Економіка Болехівщини

Ще з 18-го століття місто Болехів почало економічно розвиватися і, по сей день, в місті суттєва економічна база, починаючи, від великих заводів й, закінчуючи, численими дрібними підприємцями.

Починаючи з середини 19 століття Болехів уже формувався - як промисловий осередок на прикарпатських землях. В його околі розміщалися різні промислові об`єкти. А згодом частина цих підприємств стали визначальними для цілого краю й формувати його промислове лице - лісозаготівля і обробка деревини, видобувництво та солеваріння, обробка сільськогосподарської сировини, шкірвиробництво.

Одним з перших виробничих циклів на Болехівщині стало солеваріння, завдяки якому й став відомий цей край. Якщо на своїх початках це було кустарне виробництво, то за кілька віків це стало цілком продуктивне та організоване виробництво солі. А згодом, Болехівський солезавод став головним в своїй галузі на українських теренах, в часі 19-го століття, а за Болехівщиною, ще більше, закріпилося наймення соляний край.

Другим за значимістю і найбільш охоплюючим сектором стали - лісо- заготівля та обробка деревини. На своїх початках, це було кустарне виробництво, але завдяки залученню значної маси мешканців в цей вид діяльності та наявність високоякісної сировини й дешевших паливно-мастильних матеріалів і робочої сили - деревообробка розвинулася до значних маштабів. І ті числені приватні структури створили суттєвий фундамент в цьому напрямку на майбутнє. І як наслідок, за часів совітів на теренах краю постав гігант лісопереробки - Болехівський лісокомбінат (на якому в кращі його часи працювало до 5 000 мешканців)

Визначальною для Болехівщини стала й будівельна галузь. Якщо на перших порах, в минулих століттях вона тісно пересікалася з лісозаготівлею (більшість будов в краї поставали з дерева), то в еру технологій більшої популярності почали здобувати камінь та глина (потім уже цегла). Так постала на теренах краю цегольня, яка, з роками, маючи сировинну базу (наявні родовища придатної для будівництва цегли) - змогла розширитися й стати фінансово прибутковою та популярною на Болехівщині. Беручи початки свої з середини 19-го столітя, тепер уже Цегельний завод - є бюджетоутворюючим підприємством міста.

Відомий в Болехові та за його межами Болехівський соко-екстрактний завод

В місті розташовані кілька фінансових установ - філіалів всеукраїнських банків, які надають якісні фінансові послуги мешканцям Болехова і всієї округи. Більшість з них уже роками працюють в місті й розміщені:

* «Ощадний банк» → Болехівське відділення → пл. Франка, 4а → тел. (03437) 3-42-36, (03437) 3-43-76

* КБ ЗАТ «Приватбанк» → Болехівське відділення → вул. Д. Галицького, 47 → тел. (03437) 3-43-76, (03437) 3-42-36

* ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» → Болехівське відділення → вул. 24 Серпня, 11 → тел. (03437) 3-43-51, (03437) 3-44-08

* ВАТ «Плюс банк» → Болехівське відділення → вул. Воїнів УПА, 9 → тел. (03437) 3-45-28, (03437) 3-41-59

-----------------------------------

На території міської ради працює 9 підприємств до складу промислового комплексу основного кола: ПрАТ «Шкіряник», ТзОВ «Світ шкіри», ТзОВ «Болехівський завод будівельних матеріалів», ПМП «Темп», ТзОВ «Ірест», ТзОВ «Декор», ТзОВ «Скорпіон», ПП «Азалія», до основного кола підприємств в жовтні 2012 року ввійшло підприємство ТзОВ «ДБ-ВУД».

Промислові підприємства міста у 2012 році реалізували продукції в розмірі 122282,6 тис. грн. (у 2011 році – 129655,8 тис. грн.). Темп (зростання) зниження обсягу реалізованої промислової продукції до попереднього року становить 92,3%. Серед реалізованої продукції добувної та переробної промисловості 99,6% становила сировинна продукція, 0,4% – товари широкого використання.

