Водні ресурси Болехівщини

Загальне

Територія Болехівщини належить до Головного Європейського вододілу, з якого спускаються річки басейну Чорного моря. Поверхневі води представлені річками Свіча, Сукіль, Лужанка. Великих природніх озер немає (за виключенням кількох невеличких та рукотворних).

Долини річок широкі, дно і русла покриті галечниками, пісками та іншими крихкими наносами. Живлення, головним чином, дощове і снігове, грунтове є додатковим. Заплави рік покриті луками, часто трапляються заболочені ділянки.

Разом площа земель водного фонду становить 703, 93 га. Ставками зайнято 301, 37 га, річками і струмками 213, 60 га,. болотами45 га, каналами і потоками 48,70 га.

Водоносні горизонти пов`язані з третинними відкладами, що представлені прошарками пісків і піщаників. Потужні потоки грунтових вод має в собі товща елювію, що підстеляє дно долин річок.

Весною, під час танення снігу та в період осінніх злив річки стають повноводними - і це головна причина паводків та повеней.

Річки Болехівщини:

1→ Свіча

2→ Сукіль

Гідрографію Болехівщини утворює група річок, які своїми розгалуженими верхів’ями починаються на північних схилах Карпaтських гір, на висоті понад 1000 метрів над рівнем моря, де річна сума атмосферних опадів становить 900 – 1500 мм.

Найбільш розвинена сітка правих притоків ріки Дністер: ріки Свіча, Сукіль та Лужанка.

Густота річкової сітки коливається від 0.4 - 0.8 км. кв. у відношенні до кілометра квадратного у передгірській зоні, та 1,1 – 1,3 км. кв. у відношенні до км. кв. у гірській частині. Річний хід рівня рік характеризується порівняно невисоким весняним паводком, нестійкою літньо–осінньою меженню та високими дощовими паводками.

Середній схил рік в передгірській частині 9,5 м/км, а в гірській – 65 м/км. Швидкість течії в верхів’ях досягає 1 – 2 м/сек. і більше. Води річок прісні, слабо мінералізовані, в основному корбонатно-кальцієві та використовуються для господарського водоспоживання, риборозведення та інших потреб.

Ріка Свіча являється складовою частиною басейна ріки Дністер; вона бере свій початок з північних схилів центрального вододілу Східних Карпат і тягнеться через Центральну і Зовнішню зони Східних Карпат та Внутрішню і зовнішню зони Передкарпатського прогину. Загальна довжина ріки Свіча – 107 км.

За режимом течії, формі та речовому складу алювію, ріка Свіча ділиться на дві частини – гірську та рівнинну. Гірська Свіча (що тече не в межах Болехівщини) - має вузьке русло (5-1- м), швидку течію, порожисті уступи та кам’янисті перекати. Глибина русла непостійна – від 0,5 до 2 метрів.

Рівнинна Свіча починається на північ від сіл Княжолука та Вигодівка, має помірну течію, швидкість якої не більше 30-50 м/хв, з незначними перекатами на окремих ділянках. Ширина ріки 10-30 метрів; глибина – 0,5 – 2,5 м., правий берег ріки Свіча крутий, обривистий; лівий - пологий, низький. Ріка стає повноводною у весняний і літній періоди.

Найбільшими притоками ріки є ріки Мізунька, Лужанка, Сукіль. Всі вони своїми витоками виходять з північних схилів Східних Карпат в межах Болехівщини течуть Лужанка, Сукіль.

Ріка Лужанка по напрямку, по режиму течії – це гірська річка з швидкою течією іноді ускладнена уступами та перекатами, тече з заходу на схід і тільки в районі Витвиця – Княжолука майже під прямим кутом повертає на північ до впадання її в ріку Свіча в районі сіл Гошів та Підбереж. Довжина ріки 29 км, ширина не перевищує 10-15 м, глибина не більше 1 – 1,5 метри, швидкість течії змінюється від 75 – 80 м/хв в гірській частині, до 30-50 метра в рівнинній частині.

Ріка Сукіль бере свій початок в Карпатах. Відповідно рельєфу швидкість течії змінюється від 50-60 м/хв до 30-50 м/хв. Береги невисокі та обривисті, ширина змінюється від 5 метрів до 12, глибина 0,5 – 1,5 метра.

Великих природних озер в районі немає. Великих природних озер в районі немає, за виключенням рукотворних водойм: великих площ водного плеса озер рибного господарства в селі Міжріччя, та затоплених колишніх кар`єрів цегельного заводу.

У басейнах рік Свічі та Сукеля декілька акумулятивних терас є носіями прісних вод, але водозбагачення цього горизонту нерівномірне.

Мінералізація вод у басейні ріки Свіча коливається у межах 0,1 – 0,7 г/л. Води м‘які, з добрими смаковими якостями. Температура вод цього горизонту в літній період коливається від 9 градусів за Цельсієм до 12. У басейнах рік Свіча та Сукіль декілька акумулятивних терас є носіями прісних вод, але водозабезпечення цього горизонту нерівномірне. Як показали короткочасні відкачки, дебіт криниць у районі Тяпче-Гошів доходить до 6 м. куб. за годину. Тоді як, у межах Болехова водозбагачення алювіального горизонту зменшується, дебіт криниць в середньому коливається у межах 1,2 – 2 м. куб. за годину.

3→ Лужанка

4→ Гериня

5→ Млинівка

Озера Болехівщини