Сукіль

Загальниця:

В районі Сколівських Бескидів, на відстані 23 км від Болехова, розкинулося мальовниче гірське село - Сукіль (по берегах однойменної ріки). Територія села поділяється на гірську та передгірну. Найбільша гора – Набивки 1225 м, з якої у сонячну погоду видно Сколівщину, Стрийщину, Долинщину і навіть Калуш. В селі Сукіль проживає 516 осіб та налічується 182 господарства. Площа господарської території - 6264 га, тоді як площа самого населеного пункту - 115 га.

Адреса сільської ради:

* 77521, Івано-Франківська обл,

* Болехівська міськрада, с.Козаківка,

* вул. Б.Мандрика, 2,

* тел. 3-63-00

Візитівка:

* Географічні координати — 48°59′35″ пн. ш. 23°37′39″ сх. д.

* Висота над рівнем моря— ??? м

* Перша згадка — 1587 рік

* Кількість населення — 516 мешканців

* Площа — 115 га.

* Густота населення — ??? осіб/км²

* Поштовий індекс — 77222

* Телефонний код — 0 03437

* Виконавчий орган — Козаківська сільська рада.

Історія

Перша письмова згадка про село датується 1587 роком. Існує декілька версій щодо походження назви Сукіль. Ймовірно, вона походить від татарських слів: "су"- вода, "кіль" – біжить. Старожили розповідають, що у сиву давнину в селі було біля 900 осель. Люди жиди в урочищах Кривулини, Бозники, Плай, Лаврівка. На Лаврівці був чоловічий монастир, задишки фундаменту якого збереглися по сьогодні. Під горою Лаврівка знаходиться штучна печера-кімната з вирубаними нішами для вартових, великим запасом прісної води. У церкві св.Михаїла до 1983 року зберігалися Ікони 350-ти, 500-річної давності, по-варварськи знищені атеїстами. В 1861 році збудована церква св.Михаїла.

Із села Сукіль на 1 Світову війну пішли: Іванів Василь Олексійович, Мандрик Михайло Олексійович, Васютин Михайло Васильович,Данилів Петро Дмитрович, Мушинець Федір Михайлович, Савчин Дмитро Михайлович, Савчин Василь Олексійович, Домшин Василь Федорович,Шмега Іван Петрович

В українській ГалицькІй Армії воювали:

Іванів Петро Олексійович, Васютин Іван Григорович, Мандрик Василь Олексійович. З війни повернулося п’ятеро.

Важко жилося селянам в часи панування Польщі. Умови праці й життя буди нестерпними. Робота українських просвітніх товариств, пізніше підпільної ОУН дає свої результати : люди починають розуміти, що за волю та людське життя треба боротись. За пропагування 1 розповсюдженя газети "Сурма" сидів у стрийоькій тюрмі Васютин Андрій Васильович, у львівській в"язниц1- Труханівоький Михаїдо Григорович.

Населення:

* 1880 рік- 263 українці, 6 жидів

* 1914 рік- 472 українців, 6 жидів

* 1921 рік- 484 мешканці

* 1924 рік- 578 українцїв, 5 німців, 8 жидів

* 1931 рік- 599 мешканців

Число будинків:

* 1880 – З8,

* 1921 - 74,

* 1924 – 93.

В 1914 році в однокласній школі з українською мовою навчання навчалося 79 дітей, в 1924 – 93, в 1935 – 65.

Суворим випробуванням лягла на плечі селян 2 Світова війна. Де Німеччини на примусові роботи німці вивезли 11 осіб, 8 яких 6 не повернулося додому. З воєнних доріг не повернулися: Домшин Олексій Степанович, Іванів Дмитро Іванович, Іванів Михайло Васильович, Іванів Петро Андрійович, Іванів Федір Васильович, Іванів Юрій Васильович, Іванів Юрій Іванович, Мандрик Дмитро Юрійович, Мандрик Юрій Олексійович, Мізунський Микола Федорович, Савчин Михайло Іванович, Савчин Петро Іванович, Труханівський Михайло Федорович.

Село Сукіль з присілком Хащоватий в 1956 входять в склад Козаківської сільської ради.

На території села розміщені і функціонують такі установи й органі­зації:

- Сукільське лісництво

- філіал Козаківської ЗОШ

- федьдшерсько-акушерський пункт

- сільський клуб

- магазин Волехівського СТ - магазин приватний

В 2002 році в селі збудовано залізобетонний міст, проведено ремонт автодороги Козаківка - Сукіль. 56 мешканцям встановлено статус "Учасник війни", ІЗ отримали пенсії за особливі заслуги. В 2003 році перекрито Сукільську початкову школу, планується будівництво моста в присілку Хащуватий.

Переглянути більшу мапуСукіль — село Болехівської міськради Івано-Франківської області. Лежить на сході Івано-Франківщини, в межах Прикарпаття. Розташоване у гірській міцині та видолинку річки Сукіль, неподалік села наявні кілька гірських озер і невеличких водних каскадів.

Опис

Село Сукіль розкинулося в уголовині річки Сукіль. Село розташоване в гірській місцевості в межах Болехівської міськради (в 25 кілометрах на північний схід від його центру), та межує з селом Львівської області Кам`янка (з заходу) і селом Івано-Франківщини Козаківка (зі сходу). Проживаючи в гірській місцині, більшість мешканців села працюють в лісництві та пораються на своїх селянських господарствах, а також мають можливість працювати на підприємствах міста Болехів.