Wychowanie fizyczne

klasa I a

15 tydzień - 22.06.2020 r.

Temat: Bezpieczne wakacje.

Drodzy uczniowie, dziękuję Wam oraz Waszym rodzicom za trud i zaangażowanie w realizację zdalnych lekcji w-f. Życzę Wam, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku, zabawy i radości. Wykorzystajcie okres wakacji jak najlepiej, odpocznijcie od nauki i nabierzcie sił do podejmowania kolejnych wyzwań.

Zanim rozpoczną się wakacje zapoznajcie się z podstawowymi zasadami bezpiecznego spędzania wolnego czasu - abyśmy Wszyscy we wrześniu spotkali się wypoczęci i zdrowi:

14 tydzień -15.06.2020 r.

Ćwiczenia i zabawy ruchowe wykonuj ZAWSZE za zgodą i w obecności osoby dorosłej – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE!

Temat: Ćwiczenia stóp – zapobieganie płaskostopiu.

Dzisiaj mam dla Was propozycje ćwiczeń wspierających prawidłowy rozwój stóp. Duże znaczenie obok ćwiczeń budujących właściwe wysklepienie stopy ma również spontaniczne chodzenie boso po miękkim i niestabilnym podłożu tj. piasek na plaży lub w piaskownicy, utrzymywanie prawidłowej wagi w celu uniknięcia nadmiernego obciążenia stóp i odpowiedni dobór obuwia, czyli unikanie butów z płaską i sztywną podeszwą.

Zadanie 1

Wykonaj zaproponowane ćwiczenia stóp.

• Jeżeli nie masz możliwości wykonać któregoś z ćwiczeń - pomiń je,

• Ilość powtórzeń jest zależna tylko i wyłącznie od Twoich możliwości, ale zachęcam do systematycznego ćwiczenia przynajmniej trzy razy w tygodniu pod nadzorem osoby dorosłej.

13 tydzień (08.06 – 10.06.2020 r.)

Ćwiczenia i zabawy ruchowe wykonuj za zgodą i w obecności osoby dorosłej – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE!

Temat: Profilaktyka wad postawy.

Wady postawy są częstym problemem zdrowotnym u dzieci i młodzieży w okresie nauki. Mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i jednostajność pozycji (siedzenie przed telewizorem lub komputerem), mogą prowadzić do ich powstawania.

Pamiętajcie, że odpowiednia dawka ruchu wpływa na prawidłowy rozwój Waszych organizmów. Ćwiczenia fizyczne są najlepszą formą zapobiegania i leczenia wad postawy.

  • Zaczynamy od wesołej rozgrzewki:

  • Propozycja ćwiczeń zapobiegających wadom postawy:

(Oczywiście każdy z Was ćwiczy na miarę swoich możliwości i w obecności osoby dorosłej, jeżeli nie masz możliwości wykonać któregoś ćwiczenia - pomiń je)

11 tydzień (25.05 – 29.05.2020 r.)

Temat: Zabawy na świeżym powietrzu – gra w kapsle.

Pamiętaj! Wszelkie ćwiczenia i zabawy ruchowe wykonuj za zgodą i w obecności osoby dorosłej – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE!

Zabawy na świeżym powietrzu są wyjątkowo korzystne dla Waszego zdrowia. Zapewniają dużo ruchu, a odpowiednia ilość promieni słonecznych oraz świeżego powietrza są niezwykle istotne dla właściwego rozwoju. Dziś mam propozycję zabawy, która nie tylko zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale może okazać się rozrywką dla całej rodziny.

GRA W KAPSLE

Przybory: Kapsle lub nakrętki, Kreda, patyk lub taśma klejąca.

Wymagania terenu: Podwórko, piaskownica, taras lub chodnik przydomowy.

Ilość uczestników: Dowolna.

Reguły gry:

Na ziemi rysujemy tor: kredą lub kamieniem na chodniku, patykiem na ubitej ziemi lub wygładzając piasek na obrzeżach piaskownicy. Szerokość toru uzależniona jest od ilości uczestników – im więcej graczy, tym szerszy powinien być tor. Zaznaczamy linię startu i linię mety a pomiędzy nimi może „dziać się” wszystko tzn. tor może zakręcać, można układać różne przeszkody. Ustawiamy kapsle na starcie, jeden obok drugiego, wierzchnią stroną na spód i pstryknięciem w bok kapsla przesuwamy się do przodu. Pstrykamy na zmianę i w ten sposób ścigamy się do mety. Wypadnięcie poza linię toru oznacza stratę kolejki i powrót na poprzednie miejsce albo na sam początek - w zależności od ustaleń. Wygrywa ten gracz, którego kapsel jako pierwszy przekroczy linię mety.

