Семінари, круглі столи, робочі зустрічі

Без належного захисту інтелектуальної власності – немає промислових інновацій!

 

Незважаючи на воєнні події, Україна просувається уперед у євроінтеграційних питаннях та зміцненні інституційних засад соціально-економічного розвитку.

Удосконалення законодавства в сфері захисту інтелектуальної власності, розроблення стратегії інтелектуальної власності та розвиток інноваційної екосистеми і трансферу технологій стали ключовими питаннями Українського тижня інтелектуальної власності 2024, що проводився українським ІР-офісом (УКРНОІВІ) 22-26 квітня 2024 року.

В заході взяли участь Людмила ДЕЙНЕКО, завідувачка відділу промислової політики, та Олена ЦИПЛІЦЬКА, старша наукова співробітниця відділу, які активно комунікували питання розвитку промислових інновацій та промислових інноваційних екосистем з учасниками зустрічей.

В ході обговорень виявилося, що для розвитку інноваційних екосистем не вистачає фахівців – проєктних і фінансових менеджерів, спеціалістів з управління інноваційною діяльністю, які могли б забезпечити розвиток проєктів від ідеї до передачі промислової технології або виходу на ринок. Залишаються перестороги у венчурних інвесторів щодо співпраці з стартапами та спінофами, частка статутного капіталу в яких належить бюджетним установам (науково-дослідним інститутам, університетам). Також під питанням передача патентів на винахід та корисну модель від державних установ до комерційних (бізнесів-споживачів).

ІР-офіс презентував проєкт Національної стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності України, розроблений за підтримки WIPO, який ще підлягає подальшому обговоренню стейкхолдерами. Водночас, прийняття такої стратегії окреслить контури розвитку та максимально наблизить захист інтелектуальної власності до міжнародних стандартів.

Окрім стратегії, було презентовано запуск Національного ІР&Innovation Hub, який має поєднувати інноваторів, що хочуть захистити свою інтелектуальні власність та в подальшому комерціалізувати її, з потенційними споживачами розроблених продуктів і технологій та інвесторами. Ініціатива була підтримана багатьма іншими організаціями, такими як УКРІНТЕІ, офіс «Горизонт Європа», офіс COST тощо та університетами.

Поширення цих ініціатив на інші регіони та розвиток інноваційної діяльності на місцях було оголошено ще одним важливим завданням як для ІР-офісу, так і для інших учасників інноваційних екосистем України.

Здійснення публічних закупівель для підприємств легкої промисловості: особливості воєнного часу

10 квітня науковиці відділу Е.Шелудько та М.Завгородня взяли участь у вебінарі «Державні закупівлі Prozorro під час війни. Особливості та можливості для бізнесу», організованому Асоціацією «Укрлегпром» в колаборації з електронним майданчиком E-Tender та Державним оператором тилу для підприємств легкої промисловості.

З метою підвищення рівня обізнаності у можливостях сервісів закупівельних майданчиків та обговорення певних кейсів та проблем, що можуть виникнути під час виконання закупівельних формальностей, виступили спікери заходу: Ігор Архипенко – комерційний директор електронного майданчика E-Tender, Володимир Даценко – провідний фахівець з управління проектами закупівель Державного оператора тилу, Дана Ярова – радник міністра оборони України, Тетяна Ізовіт – президент-голова правління Асоціації  «Укрлегпром». Також в ньому взяли участь близько сорока представників підприємств галузі, співробітники ДУ «Інститут економіки та прогнозування» та інші.

Тетяна Ізовіт поінформувала про загальний стан галузі та виклики в системі державних і публічних закупівель. Вкотре звернула увагу на необхідність надання переваги в даній сфері саме вітчизняним виробникам, оскільки це дозволить зберегти економічний потенціал, робочі місця та не допустить залежності від іноземного постачальника під час війни.

