Колегія головного управління охорони здоров’я ОДА в Болехівщині

Головне управління охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації практикує виїзні засідання колегії в різні куточки області, щоб детальніше ознайомитися зі станом справ на місцях. 27 вересня таке засідання відбулося в Болехові.

Головні лікарі обласних та центральних районних медичних закладів області на чолі з начальником головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації Миколою Олінійчуком, міським головою Зеноном Макотою та головним лікарем Болехівської центральної лікарні Любомиром Парахоняком детально проаналізували стан надання медичної допомоги населенню та визначили основні напрямки покращення діяльності медичних працівників Болехівщини. Участь у колегії також взяли заступники начальника та головні спеціалісти головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації, заступник міського голови Ігор Герецький.

Члени колегії оглянули об’єкти медицини: поліклініку, пологове відділення, терапечтичне відділення, будівельний майданчик, де розпочалося будівництво нової лікарні. З новинками медичної техніки, придбаної за кошти міського бюджету, гості ознайомилися в пологовому відділенні та міській поліклініці.

Далі учасники колегії побували на урочистому відкритті сільської амбулаторії в Тисові. Зустрічали тисівчани гостей хлібом-сілю на вишитому руш­нику. За українською традицією реконструйоване, переобладнане на новий лад приміщення освятив настоятель храму Святого введения в храм Пресвятої Богородиці о.Олександр Васютин. Від імені голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка та голови обласної ради Олександра Сича з такою величною подією привітав присуніх Микола Олінійчук: «Відкриття Тисівської сільської амбулаторії, безумовно, – заслуга всієї громади. Реогранізація ФАПу в амбулаторію – приклад рефомування охорони здоров’я, в контексті, коли медицина повинна бути наближена до населення. А потреба в цьому була, адже Тисів налічує понад три тисячі населення. Вже завтра кожен зможе отримати якісну медичну допомогу на місці», – зазначив Микола Дмитрович. Він подякував за підтримку та розуміння проблем охорони здоров’я міському голові Зенону Макоті, за ініціативу в добрій справі сільському голові Івану Яцинину та за добру роботу головному лікарю Болехівської ЦМЛ Любомиру Парахоняку.

Слова привітання звучали від міського голови Зенона Макоти: «Головне в цій та інших подібних справах – бажання працювати. Тоді завжди буде результат», – наголосив Зенон Володимирович. Він також побажав тисівчанам міцного здоров’я, менше хворіти, а в сільську амбулаторію звертатися тільки з приводу медичного огляду й профілактики.

В цей день вітали односельчан сільський голова Іван Яцинин та головний лікар Болехівської ЦМЛ Любомир Парахоняк.

В Народному домі Болехова відбулося пленарне засідання колегії. З основного питання виступив головний лікар Болехівської центральної міської лікарі Любомир Парахоняк. Співдоповідали головні спе­ціалісти ГУОЗ ОДА з терапії Лариса Боришкевич, хірургії Володимир Пилипчук, акушерства та гінекології Ігор Вакалюк, педіатрії Лідія Сенюта, заступник головного лікаря онкодиспансеру Павло Семенів. Як зазначив у своїй доповіді Любомир Парахоняк, на Болехівщині проведена певна організаційна робота для покращення медичного обслуговування населення: «Так, видатки бюджетних коштів в розрахунку на одного жителя зросли з 320,8 грн. у 2008 році до 436,6 грн. у 2010 році. Видатки на один ліжко-день, на медикаменти та придбання продуктів харчування також динамічнозбільшилися. Обсяги позабюджетних надходжень, отриманих за платні послуги, оренду приміщень та як благодійні внески, за останні чотири роки збільшилися більш як в десять разів (з 133,0 тис.грн. у 2008 р. до 1591,3 тис.грн. за 8 місяців 2011 року). Завдяки активній позиції міської влади, підтримці депутатів міської та обласної ради проведено значний об’єм роботи щодо зміцнення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я, в тому числі в сільській місцевості. За три останні роки для проведення ремонтів відділень лікарні використано кошти на загальну суму 538,00 тис.грн., кошти місцевого бюджету – 416,7 тис.грн., з власних надходжень – 121,3 тис.грн. Придбано обладнання на суму 216,2 тис.грн.

Серед низки характеристик стану здоров’я населення є позитивні та негативні показники. Так, демографічна ситуація в районі за три останні роки має негативну тенденцію: народжуваність знизилася з 15,0 до 12,9, смертність зросла з 13,9 до 15,2. Природній приріст погіршився з +1,1 до -2,5.

Має тенденцію до зростання загальна захворюваність серед дорослого та дитячого населення (з 1591,5 у 2008 р. до 1807,9 у 2010 р.). Домінують у структурі захворюваності хвороби органів дихання, на другому місці – хвороби системи кровообігу, на третьому – травми та отруєння.

