Монографії, наукові доповіді

Рекомендації щодо використання сучасних методів стратегування регіонального розвитку в умовах воєнного стану та високого рівня невизначеності   Наочне керівництво 

Оксана КУШНІРЕНКО, Людмила ДЕЙНЕКО, Олена ЦИПЛІЦЬКА, Наталія ГАХОВИЧ 

Наочне керівництво є поясненням для експертної спільноти та громадськості особливостей застосування сучасних методів стратегування регіонального розвитку для оновлення регіональних стратегій в умовах воєнного стану та високого рівня невизначеності. Окреслені ключові новації при розробці стратегічних документів, що відповідають європейській практиці стратегування регіонального розвитку, та розроблені рекомендації щодо вдосконалення процесу стратегічного планування відновлення регіонів. 

Промисловість України перед викликами майбутнього: у пошуках відповідей та рішень : колективна монографія / за ред. д-ра екон. наук Л.В. Дейнеко ; НАН України, ДУ «Ін-т екон. та прогноз. НАН України». – Електрон. дані. – К., 2022. – 346 с. – Режим доступу : http://ief.org.ua/wp-content/uploads/2022/08/PromyslovistUkrainy-pered-vyklykavy.pdf 

ISBN 978-966-02-9925-2 (електронне видання) 

Досліджено виклики майбутнього для промислового розвитку України, що формуються під впливом політичних, екологічних та соціально-економічних трансформацій глобального і локального характеру і впливатимуть на його траєкторію. За найбільш впливовими викликами майбутнього проаналізовано поточні та прогнозовані глобальні тренди, новітні економіко-технологічні та політичні рішення та зміни до чинного законодавства, що стосуються розвитку промислового сектора в Україні та в країнах її глобального партнерства, зокрема Європейського Союзу. Представлено інструменти державної політики та рекомендації для промислового бізнесу для запобігання негативним проявам глобальних та локальних викликів й отримання переваг із можливостей, що ними створюються. 

Для науковців, державних службовців, викладачів, аспірантів і студентів економічних спеціальностей вищих і середніх спеціальних навчальних закладів. 

Виклики майбутнього для промислового розвитку України : наукова доповідь / за ред. д-ра екон. наук Л.В. Дейнеко ; НАН України, ДУ «Ін-т екон. та прогноз. НАН України». – Електрон. дані. – К., 2022. – 184 с. – Режим доступу : http://ief.org.ua/wp-content/uploads/2022/06/Vyklyky-majbutnjogo-dlja-promyslovogorozvytky.pdf 

ISBN 978-966-02-9901-6 (електронне видання) 

Представлено виклики майбутнього для промисловості України, що формують детермінанти соціально-економічного зростання національної економіки в умовах глобальної нестабільності. У десяти розділах доповіді, сформованих за ключовими викликами майбутнього, окреслено поточну ситуацію, тенденції її розвитку та можливі наслідки, а також запропоновано рекомендації та інструменти промислової політики з метою адекватного реагування на ці виклики, що спрямовані на запобігання їх негативному впливу та максимальне використання їх конструктивного потенціалу.

Для науковців, державних службовців, викладачів, аспірантів і здобувачів вищої освіти економічних та інших спеціальностей. 

Промислова політика як ключовий інструмент стратегії розвитку : науково-аналітична доповідь / за ред. д-ра екон. наук Дейнеко Л.В. ; НАН України, ДУ «Ін-т екон. та прогнозув. НАН України». – Електрон. дані. – К., 2019. – Режим доступу: http://ief.org.ua/?page_id=3658&sid=304.pdf

ISBN 978-966-02-8126-4 (електронне видання)

У науково-аналітичній доповіді акцентовано увагу на необхідності здійснення в державі виваженої промислової політики для модернізації вітчизняної промисловості та її розбудови відповідно до цілей українського суспільства. Запропоновано напрями посилення інституційної спроможності держави в ході імплементації промислової політики, що полягають у забезпеченні інституційної узгодженості, стратегічної співпраці між урядом, бізнесом та іншими групами суспільства, нівелюванні конфліктів та сприянні конкуренції.