Багато уваги було приділено загальним правилам і процедурам держзакупівель, що  діють на період воєнного часу. Представник ДОТ розповів про найбільш поширені запитання, що виникають в процесі комунікації з постачальниками речового майна, а також прокоментував перспективні плани щодо здійснення закупівель, зокрема, спікером зазначено про перехід до моделі рамкових угод до кінця року. Дана Ярова розповіла про позицію Міноборони в сфері держзакупівель. Зокрема, радниця повідомила про те, що необхідно розширювати практику надання переваги саме вітчизняному виробнику та робити більш жорстку верифікацію. Наголосила на тому, що Асоціація «Укрлегпром» є надавачем сертифікату Національного виробника, що може бути взято за основу верифікації.

Директор ПрАТ «Едельвіка» Юрій Переходько запропонував вивчити досвід США з підтримки стійкості національного виробника при закупівлях, що полягає  у розподіленні лотів: переможцю – 60% від загального обсягу лоту, а залишок ­– розподіляється пропорційно між іншими учасниками, що пройшли кваліфікаційний відбір. Інші виробники наголосили про недієвість застарілої Методики доведення мобілізаційних завдань по видам продукції, необхідність удосконалення  планування забезпечення ЗСУ речовим майном й надання орієнтирів виробникам в забезпеченні сировиною циклу вироблення продукції та можливості бронювання ключових  фахівців.

Science at risk або наука в небезпеці.

Наші науковиці взяли участь в презентації результатів глобального проєкту, присвяченого розвитку науки в Україні

 

Стан науки в Україні позначається на стратегічних перспективах соціально-економічного та промислового розвитку. А у часи війни недостатня увага до наукової сфери, її хронічне недофінансування створюють загрози і ризики для майбутнього України, оскільки наука, з-поміж іншого, є осередком технологічних інновацій і рушієм інноваційного розвитку промисловості.

 

2 квітня 2024 року в просторі MacPaw було презентовано результати напрацювань міжнародного колективу вчених щодо того, як популяризувати науку, як зберегти її доробок і захистити від розкрадання та руйнування з боку російського агресора, а також роль науки у повоєнному відновленні.

 

Завідувачка відділом промислової політики, д.е.н., професор Людмила ДЕЙНЕКО та старша наукова співробітниця, д.е.н., доцент Олена ЦИПЛІЦЬКА, взяли участь у події та в обговоренні сучасних тенденцій трансформації науково-інноваційної системи України під час нетворкінгу.

 

Крім того, Олена ЦИПЛІЦЬКА виступила однією з авторок білих книг, представлених на проєкті Science at Risk, - "Як трансформувати науково-інноваційну системи для повоєнного відновлення", з якою можна ознайомитися на сайті проєкту.

 

В дискусії щодо результатів дослідження взяли участь заступник Міністра освіти і науки України Денис КУРБАТОВ, радниця-уповноважена Президента України з питань Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту Ольга БУДНИК, голова Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки та технологій Олександра АНТОНЮК, директорка Національного фонду досліджень України Ольга ПОЛОЦЬКА.

 

Учасники підтримали ініціативи, озвучені в презентаціях білих книг. Водночас наголосили, що на уряд, науковців, освітян і бізнес чекає велика робота з розроблення дієвих механізмів їх втілення.

Ділимося результатами наукових досліджень стратегічних ініціатив відновлення промисловості з державними службовцями Київської міської державної адміністрації

 

Традиційно у березні (27-28) фахівчині нашого відділу – д.е.н., професор Людмила ДЕЙНЕКО, д.е.н., доцент Оксана КУШНІРЕНКО, д.е.н., доцент Олена ЦИПЛІЦЬКА – читали лекції державним службовцям КМДА на тему «Виклики та можливості для вітчизняної промисловості, підприємництва, науки та інновацій в умовах сьогодення».

 

В ході занять були розглянуті питання викликів і можливостей для промислового розвитку (Людмила ДЕЙНЕКО), забезпечення стійкості підприємництва в умовах сьогодення (Оксана КУШНІРЕНКО), ролі науки та інновацій у відновленні країни (Олена ЦИПЛІЦЬКА).

 

Аудиторія слухачів була залучена також в активне обговорення практичних аспектів сприяння розвитку малого та середнього бізнесу, використання наукової експертизи та штучного інтелекту у своїй діяльності.

 

Ми також провели опитування експертної спільноти щодо проблем та потреб підприємницького сектору, що дозволило виявити найбільш перспективні інструменти реалізації підприємницького потенціалу в Україні.

