Екологічні наслідки війни

Бойові дії на території України, окрім зруйнованих міст та перерваних життів, забруднюють водойми, ґрунти та повітря, порушують ландшафти, винищують ліси та унікальні екосистеми, забруднюють Чорне та Азовське моря, знищують нафтобази, захоплюють АЕС, що все приводить до екологічних загроз, а в довгостроковій перспективі завдадуть колосальних збитків екосистемі всієї Східної Європи, а українцям скоротять життя. Такі факти фіксує Оперативний штаб при Державній екологічній інспекції, де працюють більш ніж 70 науковців з усього світу. Інспекція вже опрацювала близько 300 екологічних злочинів і нарахувала більш ніж 200 млрд грн збитків тільки за кількома з них. Згодом загальну цифру понесуть до міжнародних судів у рамках позову України до РФ з приводу військових репарацій. Серед найбільших екологічних ризиків спричинених російської агресії можна виділити такі, як: загрози ядерній та радіаційній безпеці; пожежі на природних територіях та пошкодження заповідників; пошкодження водних ресурсів; забруднення Чорного та Азовського моря; знищення та пошкодження небезпечних промислових об’єктів; забруднення повітря небезпечними речовинами та ін.

Загрози ядерній та радіаційній безпеці. Ядерна та радіаційна безпека об'єктів у Чорнобильській зоні відчуження залишається предметом серйозного занепокоєння. Інформація про стан цих об'єктів недоступна, оскільки Чорнобильська радіологічна лабораторія була розграбована та знищена російськими військами. Запорізька АЕС продовжує працювати в енергосистемі України в окупації під контролем російських військових. Ядерна безпека продовжує перебувати під загрозою, адже в умовах окупації персонал станції не має можливості спокійно виконувати всі свої обов’язки. Атомний тероризм росії показав, наскільки небезпечним може бути централізоване виробництво електроенергії: захоплення АЕС та робота енергоблоків під обстрілами створює чимало невиправдано високих загроз не лише для місцевого населення, але й для України, Європи та світу.

Пожежі на природних територіях та пошкодження заповідників. З початку бойових дій на території України, за даними супутникових систем NASA, відбулось щонайменше 37867 загорянь, загальна площа охоплена вогнем становила 100662 га (1006 кв. км). Вогнем знищено 36154 га лісів і 10250 га трав’яних екосистем, а лісові пожежі в зоні відчуження можуть спричиняти викиди радіонуклідів в атмосферу. Зони найбільшої концентрації уражених вогнем лісів: околиці міст Сєвєродонецьк, Лиман, Ізюм, Святогірськ в Луганській та Донецькій областях, а також північні околиці Ірпеня, Бучі, Бородянки та Макарова на Київщині. Також військові дії призвели до масштабних пожеж на територіях національних заповідниках. За даними Української природоохоронної групи UNCG, 44 % найцінніших природно-заповідних територій розташовані в зоні бойових дій, під тимчасовим контролем російських загарбників.

Пошкодження водних ресурсів. Російські війська завдають цілеспрямованих ударів по інфраструктурі для забору, очищення та постачання води, а також каналізаційних очисних спорудах і до десятків поломок трубопроводів і непрацюючих насосних станцій, через що сотні тисяч людей залишилися без доступу до питної води. Без води та каналізації наразі всі міста Луганської області на підконтрольній Україні території. Значно пошкоджені об’єкти водопостачання та водовідведення у Донецькій, Запорізькій, Харківській та Миколаївській областях. Російські війська атакують портову інфраструктуру вздовж узбереж Чорного та Азовського морів та кораблі на якірних стоянках, що призводить до забруднення вод і поширення токсинів у морі.

Знищення та пошкодження небезпечних промислових об’єктів. Росія постійно здійснює ракетні обстріли нафтобаз та їхні руйнування, а великі пожежі призводять до токсичного забруднення атмосферного повітря, забруднення земель і водних ресурсів шкідливими речовинами по всій території України. Розливи палива, забруднення від знищеної військової техніки та озброєння, а також розірвані ракети та авіабомби - все це забруднює ґрунт і підземні води хімічними речовинами й важкими металами. Російські війська все частіше використовують заборонені запалювальні боєприпаси з білим фосфором, а це загрожує масштабними пожежами та хімічним забрудненням атмосфери та ґрунтів. Обстріли та окупація підвищують ризик викидів токсичних відходів з промислових підприємств України.

Обстріли українських нафтобаз, хімічних заводів та інших промислових об’єктів мають безпосередній екологічний вплив на стан повітря не лише України, а й інших країн. Також росія нинішніми методами ведення воєнних дій грубо порушує всі норми міжнародного права. Відповідно до пунктів 1 і 2 статті 55 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій про захист жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I) від 8 червня 1977 року збройні сили під час військових дій повинні дотримуватися обмежень і принципів, які спрямовані на захист довкілля від широкомасштабної, тривалої та серйозної шкоди. Такий захист включає заборону використання методів або засобів ведення війни, які умисно руйнують довкілля або можуть спричинити шкоду навколишньому середовищу і тим самим створити загрозу здоров’ю чи виживанню населення.

Тож екологічні насліди війни розв’язаної росією є значними: руйнування об’єктів інфраструктури та виробничої бази багатьох промислових підприємств в зонах бойових дій, знищення нафтобаз, пошкодження систем водопостачання та водовідведення, забруднення повітря небезпечними речовинами, утворення відходів, міграція фахівців в безпечніші регіони, все це призвело до створення масштабних екологічних загроз, які забруднюють природну спадщину України. Тому після завершення масштабних воєнних дій та звільнення територій, має бути проведена не тільки економічна а й і екологічна відбудова України. Важливо екологічне відновлення не чикаючи завершення воєнних дій і Україна вже отримала від Євросоюзу велику підтримку та колосальні можливості не лише для відновлення довкілля після збройної агресії росії, але і загалом для відновлення живої природи в Україні, підписавши 24.06.2022 р. угоду з Європейським Союзом про приєднання України до програми LIFE (стаття підготовлена на офіційних даних Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України).

Джерело: Маріуполь сьогодні. 

Фото: www.pravda.com.ua