Костел Успіння Діви Марії (Болехів)

ТуТ загальниця

* Діюча релігійна споруда

* Водночас, є пам'яткою архітектури місцевого значення

* Костел стоїть поруч центру,

по вул. Івана Франка, дім 9

ТуТ графік богослужінь

* Болехів обслуговують дієцезіальні священики з парафії Різдва Пресвятої Діви Марії у Долині.

ТуТ благочинна інформація

ТуТ наші парохи

* архієпископ М. Вижицький

* єпископ Ф.Піштек

ТуТ можна ще почитати

* Картка костелу

ТуТ історична хронологія

* XVI-XVII Засновано парафію коштом М. Гедзинського (тоді вже існував дерев'яний костел Святого Хреста);

* 1608 рік - збудовано новий дерев'яний храм Успіння Пресвятої Діви Марії;

* до 1730 року - пожежа, яка знищила костел, який за 5 років було відбудовано;

* 1785 рік - через поганий фундамент костел завалився (богослужіння відправляли у старій святині Святого Хреста);

* в 20-х роках 19 століття - Збудовано новий, але уже мурований храм;

* 1838 рік - єпископ Ф. Піштек консекрував костел;

* 1870-1874 - Ремонтно-реставраційні роботи;

* 1910-1912 - Ремонтно-реставраційні роботи у святині

* 195???-1992 - Храм закрито (склад, згодом - спортзал, потім - торговий дім, а пізніше - котельня)

* 22.12.1992 - Архієпископ М. Яворський знову освятив костел Успіння Діви Марії;

* 1994-2000 - Храм відреставровано всередині.

ТуТ події/оказії

ТуТ новини від парафіян

*

«Костел Успіння Діви Марії» є культовою спорудою християн латинського обряду (католиків), побудований орієнтовно 1820 року.

Історія

Манускрипти минулого віщують нам, що уже наприкінці XVI століття на теренах краю була згуртована громада прихильників Папи Римського, яку своїм коштом утримував коштом шляхтич Гедзинський (тоді вже існував дерев'яний костел Святого Хреста).

За уточненим даними костел був збудований в 1607 році, а його фундатором, очевидно, знову був гербовий шляхтич Микола Гедзінський.

На початку XVIІІ століття учинилася велика пожежа і костел згорів. А вже в 1730-1738 роках, миряни зголосилися на її відновлення. Зібраних коштів вистачило на нову, муровану святиню (а головним її фундатором став С. Понятовський). У 1739 році Архієпископ М. Вижицький освятив новий головний вівтар Успіння Пресвятої Діви Марії і церква з тих пір цю назву.

Кінець XVIІІ століття приніс нові оказії. Так у 1785 році, через поганий фундамент костел завалився, і довелося богослужіння відправляли у старій дерев’яній святині Святого Хреста (збудованій на початку XVI і розібраній на початках ХХ століття). Точної дати будівництва нового мурованого храму невдалося виянити, відомо лишень, що на початках ХІХстоліття миряни уже правили свої молитви в оновленому костелі (не пізніше 1820-1826 років). А в 1838 році відбулося, чергове, офіційне посвячення храму (епіскоп Ф.Піштек консекрував костел).

Початок ХХ століття (з військовими катаклізмами, ідейно-соціальними бунтами та народними зрушеннями) залишили свій відголосок на парафії та на самій споруді - тричі були проведені різні реставрації та облаштування костелу і (1910-192, 1920 та 1930 років). 1931 році єпископ Ф.Лісовський освятив головний та бічні вівтарі. Все це суттєво видозмінювало костел, в порівнянням з його початковим задумом. Але то були незначні впливи, в порівнянні з тим, що перепало костелу в наступні роки.

З приходом комуністів і їх сатрапів прийшли часи безбожництва, тому не дивно, що впродовж 1945-1990 років костел зазнавав чималих руйнувань. Він ще профункціонував, як культова споруда, до 1956 року, а потім його почали використовувати задля різних побутових потреб. Так, в часи совітів в приміщенні костелу розмістили спортзал для школи (яка була поруч), згодом – книжковий склад. Але цього було мало безбожникам, вони в 1971 році добудували до нього три магазини.

Та демократичні зміни наприкінці ХХ століття спричинили до формування державності українців і постала держава - Україна, яка і повернула костел мирянам. Тоді ж було розібрано магазини і почали робити реконструкцію культувої споруди. Тож 22 грудня 1992 року Архієпископ М.Яворський по-новому освятив костел Успіння Діви Марії. У 1994-2000 роках храм відреставровано всередині, в 2000 році зроблено новий вівтар. А в наступні роки громада продовжувала опікуватися своїм храмом і облаштовувала прицерковну територію та фасад споруди. Наразі попередній архітектурний стиль – готика, отримав після перебудови більш виражені нотки епохи класицизму.