 

Важливим ресурсом для промислового розвитку також було визнано науку та інновації. Водночас, опитування слухачів - державних службовців Київської міської державної адміністрації показало, що не всі з них залучають наукову експертизу під час прийняття політичних рішень: 5 з 24 (20,8%) опитаних ніколи в своїй практиці не співпрацювали з науковцями.


Учасники визначили, що найбільш гострою проблемою для українського МСП є фінансове забезпечення. Саме тому наразі важливим є спрощення доступу до дешевих «грошей» та поширення інформації про доступні додаткові джерела фінансування на кшталт грантових коштів від міжнародних організацій.

 

Такий захід є продовженням гарної традиції співпраці науки та державних інституцій!

Відверті розмови про підтримку бізнеса державою. 

Результати конгресу з реформи державних фінансів

 

На питання "Що має робити влада в сфері реформування державних фінансів та залучення інвестицій" 25 березня 2024 року намагалися дати відповідь учасники Конгресу «Реформа державних фінансів – шлях до відновлення України», змістовний та цікавий захід від СІРЕ, ТПП України та бізнес-асоціацій. В Конгресі взяли участь співробітниці відділу промислової політики д.е.н., проф. Людмила ДЕЙНЕКО та д.е.н., доц. Олена ЦИПЛІЦЬКА.

 

Результати активної дискусії щодо регуляторної функції держави та інституційного середовища України здебільшого підтвердили низку ключових проблем у підтримці бізнес-сектору у воєнний час – від свавілля контролюючих органів до невпорядкованості норм чинного законодавства, зокрема Кримінально-процесуального кодексу України, інвестиційного та податкового законодавства.

 

В авангарді підвищення ефективності управління державними фінансами стала податкова реформа, модельні результати якої були представлені Advanter Group у співпраці з іншими аналітичними центрами та дослідними установами, а також напрями оптимізації соціальних виплат. Багато говорилося про корупцію, верховенство права та зловживання пільгами, що наносять значну шкоду державному бюджету.

 

Широке коло учасників дискусії – від народних депутатів, представників органів виконавчої влади та відомств, правоохоронних органів до експертів аналітичних центрів, учасників бізнес-асоціацій, - дозволили конструктивно висвітлити питання захисту бізнесу від незаконних дій держави, а також створення сприятливого бізнес-клімату. Були заявлені перспективні законопроєкти та критично необхідні реформи й ініціативи у сфері державного управління та законотворчої діяльності.

 

Результатом Конгресу стало винесення Резолюції, яка включає більше десятка проблемних питань і пропозицій до влади. За словами однієї з учасниць, зараз саме той час, коли ми маємо закласти інституційний фундамент для перемоги і майбутнього процвітання України.

Важливість екобезпекової складової для розбудови національної системи стійкості

Асоціація професіоналів довкілля PAEW 08.03.2024 р. провела вебінар "Як формується екобезпекова і екологічна політика НАТО" до якого долучилися фахівці відділу промислової політики ДУ “Інститут економіки та прогнозування НАН України”: Людмила ДЕЙНЕКО, Елла ШЕЛУДЬКО і Марія ЗАВГОРОДНЯ.

Провідними спікерами-експертами Комітету військової екології та відновлення екосистем Асоціації PAEW наголошено на важливості проблем екобезпеки військового сектору та інших сфер діяльності, дотичних до сфери безпеки і оборони. Наводились кращі організаційні, управлінські практики у військовому секторі серед країн НАТО, зокрема щодо: системи управління станом середовища у військовому секторі та під час навчальний і бойових операцій, системи підготовки військових екологів, регулювання стандартами НАТО сфери екобезпеки. Експерти наголошували на актуальності переведення ЗСУ на стандарти НАТО та подоланні проблем з екобезпеки та збереження довкілля України в умовах воєнного стану та післявоєнного відродження. Цьому повинні сприяти: взаємодія військових і цивільних структур щодо екологічних та екобезпекових складових Національної системи стійкості; заохочення міжнародних заходів та донорства для створення лабораторій для оцінки шкоди та моніторингу довкілля, що зазнало мілітарного впливу; поглиблення екобезпекової взаємодії з НАТО в межах статусу партнера з розширеними можливостями. Зауважено, що до проблематики стійкості і відновлення екосистем звертаються у гострий період розгортання кризової ситуації, або для врегулювання її наслідків, втім більш виваженим підходом є попередня діагностика станів та реалізація можливості безпечного зберігання небезпечних відходів, створення пунктів збору, зберігання, розподілення, захоронення або утилізації військових відходів. В цьому контексті представник Української асоціації вторинних металів Ол. ШЕЙКО наголосив на існуванні законодавчих бар’єрів в сфері поводження з конверсійним брухтом і необхідності їх вирішення для подальшого плідного державно-приватного співробітництва в новій ніші утилізації і переробки мілітарних відходів.