Uwagi, komentarze: Kapsle/nakrętki można dodatkowo okleić, pomalować lub dokleić flagi różnych państw, obciążyć plasteliną, możecie dodawać własne pomysły, których Wam przecież nie brakuje.


Można też wyklei tor na podłodze taśmą i ułożyć na trasie przeszkody.

https://www.youtube.com/watch?v=KMwwh6niMVk

Wesołej zabawy!

Przypominam o pracy domowej z ubiegłego tygodnia, czekam na Wasze rekordy w rzutach do celu.

10 tydzień (18.05 – 22. 05.2020r.)

Pamiętaj! Wszelkie ćwiczenia i zabawy ruchowe wykonuj za zgodą i w obecności osoby dorosłej – Dbaj o swoje bezpieczeństwo!

Temat: Konkurs rzutów do celu.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń pamiętajcie o rozgrzewce:

Zadanie na ocenę:

Przybory: kosz, miska lub pudełko tekturowe, papierowe kulki, woreczki lub nakrętki.

Przebieg zajęć:

1. Obejrzyjcie filmik, który podpowie Wam jak wykonać zadanie. W filmiku do rzutów wykorzystano woreczki i nakrętki Wy możecie zastąpić je papierowymi kulkami.

1. Konkurs rzutów do celu:

· poproście rodziców o to, aby byli Waszymi sędziami i czuwali nad prawidłowym wykonaniem zadania,

· z odległości 2 metrów wykonajcie 25 rzutów do kosza, pudełka lub miski - zapiszcie wynik,

· zadanie konkursowe można wykonać tylko jeden raz, więc wcześniej proponuję wykonać kilka rzutów próbnych.

Wyniki zadania (liczbę celnych rzutów) proszę przesłać na adres mailowy nauczyciela: kita.sppoczesna@gmail.com do 25.05.2020r. Zadanie będzie podlegać ocenie.

Kryteria oceniania:

25 - 20 celnych rzutów - ocena celująca

19 - 13 celnych rzutów - ocena bardzo dobra

12 - 7 celnych rzutów - ocena dobra

poniżej 7 celnych rzutów - ocena dostateczna

Powodzenia!


9 tydzień (11.05 – 15.05.2020r.)

Temat: Gra w klasy - zabawa podwórkowa.

Pamiętaj! Wszelkie ćwiczenia i zabawy ruchowe wykonuj za zgodą i w obecności osoby dorosłej – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE!

Propozycje na najbliższy tydzień:

Zadanie 1

Gra w klasy to świetna zabawa z dawnych lat, a jej zalety to przede wszystkim: ćwiczenie skoczności, celności, równowagi, pamięci oraz nauka współzawodnictwa i radzenia sobie z przegraną.

GRA W KLASY

Wymagania terenu: chodnik, asfalt lub płaska ziemia.

· Ilość uczestników: co najmniej dwóch (ale można też ćwiczyć indywidualnie).

· Niezbędne akcesoria: patyk do rysowania na ziemi lub kreda do rysowania na chodniku, woreczek, krążek lub moneta do wykonywania rzutów.

REGUŁY GRY:

Uczestnicy rysują kształt klas - chłopka.

Zasady gry są proste - osoba rozpoczynająca grę rzuca woreczkiem, monetą lub krążkiem tak, aby trafić na pole oznaczone 1. Gdy trafi, skacze na jednej nodze po poszczególnych polach, uważając, by nie dotknąć linii. Gdy dotrze do „ramion", musi skoczyć obiema nogami na dwa pola. Następnie, gdy dotrze do „głowy", musi skoczyć obiema nogami na dwa pola, zrobić skok z obrotem i wrócić, zabierając po drodze woreczek. Następnie rzuca woreczkiem do kolejnego okienka itd. Kto nie trafi na właściwe pole albo podczas skakania nadepnie na linię chłopka, oddaje kolejkę przeciwnikowi. Wygrywa uczestnik, który pierwszy ukończy szkołę - 8 klas.

Łatwiej zrozumiesz grę klikając w link: https://www.youtube.com/watch?v=SXc67Ze1sTQ


Zadanie 2

W dalszym ciągu w wolnej chwili ćwiczcie skoki na skakance, już w krótce będę mieć dla Was zadanie. A to wesoły filmik na zachętę do ćwiczeń: https://www.youtube.com/watch?v=vpfNYdqFwLs