Діагностовано ситуацію на ключових промислових ринках та виявлено найбільш вразливі сегменти з точки зору критичного спаду виробництва, надмірної імпортозалежності, розриву взаємозв’язку виробництва певних товарів із внутрішнім попитом. Окреслено пріоритетні напрями структурної трансформації розвитку промисловості з урахуванням зростання ролі екологічного чинника та стимулювання екологічної модернізації небезпечних виробництв. Запропоновано низку інструментів – інституціональних, фінансових, екологічного управління – задля реалізації механізмів екологічної реадаптації економічного зростання, пов’язаного із розвитком промисловості. Запропоновано систему заходів з управління розвитком кадрового потенціалу, що в умовах трансформації промисловості має спиратися на механізми економічного саморозвитку, підвищення значущості освіти та управління знаннями, підвищення якості професійної освіти промислового спрямування, формування сучасної інноваційної екосистеми у промисловості. Обґрунтовано напрями посилення глобальних зв’язків у міжнародній торгівлі промисловими товарами та запропоновано механізми сприяння інтеграції України у глобальний ринок, у т.ч. досліджено інструменти технічного сприяння поширенню послуг вітчизняного промислового інжинірингу як в Україні, так і за кордоном.

Розвиток промисловості для забезпечення зростання та оновлення української економіки : науково-аналітична доповідь / за ред. д-ра екон. наук Дейнеко Л.В. ; НАН України, ДУ «Ін-т екон. та прогнозув. НАН України». – К., 2018. – 158 с. 

ISBN 978-966-02-8704-4 

У науковій доповіді представлено базу для конструктивного діалогу всіх зацікавлених сторін задля формування системного бачення розвитку української промисловості та обґрунтування її спроможності стати ключовим елементом стратегії економічного розвитку. Оцінено перспективи розвитку галузевих ринків, які є важливими для здійснення реформ у переробній промисловості, з урахуванням специфічних проблем їх функціонування та обґрунтуванням механізмів та інструментів для розвитку потенціалу ключових ринків. Запропоновано шляхи нарощування технологічної та ресурсної бази для модернізації промисловості, які зумовлені інноваційним розвитком та переходом до цифровізації промислового виробництва, доступом до фінансових ресурсів та ринків капіталу, можливостями розвитку кадрового потенціалу галузі. Обґрунтовано напрями посилення глобальних зв’язків у міжнародній торгівлі промисловими товарами та запропоновано механізми сприяння інтеграції України у глобальний ринок.

Неоіндустріальна трансформація промислового потенціалу України : колективна монографія / [Дейнеко Л.В., Шовкун І.А., Шелудько Е.І. та ін.]; за ред. д–ра екон. наук, проф. Л.В.Дейнеко; НАН України, ДУ «Ін-т екон. та прогнозув. НАН України». – Елект- рон. дані. – К., 2016. - 278 с.: табл., рис. 

ISBN 978-966-02-8124-0

Висвітлено наукові засади неоіндустріальної трансформації промислового потенціалу в умовах глобальних викликів та можливості застосування стратегічних варіантів неоіндустріальної трансформації промислового потенціалу в Україні. Обґрунтовано основні пріоритети формування нової промислової політики, які передбачають впровадження «зеленого» зростання промисловості, вдосконалення фінансових механізмів реіндустріалізації економіки, покращення інституціонального та інвестиційного середовища, стимулювання імпортозамінного виробництва, формування сучасної промислової структури експорту та вбудовування в міжнародні ланцюжки створення кінцевої вартості в умовах глобальної конкуренції. Призначена для наукових працівників, фахівців державних органів управління, керівників та спеціалістів різного рівня управління промисловістю, викладачів і студентів вищих навчальних закладів І-ІV рівня акредитації.

Промислова політика посткризової економіки: кол. монографія / [Дейнеко Л.В., Якубовський М.М., Шелудько Е.І. та ін.]; за ред. д-ра екон. наук, проф. Л.В. Дейнеко; за ред. д-ра екон. наук, проф. М.М. Якубовського; НАН України, ДУ "Ін-т екон. та прогноз. НАН України" – К. , 2014. – 316 с.