Оскільки захід зібрав багато зацікавлених фахівців з різних аспектів екобезпекової і екологічної політики, які загострились в умовах воєнного стану, то організатори запросили долучитись до Комітету військової екології та відновлення екосистем, що можна зробити за посиланням: https://ukraine-oss.com/reyestracziya-dlya-uchasti-v-speczialnomu-komiteti-z-vijskovoyi-ekologiyi-ta-vidnovlennya-ekosystem-v-paew-u-2024-roczi/

Комерціалізуємо науку разом - запускаємо березневий BOOSTER інноваційних проєктів 2024!

Чарівні фахівчині нашого відділу промислової політики – д.е.н., професор Людмила Дейнеко, д.е.н., доцент Оксана Кушніренко та д.е.н., доцент Олена Ципліцька вчергове беруть участь у якості тренерів програми для інноваторів «BOOSTER інноваційних проєктів 2024 (BIP)», яка розпочалася 4 березня 2024 року.

Це вже п’ятий Booster з 2021 року. Програма реалізується за підтримки ГО «Вперед інновації» та Київського академічного університету.

Зростання нових можливостей для українських підприємців і науковців завдяки європейським грантам та програмі Seeds of Bravery вимагають належної підготовки аплікацій та презентацій своїх інноваційних ідей та наукових розробок. Саме на допомогу їм і спрямована програма BIP.

Цього разу – це онлайн-інтенсив, в якому беруть участь понад 20 різних проєктів з різних сфер наукової та економічної діяльності. Програма відбувається у форматі check-list, коли апліканти удосконалюють свої презентації або на основі наявних розробок створюють їх з нуля.

Бажаємо всім учасникам здобути визнання своїх ідей на національному та міжнародному рівнях, і активно впроваджувати їх у життя. Адже значна частка проєктів – стосується підвищення обороноздатності країни та подолання наслідків війни.

Актуалізація ролі аналітичних досліджень в умовах збільшення невизначеності

12-го лютого Дейнеко Л.В. та Завгородня М.Ю. відвідали цікавий і корисний захід, який організувало ІСАР «Єднання» – дискусію «Аналітика під час війни: виклики, можливості та співпраця зі стейколдерами» та презентацію Аналітичної бібліотеки. Своє бачення цих актуальних проблем представили спікери заходу: Володимир Шейгус, виконавчий директор ІСАР «Єднання», Олексій Гарань, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва», Гліб Вишлінський, виконавчий директор ГО «Центру економічних стратегій», Олена Кравченко, директорка ГО «Екологія-Право-Людина»;, Тетяна Хутор, директорка ГО «Інститут законодавчих ідей», Юрій Ромашко, директор ГО «Інститут аналітики та адвокації». На бліці панелістами було окреслено коло викликів для аналітичних досліджень під час війни: стрімке зростання попиту від стейкхолдерів у центральній та місцевій владі на якісну аналітику в стислі терміни; випробовування інституційної сили (зрілості) міністерств та аналітичних організацій; знаходження балансу між потребою в «швидких рішеннях» та комплексними дослідженнями; існування осередків незалежної аналітики та «агентів змін»; відповідальних оцінок; відкритості досліджень чи дозуванні інформації; співпраця зі стейколдерами на різних ієрархічних рівнях.

