Географія Болехівщини

Загальне

На порозі бойківського краю, обабіч гірської річки Сукелі, притоки Свічі, в підніжжі найнижчого пасма гір, на висоті 375 метрів над рівнем моря розташувалося містечко з привабливою назвою Болехів, яке, з віками, дало назву і всій довколішній окрузі: Болехівщині

Болехів та Болехівщина розташовані в передгірях Карпат в етнорегіоні - Бойківщина.

ТуТ мапа Болехівщини

ТуТ прогноз погоди

З детальним прогнозом погоди в Болехові знайомтеся → ТуТ

Клімат

За умовами тепло-вологозабез-печеності і особливостями роз- поділу інших метеорологічних факторів у регіоні виділено два кліматичні райони:

1→ Надмірно зволожений, помірно теплий, що охоплює передгірську частину району.

2→ Надлишково зволожений і прохолодний, що охоплює гірську частину району.

Основні показники температури в кліматичних районах такі:

* середньолипнева температура → 18°С та 15.5°С

* середньосічнева температура → -5.5°С та -6.5°С

* абсолютний максимум температур → 37°С та 35°С

* абсолютний мінімум температур → -35°С та -32°С

Екологія

Внаслідок діяльності людини, в першу чергу, та через природні катаклізми в деяких місцинах Болехівщини наявні проблемні екологічні фактори-ситуації, які спостерігаються на:

* відстійниках ВАТ Шкіряник.

* території довкола колишнього Лісокомбінату.

* стихійних звалищах по руслам водних потоків.

* території довкола колишнього ВАТ Болехівське заводоуправління будматеріалів.

* території довкола міського звалища.

* території компактного розростання Борщівника Сосновського.

* Одна з найактуальніших проблем Болехівщини - побутове сміття обабіч доріг, рівчаків лісових угідь......детальніше→ ТуТ

Парки, заповідники

1→ Поляницький регіональ- ний ландшафтний парк.

Поляницький регіональний ландшафтний парк оригінальний щодо геоботаніки та ландшафту гірський масив в межах Сколівських Бескидів. Перепад висоти складає від 500.0 до 887.1 метрів (гора Герчі) над рівнем моря.Територія парку з північного боку межує з Львівською областю. Майже 80% території зайнято лісами: чисті букові насадження віком від 60 до 160 років.

2→ Ботаніко-геоморфологічний заповідник "Скелі й печери Довбуша".

3→ Парк "Арборетум".

Пам’ятка садово-паркового мистецтва, один із найстаріших парків на території Івавно-Франківської області. Був заснований ентузіастами лісівниками в 1840-1850 роках, площею - 3га.

Спільнота України і українська вікіпедія потребує твоїх мізків і..→ тебе особисто

Критичні точки

Демографія

Загальна кількість населення в 1999 році становила 21 232. Середнє число осіб на сім'ю складає 3,2 чоловік. Середня кількість дітей на сім'ю — близько 2 дітей.

Населенні пункти Болехівщини

Болехів → 10 590

Бубнище → 445

Буковець → 167

Гузіїв → 1159

Заріччя → 185

Козаківка → 919

Міжріччя → 1706

Підбережжя → 2750

Поляниця → 800

Сукіль → 524

Танява → 163

Тисів → 3189

Корисні копалини

На території Болехівського району виявлені родовища нафти та газу, озекериту, кам`яної і калійної солей, будівельних матеріалів.

Багаті нафтові родовища пов`язують з Танявським нафтопромисловим районом, що простягається між містами Долиною та Болеховом і вважалося одним з найбільших родовищ на Україні.

А про кухонної солі на Болехівщині відомо ще з Середніх віків, саме ропу виварювали ..... → ТуТ

Переглянути більшу мапу

Південна частина Болехівщини лежить в передгірських відрогах Бескидів, тоді як північна - в річковій долині Свічі.

ТуТ рельєф та геологія краю

За характером рельєфу територія Болехівщини чітко ділиться на дві орографічні області:

1→ Передкаратську рівнину → має горбистий характер на фоні загального пологого нахилу поверхні на північ. Головний вододільний простір Стрий-Свічівський порівняно вузький та витягується в субмеридіальному напрямку. Цей же Стрий-Свічівський вододіл, від Болехова на півдні до села Міжріччя на півночі.