ISBN 978-966-02-7429-7

Обґрунтовано теоретичні засади національної промислової політики, її змістовні особливості відповідно до галузевого розвитку, запропоновано методологію інтегрального виміру пріоритетності видів промислової діяльності за критеріями ефективності, виробничої активності, забезпечення внутрішнього ринку та сприяння структурно-технологічній модернізації. Особливу увагу приділено подальшому розвитку методології вимірювання екологічного рівня промислового виробництва на основі теорії декаплінгу, теоретично обґрунтовано змістовні характеристики потенціалу фінансового забезпечення процесів відтворення, узагальнено наслідки впливу кризи на корпоративне управління та обґрунтована необхідність посилення мотиваційної стратегії залучення учасників корпоративних відносин, визначено пріоритетні напрями промислової політики, що утворять стратегічний вектор нової парадигми промислового розвиту.

Для науковців, державних службовців, викладачів, аспірантів і студентів економічних спеціальностей вищих і середніх спеціальних навчальних закладів.

Дейнеко Л.В. Розвиток харчової промисловості України в умовах ринкових перетворень (проблеми теорії та практики)/ Л. В. Дейнеко. - К.: Знання, 1999. - 331 с.

У монографії досліджуються та узагальнюються теоретико-методологічні, методичні і практичні проблеми розвитку і розміщення харчової промисловості України як країни з перехідною економікою, системної оцінки тенденцій і закономірностей ЇЇ функціонування н ринкових умовах господарювання, визначення загальної та регіональної ефективності її діяльності на сучасному етапі, обґрунтування основних напрямів, методів і шляхів підвищення ефективності її розвитку в умовах формування і впровадження сучасних інноваційних та науково-технологічних моделей виробництва харчових продуктів.

Розрахована на науковців, професорсько-викладацький персонал вищих навчальних закладів, аспірантів і студентів економічного профілю, фахівців державних і регіональних органів управління, працівників підприємницьких структур.

Дейнеко Л.В. Харчова промисловість України: ефективність використання виробничих ресурсів і кадрового потенціалу / Л. В. Дейнеко, Е.І. Шелудько / НАН України; Ін-т екон. та прогноз. НАН України. – К., 2013. – 120 с.

Досліджено проблеми ефективного використання виробничого та кадрового потенціалу харчової промисловості, виявлено тенденції та закономірності розвитку галузі в умовах сучасних трансформаційних процесів. Обґрунтовано об’єктивну необхідність інноваційного перетворення виробничого потенціалу галузей харчової промисловості, запропоновано напрями та механізми підвищення інноваційної активності підприємств галузі. Здійснено аналіз професійно-кваліфікаційної асиметрії сфери зайнятості та запропоновано шляхи удосконалення системи професійної освіти кадрів в галузі, окреслено перспективи взаємодії системи профосвіти з роботодавцями.

Для науковців, державних службовців, викладачів, аспірантів і студентів економічних спеціальностей вищих і середніх спеціальних навчальних закладів.

Купчак П.М. Харчова промисловість України в умовах активізації інтеграційних та глобалізаційних процесів /     П.М. Купчак. - К.: Рада по вивч. прод. сил України НАН України, 2009. – 152 с.

Монографія присвячена поглибленню теоретико-методологічних засад дослідження функціонування харчової промисловості в умовах активізації інтеграційних процесів, науковому обґрунтуванню стратегічних пріоритетів її розвитку та розробці практичних рекомендацій щодо їх реалізації. Висвітлено вплив глобалізації на розвиток національного господарства, зазначено, що саме економічна інтеграція, яка базується на взаємовигідній взаємодії, є одним з шляхів подолання негативних проявів глобалізаційних процесів. Розвиток харчової промисловості досліджується відповідно до її сутнісно-функціонального призначення – забезпечення потреб внутрішнього ринку в продовольчих товарах та формування потужного експортного потенціалу держави. Окрема увага приділена визначенню ролі і завдань регіонів України в реалізації місії галузі. Розкрито можливості, які відкриває перед вітчизняною харчовою промисловістю налагодження ефективної зовнішньоекономічної діяльності. Обґрунтовано стратегічні пріоритети розвитку галузі, спрямовані на реалізацію та розвиток її виробничого потенціалу, підвищення конкурентних позицій на внутрішньому та зовнішньому ринках продовольчих товарів.

