради, відтак має свого виборного представника серед числа депутатів міської ради Болехова:

* 2010 року мешканці Таняви делегували свої права в Болехівську міську раду - Павлів Лесі Богданівні. Лаборант (вища освіта) Болехівської загальноосвітньої школа І-ІІІ ступенів, є членом Політичної партії "Фронт Змін".

Крім того, саме село підпорядковане Тисівській сільській раді, тому жителі Таняви вибирають кількох своїх представників і до цього самврядного органу:

* 2010 року мешканці Таняви делегували свої права в Тисівській сільській раді: Мельник Наталії Зеновіївні(освіта середня спеціальна, позапартійна, тимчасово не працює) та Кидику Володимиру Васильовичу (освіта середня, позапартійний, тимчасово не працює).

Політико-суспільні аспекти Таняви

Село Танява має доволі визначальну й гучну суспільно-політичну складову. Від часів становлення національно-суспільного руху українства (19 століття) його мешканці займали активну позицію в усіх, тогочасних, політичних і громадських заходах. І навіть потерпали за це, підтвердження тому - виселення Танявчан Сталінсько-комуняцьким режимом в Сибір (за підтримку і допомогу Українській Повстанській армії).

Уже в часи здобуття Незалежності України, мешканці Таняви приймають активну участь у творенні української держави і в усіх суспільних рухах краю. Відтак, вибори до державних владних і самоврядних інституцій стали складовою частиною політико-суспільного життя мешканців Таняви:

*

*

*

*

З детальнішою картиною- оглядом політичних уподобань та суспільних ініціатив-зрушень в селі Танява дізнаєтеся → ТуТ