Обсяг реалізованої промислової продукції на одну особу населення міста у 2012 році склав 5710,7 грн.

Найбільш питому вагу у промисловому виробництві займає легка промисловість. До підприємства цієї галузі входить ПрАТ «Шкіряник» та ТзОВ «Світ шкіри». Ці підприємства реалізували продукції за 2012 рік на 3,6% менше, ніж у 2011 році. Підприємства, які займаються обробленням деревини, реалізували продукції на 3% менше ніж у 2011 році. ТзОВ «Завод будівельних матеріалів» реалізував промислової продукції на 32,6% менше минулого року. ТзОВ «Ірест» реалізував промислової продукції на 7,5% менше, ніж у 2011 році.

Основними причинами зниження обсягу реалізованої промислової продукції на цих підприємствах були: економічна криза в Європі; зменшення попиту на реалізовану продукцію; відсутність ринків збуту продукції; простої підприємств; висока конкуренція з боку виробників інших підприємств; відсутність необхідної сировини за доступними цінами.

Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування підприємств міста (основного кола) за січень-вересень 2012 року склав 7477,9 тис. грн. прибутку, з них 5 підприємств одержали прибутки, а 1 підприємство допустило збитки – 110,0 тис. грн.

В м. Болехові постійно проводиться робота з розширення підприємств торгівлі, ресторанного господарства і побутового обслуговування населення області. Через роздрібну торгову мережу підприємств, фізичних осіб-підприємців та мережу ринків, розташованих на території Болехівської міської ради, у 2012 році населенню реалізовано товарів на 196,3 млн. грн., що на 16,0 % більше обсягу 2011 року. За темпом росту обороту роздрібної торгівлі 2011 року місто Болехів посіло п’яте місце серед міст обласного значення та районів області.

Оборот ресторанного господарства (з урахуванням обороту фізичних осіб- підприємців) у 2012 році зріс проти минулого року на 2,8 % і склав 39,5 млн грн. Обсяг роздрібного товарообороту підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі та ресторанного господарства, за 2012 рік склав 12146,8 тис. грн. На ринку послуг міста у 2012 році працювало 6 підприємств (ТзОВ «Шмега- Транс», КП «Болехівський комбінат комунальних підприємств», ПМП «Ретро», ПП АТП «Дружба», ПП науково-виробниче підприємство «Геобуд», ТзОВ «Елрун»), основним видом діяльності яких є надання послуг. Обсяг реалізованих ними послуг для всіх споживачів склав 7,9 млн. грн., що у порівнянних цінах у 1,7 рази більше, ніж за минулий рік. Обсяг послуг, реалізованих населенню, становив 464,0 тис. грн. або 5,9% від загального. Основними видами послуг, які переважали в загальному обсязі, були діяльність транспорту, санітарні послуги, прибирання сміття та знищення відходів, здійснення операцій з нерухомим майном.

За 2012 рік відкрито 19 торговельних закладів (загальною площею 326,3 кв. м) з торгівлі взуття, дитячого одягу, рибної продукції, та інших товарів, в т. ч. 2 заклади ресторанного господарства («Еліт», «Прованс»). Припинили господарську діяльність 7 закладів торгівлі, в т. ч. один заклад ресторанного господарства. Також відкрито 3 майстерні з ремонту взуття та одна майстерня з пошиття та ремонту одягу в м. Болехові. Проведено 44 ярмарки, 16 передсвяткових ярмарок та 16 виставок- продажів продовольчих товарів. Проводиться щотижневий моніторинг цін на соціально-важливі продовольчі товари.

Обсяги експорту-імпорту товарів суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності міста Болехова за 2012 рік склали: експорту – 10845,8 тис. доларів США, імпорту – 1125,4 тис. доларів США. У порівнянні з відповідним періодом минулого року обсяги експорту зменшилися на 15,1 %, імпорту – збільшилися на 12,0%. Сальдо зовнішньої торгівлі товарами позитивне і становить 9720,4 тис. доларів США. Коефіцієнт покриття експортом імпорту становить 9,64.