Продовольчий комплекс України: стан і перспективи розвитку / Л.В. Дейнеко, А.О. Коваленко, П.І. Коренюк,       Е.І. Шелудько/ За ред. чл..-кор. НАН України Б.М. Данилишина.– К.: РВПС України НАН України, 2006. –252с.

У монографії досліджуються і узагальнюються проблеми стратегічного розвитку продовольчого потенціалу України як важливої передумови забезпечення продовольчої безпеки держави. Розроблено теоретико-методологічні засади розвитку і розміщення продовольчого комплексу України на тривалу перспективу, визначено тенденції та закономірності розвитку продовольчого комплексу України та здійснено економічну оцінку розвитку регіональних продовольчих комплексів в умовах сучасних трансформаційних процесів в економіці країни, запропоновано механізми подолання негативних тенденцій розвитку продовольчого комплексу та визначено перспективи його розвитку з урахуванням глобалізації світогосподарських зв’язків і виходячи із завдання забезпечення продовольчої безпеки країни. Для наукових працівників, спеціалістів, фахівців державних органів управління народногосподарським та агропродовольчим комплексами, викладачів і студентів вищих і середніх спеціальних навчальних закладів.


Теоретико-методологічні засади розвитку конкурентного середовища у сфері виробництва продовольчих товарів /   Л.В. Дейнеко, С.І. Князєв, А.О. Коваленко, Л.В. Страшинська. - К.: Наук. світ, 2003. - 132 с.

У монографії досліджуються теоретичні, методологічні та методичні засади формування та розвитку конкурентного середовища, вивчаються методологічні аспекти сутності та оцінки конкурентоспроможності на різних рівнях економічної діяльності, розкриваються методичні підходи до аналізу та оцінки рівня конкурентоспроможності ринків і продукції харчової промисловості та перероблення сільськогосподарських продуктів. Сучасний стан і шляхи формування конкурентного середовища у сфері виробництва продовольчих товарів досліджено на прикладі ринку цукру в Україні. Для наукових працівників, спеціалістів, фахівців державних органів управління економікою.

Промисловість України: тенденції, проблеми, перспективи: [монографія] / [Тарасова Н.В., Клименко Л.П., Ємельянов В.М. та ін.].– Миколаїв: Вид-во ЧДУ ім.Петра Могили, 2011. – 320 с.

п.7.2 Завгородня М. Ю. Авіаційна промисловість /Оборонно-промисловий комплекс – С.250-256 (0,70д.а.)

п.2.5 Фащевська О.М., Завгородня  М. Ю. Механізми стимулювання інноваційної діяльності у промисловості / Потенціал розвитку промислового виробництва та ефективність його використання – С.80-89 (0,8д.а.)

п.2.6 Дульська І.В., Завгородня М. Ю. Інституційне та організаційно-економічне забезпечення розвитку промислового потенціалу / Потенціал розвитку промислового виробництва та ефективність його використання. – С.89-99 (0,8д.а.)

На основі дослідження тенденцій розвитку промисловості запропоновано механізми стимулювання інноваційної діяльності у промисловості та основні напрями вирішення проблем її інституційного та організаційно-економічного забезпечення. Досліджено специфіку проблем, визначено напрями та пріоритети розвитку оборонно-промислового комплексу, зокрема авіаційної промисловості. Ключові слова: авіаційна промисловість, інноваційна діяльність, інституційне забезпечення, організаційно-економічне забезпечення.

Промисловий комплекс України: економічні трансформації та пріоритети розвитку / Тарасова Н.В., Калініченко І.С., Горський А.М., Зарудна О.С. – К.: Наук. світ, 2005. – 182 с.

ISBN 966-675-360-Х

У роботі досліджені та узагальнені особливості розвитку багатогалузевого промислового комплексу в період трансформації економіки України; виявлені тенденції розвитку і визначені проблеми функціонування провідних галузей обробної промисловості (металургійної, машинобудівної, хімічної і нафтохімічної, легкої), запропоновані напрями їх вирішення в сучасних умовах господарювання, а також стратегічні цілі і пріоритети розвитку.

Робота розрахована на працівників міністерств і відомств, фахівців науково-дослідних установ та вищих навчальних закладів.