Геологія і корисні копалини

Загальне

Болехівщину складають два геологічні регіони:

1 - Гірсько-складчасті Карпати.

2 - Передкарпатський прогин.

Вони поділяються на дві геологічні області:

1 - Зовнішні Карпати.

2 - Передкарпатської рівнини.

В межах Зовнішніх Карпат розрізняють дві підобласті:

1 - низькогірного рельєфу;

2 - середньовисоких моно- клінальних хребтів Сколівських Бескид

Вся територія Болехівщини являється складовою Карпатського гірсько-складчастого регіону та Передкарпаття, характеризується складною будовою, складом та властивостями гірських порід. Її гірські породи, перш за все, визначаються умовами утворення основних стратиграфолітологічних формацій від крейдового до сучасного періоду, а їх літифікація, неоднаковою тектонічною та палеогеографічною обстановкою. В результаті тих особливостей сформувались неоднорідні по розчинності та денудаційно-ерозійній стійкості карсто-, зсуво- та селеформуючі породи – від високостійких до особливо слабких. Таким чином, літологічні формації гірських порід, які відрізняються одні від інших складом, станом та основними фізико-механічними властивостями, обумовлюють формування в своїх межах, близьких по генетичних ознаках, шкідливих сучасних екхогенних геологічних процесів, таких, як зсуви, насипи, ерозія, селеві явища, карст тощо.

В межах Болехівщини виділяють два геологічні регіони:

1 - Гірсько-складчасті Карпати.

2 - Передкарпатський прогин.

Які в свою чергу поділяються на геологічні області:

1 - Зовнішні Карпати.

2 - Передкарпатської рівнини.

В межах області Зовнішніх Карпат виділено дві підобласті:

1 - низькогірного рельєфу; 2 - середньовисоких моноклінальних хребтів Сколівських Бескид

В складі ж Передкарпатської рівнини виділено підобласть Стрий-Свічівського міжріччя. Вона являє собою вузьку вододільну височину з крутими схилами, складені відкладами нижнього неогену

Підобласть низькогірного рельєфу включає в себе полосу шириною до 15 кілометрів, яка простягається по північній частині Карпатського масиву. Північна межа підобласті співпадає з Карпатським уступом, а південна проходить по лінії сіл Поляниця, Кальна, Витвиця. В геологічній будові підобласті беруть участь верхневопалеогенові переважно глинисті утворення. На пологих схилах гір широко розвинута яружна ерозія, на місцях відслоєнь спостерігається інтенсивний площинний змив.

Підобласть середньвисоких моноклінальних хребтів Сколівських Бескид лежить на півдні Болехівщині й займає центральну, найбільшвисокогірську частину Скибових Карпат. Абсолютні висоти становлять 1100-1350 м. В геологічному відношенні присутній весь комплекс крейдово-палеогенового плішу.

Корисні копалини

На території Болехівщини виявлені різноманітні природні ресурси, зокрема: родовища нафти та газу, озекериту, кам`яної і калійної солей, будівельних матеріалів, глини, гравію, гідромінеральні, лісові та рекреаційні ресурси.

Багаті нафтові родовища пов`язують з Танявським нафтопромисловим районом, що простягається між містами Долиною та Болеховом і є одним з найбільших родовищ в Україні.

Поклади озокериту прив`язані до соленосних міоценових відкладів. Кухонні та калійні солі приналежні до моласових нихньоміоценових відкладів.

Будівельні матеріали в достатній кількості зосереджені по річищах.

Розвідані поклади сильвініту і каїніту, які зараз не розробляються.