Питома вага обсягів експорту товарів суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності м. Болехова у загальнообласному склала 1,2%, імпорту – 0,1%. Партнерами у зовнішній торгівлі товарами були нерезиденти з 12 країн світу. Найбільші обсяги експортних поставок були направлені до Італії. Відвантажувались за межі країни шкури, деревина і вироби з деревини, недорогоцінні метали та вироби з них, продукція хімічної промисловості. Імпортні поставки здійснювались, в основному, з Італії та Нідерландів. Це були засоби наземного транспорту. Основними підприємствами та установами міста, які найбільше вклали інвестицій, є: ПМП «Темп», ПрАТ «Шкіряник», ТзОВ «Світ шкіри», ТзОВ «Шмега- Транс», ТзОВ «Декор», Болехівська міська рада, Болехівська ЦМЛ, Тисівська, Міжрічанська сільські ради та ін. Обсяги капітальних інвестицій зменшилися на 0,16% до відповідного періоду попереднього року. У розрахунку на одну особу освоєно 835,7 грн. інвестицій.

2012 році на малих підприємствах міста працювало майже 0,5 тис. осіб або 44% найманих працівників підприємств-суб’єктів підприємницької діяльності. На промислових підприємствах було зайнято 55,3% працюючих; на торгівельних – 18,0%; на підприємствах з надання комунальних та індивідуальних послуг, діяльності у сфері культури та спорту – 7,3%; із здійснення операцій з нерухомим майном, оренди, інжинірингу та надання послуг підприємцям – 5,9%, транспорту та зв’язку – 5,1%.

Діяльність підприємств малого бізнесу міста була рентабельною, сальдо фінансового результату до оподаткування склало 3,6 млн. грн. прибутку. У 2011 році 84,0% малих підприємств працювали прибутково і одержали 5,3 млн. грн. прибутку, що становить 78,8% його загального обсягу в економіці міста.

Станом на 1 січня 2013 року в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) на території міста Болехова налічувалось 263 суб’єкти, з яких 257 (97,7%) – юридичні особи. Частка підприємств, установ та організацій міста складала 1,0% від загальної кількості суб’єктів ЄДРПОУ області. Протягом 2012 року в ЄДРПОУ міста було включено 8 суб’єктів, знято з обліку – 11 суб’єктів.

Станом на 1 січня 2013 року найбільш поширеними формами господарювання були приватні підприємства – 59 суб’єктів (22,4% від загальної кількості), товариства з обмеженою відповідальністю – 42 (16,0%), комунальні організації (установи, заклади) – 41 (15,6%), релігійні організації – 23 (8,8%), політичні партії – 16 (6,1%) та громадські організації – 15 (5,7%). Разом з тим, 16,3% підприємств міста були збитковими, ними одержано 4,7 млн. грн. збитку. Найбільший він у підприємств промисловості – 3,3 млн. грн. Збитковими підприємствами, частка яких у загальній кількості становила 16,0%, допущено 1,7 млн. грн. збитку, найбільше підприємствами сільського господарства, мисливства, лісового господарства – 985,2 тис. грн.

На обліку в міському центрі зайнятості станом на 01.01.2013 року перебувало 282 осіб. Спостерігається зменшення рівня зареєстрованого безробіття, який станом на 01.01.2013 складає 2.2%. Слід зазначити, що рівень безробіття на болехівщині зменшився в порівнянні з відповідним періодом минулого року на 0,28%. Рівень працевлаштування незайнятого населення близько 58,3%. Для організації підприємницької діяльності 17 безробітним надано одноразову виплату допомоги по безробіттю з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття на суму 177, 3 тис. гривень. Станом на 01.01.2013 року перебуває на обліку 147 осіб молоді до 35 років.

весь спектр ↑↑↑ рекламних послуг

ТуТ реклама

Свій до Свого по Своє