Для наукової та аналітичної спільноти особливий інтерес має представлена на заході ініціатива щодо об’єднання зусиль для створення Аналітичної бібліотеки. Вона організовується як спільна база аналітики, що збереже час і ресурси, а також для збільшення видимості звітів, записок, посібників, презентацій, наборів даних і т.п. контенту. Детальніше з цією важливою ініціативою можна ознайомитись за посиланням:

https://home.ednannia.ua/analytics

Самі долучимось і вас запрошуємо!!!

Що таке середній бізнес в Україні, який його економічний потенціал та чи породжує він осіб, приналежних до середнього класу – ось такі питання 30 січня 2024 року презентували фахівці Інститут економічних досліджень та політичних консультацій на заході  «Середній бізнес в Україні: Terra incognita чи “схований” Mittelstand».

Участь у заході взяли співробітниці відділу промислової політики – завідувачка відділу, докторка економічних наук, професорка Людмила ДЕЙНЕКО та старша наукова співробітниця, докторка економічних наук, доцентка Олена ЦИПЛІЦЬКА.

Оскільки понад 95% опитаних в рамках дослідження підприємств – промислові, результати відображають основні проблеми та тренди підприємств, які переважно виросли з малих і планують розвиватися далі, що надзвичайно важливо для відновлення національної промисловості.

За підсумками дослідження була проведена дискусія, яка об’єднала представників неурядового сектору, бізнесу та держави. Зокрема, в дискусії взяли участь Наталія ПОГРЕБНА (Департамент економіки КОВА), Михайло НЕПРАН (ТПП України), Олександр ЮРЧАК (Український кластерний альянс), Олег ГЕТМАН (Економічна платформа), Ілля НЕСХОДОВСЬКИЙ (Мережа захисту національних інтересів «АНТС»).

Висновки з дослідження можуть послужити підґрунтям для врахування потреб і проблем середнього бізнесу в Україні як в «Стратегії відновлення МСП до 2027 року», так і при формуванні державної політики сприяння розвитку МСП.

Важливим здобутком заходу став неочікувано високий запит на нашу наукову експертизу з боку аналітичних центрів, державних установ та бізнес-об’єднань.

Співробітники відділу взяли участь у другій експертній дискусії «Визначення шляхів трансформації циркулярної економіки в Україні», яка відбулася 24 січня 2024 року в рамках діяльності «Оглядовий стратегічний форсайт щодо циркулярної економіки (ЦЕ) в Україні», яку виконує ЮНІДО в рамках програми EU4Environment, яка фінансується Європейським Союзом за підтримки уряду Німеччини (BMZ).

Initiative for coal regions in transition in the Western Balkans and Ukraine

Building bridges for a just transition by helping coal regions to move towards a carbon-neutral economy

Ініціатива для вугільних регіонів з перехідною економікою на Західних Балканах та в Україні

Старший науковий співробітник відділу промислової політики ДУ “Інститут економіки та прогнозування НАН України” д.е.н., с.н.с. Снігова О.Ю. взяла участь у щорічній зустрічі «Ініціативи для вугільних регіонів з перехідною економікою на Західних Балканах та в Україні». Захід служить платформою для прямого обговорення зацікавленими сторонами поточної ситуації у вугільних регіонах Західних Балкан та України, а також перешкод справедливому переходу та можливих шляхів їх подолання.

Подія проходила 27 та 28 листопада 2023 р. у м. Брюссель. Захід організовано секретаріатом Ініціативи Єврокомісії для вугільних регіонів з перехідною економікою на Західних Балканах та в Україні.

На заході були присутні та взяли участь у дискусіях основні стейкхолдери процесу справедливої трансформації вугільних регіонів Західних Балкан та України - представники вугільних регіонів, національних та регіональних органів державної влади, міжнародних організацій (Європейської комісії, Всесвітнього банку, Секретаріату Енергетичного співтовариства, ЄБРР, Європейського інвестиційного банку), енергетичної галузі та громадянського суспільства Боснії та Герцеговини, Косово, Північної Македонії, Чорногорії, Сербії, України та інші зацікавлені сторони.