2→ Зовнішні Карпати → являють собою гірську область, і саме її передня частина – низькогірна та відносно спокійна. Довкола відсутні різко виражені хребти, гірські вершини і глибоковрізані вузькі річкові долини - всі ці елементи рельєфу тут злагожені. Максимальні висотні відмітки окремих гірських вершин не перевищують 800 м. Більш південна частина Зовнішніх Карпат – Бескиди і відноситься до середньогірського району. В орографічному відношенні характеризується чітко вираженими моноклінальними хребтами (Бескидами), рельєф цієї частини Зовнішніх Карпат перевищує 1000 метрів над рівнем моря (гора Яворина – 1131,5 м, гора Буковець – 1258,1 м...)..................

детальніше ТуТ

ТуТ геологія та грунти

Вся територія Болехівщини являється складовою Карпатського гірсько-складчастого регіону та Передкарпаття, характеризується складною будовою, складом та властивостями гірських порід. Її гірські породи, перш за все, визначаються умовами утворення основних стратиграфолітологічних формацій від крейдового до сучасного періоду, а їх літифікація, неоднаковою тектонічною та палеогеографічною обстановкою. В результаті тих особливостей сформувались неоднорідні по розчинності та денудаційно-ерозійній стійкості карсто-, зсуво- та селеформуючі породи – від високостійких до особливо слабких. Таким чином, літологічні формації гірських порід, які відрізняються одні від інших складом, станом та основними фізико-механічними властивостями, обумовлюють формування в своїх межах, близьких по генетичних ознаках, шкідливих сучасних екхогенних геологічних процесів, таких, як зсуви, насипи, ерозія, селеві явища, карст.

В межах Болехівщини виділяють два геологічні регіони:

1 - Гірсько-складчасті Карпати.

2 - Передкарпатський прогин.

Які в свою чергу поділяються на геологічні області:

1 - Зовнішні Карпати.

2 - Передкарпатської рівнини.

В межах області Зовнішніх Карпат виділено дві підобласті:

1 - низькогірного рельєфу; 2 - середньовисоких моноклінальних хребтів Сколівських Бескид..........

детальніше ТуТ

ТуТ водні ресурси

Гідрографію Болехівщини утворює група річок, які своїми розгалуженими верхів’ями починаються на північних схилах Карпaтських гір, на висоті понад 1000 метрів над рівнем моря, де річна сума атмосферних опадів становить 900 – 1500 мм. Найбільш розвинена сітка правих притоків ріки Дністер: ріки Свіча, Сукіль та Лужанка

Ріка Свіча являється складовою частиною басейна ріки Дністер; вона бере свій початок з північних схилів центрального вододілу Східних Карпат і тягнеться через Центральну і Зовнішню зони Східних Карпат та Внутрішню і зовнішню зони Передкарпатського прогину. Загальна довжина ріки Свіча – 107 км. За режимом течії, формі та речовому складу алювію, ріка Свіча ділиться на дві частини – гірську та рівнинну....

Ріка Лужанка по напрямку, по режиму течії – це гірська річка з швидкою течією іноді ускладнена уступами та перекатами, тече з заходу на схід і тільки в районі Витвиця – Княжолука майже під прямим кутом повертає на північ.....

Ріка Сукіль бере свій початок в Карпатах. Відповідно рельєфу швидкість течії змінюється від 50-60 м/хв до 30-50 м/хв. Береги невисокі та обривисті, ширина змінюється від 5 метрів до 12, глибина 0,5 – 1,5 метра.

Великих природних озер в районі немає, за виключенням рукотворних водойм: великих площ водного плеса озер рибного господарства в селі Міжріччя.....

детальніше ТуТ

ТуТ флора та фауна

Ще 3-4 століття назад, пануючим типом рослинності на території Болехівщини були ліси. І навіть на рівнині, і в передгірних районах ліси займаюли понад 60 % території, а на схилах Карпат – всі 90 %. А чим більше місцеве населення експлуатувало земльні ресурси - все менше їх залишалося в непорушному стані. Природна трав‘яна рослинність майже втрачена, оскільки більша частина безлісих територій розорана під сільськогосподарські угіддя. Болота і на рівнині, і у високогір‘ї дуже нечисленні та й ті виникли внаслідок діяльності людини.

Наразі, у лісах ростуть бук, дуб, граб, липа, береза, ясен, явір, клен, смерека, ялина, сосна......

Як і з рослинним середовищем, так і з тваринним світом - за 3-4 століття відбулися значні зміни - він суттєво оскуднів, зменшився. Загалом. різноманітність тваринного світу Болехівщини зумовлена характером рослинності. У широколистяних лісах, на рівнинах району можна зустріти таких тварин, як заєць-русак, кріт, лисиця, дикий кабан, козуля; плазунів – ящірка, вуж; птахів – шпак, горобець, синиця, галка, сойка. У річках водяться щуки, коропи, в‘юни, окуні.

Про деяких тварин, таких, як тур, зубр......

детальніше ТуТ