Знизився рівень первинної інвалідності серед осіб працездатного віку з 56,4 на 10 тис. населення (2008 р.) до 38,0 (2010 р.). За 8 міс. 2011 р. цей показник становить 29,6 на 10 тис. населення, що є нижчим обласного показника (37,1). Всього станом на 01.01.2011 року у м.Болехові визнано інвалідами 1065 осіб, з них 733 – довічно. Крім того, зареєстровано 95 дітей-інвалідів.

На рівні обласного показника знаходиться захворюваність населення району на онкопатологію. Показник на 100 тис. населення збільшився за три останні роки з 197,6 до 261,2.

За звітний період спостерігається стабілізація епідситуації з туберкульозу в регіоні. Відмічено зниження захворюваності населення регіону на туберкульоз, показник на 100 тис. населення зменшився за останні 3 роки з 84,1 до 65,4 на 100 тис. населення. За 8 міс. 2011 р. виявлено 9 хворих на туберкульоз, 1 – деструктивна форма. Показник захворюваності в 2011 році складає 42,2 на 100 тис. населення. Захворюваність на деструктивні форми туберкульозу за останні три роки знизилася з 32,7 до 23,4 на 100 тис. населення.

Показник смертності дітей до одного року за звітний період зріс з 3,2% у 2008 р. (у 2009 р. – 0) до 7,4% у 2010 році. В 2008 році померла 1 дитина на 315 новонароджених, у 2010 році померло 2 дітей на 271 новонародженого. За 8 місяців 2011 року померла 1 дитина на 147 новонароджених.

Пологовий відділ працює за сучасними перинатальними технологіями, повністю переведений на сумісне перебування матері та дитини. За останні три роки кількість пологів зменшилася: 2008 р. – 210, 2009 р. – 188, 2010 р. – 171. За цей період перинатальної смертності не було.

В районі зареєстровано 60,75 штатних посад лікарів, на яких працюють 52 фізичні особи, з них: з вищою категорією – 5, з першою – 21, з другою – 9. Показник атестованих лікарів становить 67,3% при середньообласному – 62%. Атестованих лікарів – 35, мають діючий сертифікат спеціаліста – 15, з молодих спеціалістів, які мають стаж менше 5 років, – 10 лікарів, працюють троє лікарів-пенсіонерів, з них 1 – не атестований, проте має сертифікат спеціаліста. Показник атестованих середніх мед. працівників становить 90,0% при середньообласному – 62,7%».

Головний лікар також зупинився на основних про­б­лемних питаннях та завданнях охорони здоров’я. Зокрема, зазначив, що для забезпечення належних умов перебування хворих в стаціонарі необхідно продовжити будівництво стаціонарного корпусу ЦМЛ, продовжити ремонтні роботи корпусу поліклініки. З метою покращення матеріально-технічної бази та налагодження сучасного лікувально-діагностичного процесу необхідно придбати чимало медичної апаратури. Вимагає покращення робота з проведення онкопрофілактичних оглядів населення та належного диспансерного спостереження за особами з груп ризику, диспансерне спостереження за особами із захворюваннями ШКТ з метою їх своєчасного планового оздоровлення, робота з пунктом переливання крові та профілактика й своєчасне лікування туберкульозу.

Заслухавши та обговоривши доповідь, колегія головного управління охорони здоров’я ОДА відмітила, що робота Болехівської центральної міської лікарні з питання медичного забезпечення населення відповідає стандартам надання медично допомоги. У той же час було накреслено ряд завдань, над якими працівникам охорони здоров’я доведеться працювати найближчим часом.

Микола Олінійчук зауважив, що насамперед необхідно активізувати первинні ланки охорони здоров’я щодовиявлення ранніх стадій онкологічних захворювань. Складним у нашому районі залишається питання раціонального використання ліжкового фонду.

Спеціалісти області відзначили добру роботу хірур­гічного та пологового відділень, хорошу оцінку отримали працівники поліклініки.

Захід такого масштабу вперше за останні 40 років проходив в нашому регіоні, тому готувалися до нього заздалегідь. Проведено роботи, до яких були залучені всі без винятку медичні працівники: відремонтовано фасад поліклініки, флюорокабінету і фізкабінету, перекрито покрівлю хірургічного відділу, облаштовано доріжки біля пологового та поліклінічного відділень, проведено внутрішній ремонт хірургічного, терапевтичного, поліклінічного і пологового відділень, проведено благоустрій території біля пологового відділення, висаджено зелені насадження. Напередодні виїзної колегії лікарня придбала санітарний автомобіль «Нива» та нове медичне обладнання.

Із заключним словом на колегії виступив міський голова Зенон Макота. Керівник наголосив, що питання медицини були, є і будуть одними з пріоритетних в його роботі. Він пообіцяв і надалі надавати посильну допомогу закладам медицини, зокрема, виділяти кошти на придбання необхідного медичного устаткування.

Виїзна колегія ГУОЗ ОДА дала добру оцінку роботі працівників охорони здоров’я Болехівщини та відмітила високу підтримку медицини місцевою владою. Це хороший старт для удосконалення надання медичної допомоги населенню в майбутньому.

Матеріал поданий за веб-сайтом Болехівської міськради.