Під час заходу було обговорено поточний стан справедливого переходу економіки країн Західних Балкан і України. Представники обмінювалися успішним досвідом справедливого переходу та взаємодії із зацікавленими сторонами, аналізували помилки та розмірковували над їх причинами. Серед основних перешкод справедливій енергетичній трансформації у країнах-учасниках заходу було виокремлено недостатню обізнаність населення вугільних регіонів щодо процесів справедливого переходу та незадовільний рівень задіяності у процесах представників громадянського суспільства.

При обговоренні питань інтеграції справедливого переходу до Національних енергетичних планів учасниками було представлено досвід з підготовки та затвердження Національних планів справедливого переходу, політики координації та практики регулювання справедливого переходу, зокрема побудови механізмів управління та залучення зацікавлених сторін для сприяння справедливому переходу. Було висвітлено можливості застосування країнами Західних Балкан та Україною практичного досвіду країн ЄС, які вже успішно пройшли процес трансформації вугільних регіонів.

На зустрічі також торкалися питань обміну досвідом щодо нарощування потенціалу та зміцнення спроможностей вугільних регіонів шляхом застосування технічної допомоги щодо підготовки інвестиційних проєктів, виявлення навичок та знань, які потребують вугільні регіони для успішного проходження перехідного періоду процесу справедливої трансформації.

Однією з цілей заходу було висвітлення питань підтримки енергетичного переходу вугільних регіонів Західних Балкан і України, надання огляду фінансових можливостей вугільних громад для забезпечення справедливого переходу та поетапної відмови від вугілля в енергетичних цілях на засадах поєднання державного та приватного фінансування, включаючи гранти, кредити, субсидії, податкові пільги.

Обмін знаннями та досвідом, отриманим у ході зустрічі на Платформі для вугільних регіонів з перехідною економікою, сприятиме формуванню Національного плану справедливої трансформації вугільних регіонів України, стратегічних документів щодо реформування вугільної галузі у межах справедливого переходу, а також вугільним громадам під час формування стратегій їх власного переходу.

Також 27 листопада 2023 р. пройшла робоча зустріч делегації України із представниками Єврокомісії (DG NEAR) - Lis Rosenholm, старшою експерткою Генерального директорату з питань сусідства та переговорів про відновлення України (DG NEAR), а також із Marcus Lippold, керівником групи енергетики, навколишнього середовища, клімату та зеленої угоди Генерального директорату з питань сусідства та переговорів про відновлення України. На зустрічі обговорювалися процеси повоєнної реконструкції вугільних громад в контексті повоєнної відбудови України в цілому, зокрема перехід економіки та промисловості на відновлювані джерела енергії або «зелену» енергетику, а також потреби та виклики вугільних громад у процесі справедливої трансформації.

І знову ми у вирі подій актуалізації стратегічного планування: фахові виступи, цікаві дискусії, практичні поради, гострі питання від територіальних громад, неформальне спілкування та налагодження нетворкінгу. Все це відбулося 19 грудня 2023 року в місті героїв Буча, в Дія.Бізнес Центрі на воркшопі для економічних лідерів громад «Економіка. Місія відновлення. Виклики та перспективи», де наша команда експертів – Людмила ДЕЙНЕКО, Оксана КУШНІРЕНКО та Олена ЦИПЛІЦЬКА виступили як спікери воркшопу. В ході інтерактивного спілкування з аудиторією виявлено ключові проблеми, які виникають у територіальних громад Київської області при розробці та актуалізації стратегій розвитку.

Залучення інвестиції в інноваційні проєкти та стартапи в Україні – така ініціатива 25 листопада зібрала міжнародний інвестиційний форум

Незважаючи на важку ніч обстрілів у Києві 25 листопада 2023 року Міжнародний інвестиційний форум INVESTinUA проходив досить динамічно.

Серед учасників – понад 50 українських МСП, стартапи, венчурні інвестори, представники уряду та урядових органзіацій, а також інституції інноваційної екосистеми України, асоціації бізнесу, науковці й освітяни. У форумі взяла участь також співробітниця відділу промислової політики Олена ЦИПЛІЦЬКА.

В ході панельних дискусій обговорювалися питання інвестиційного клімату в Україні, обміну інвестиційним досвідом та джерел фінансування інноваційних проєктів, у тому числі доступні для України можливості від програм США та Європейського Союзу. Учасники відмітили високий рівень невизначеності щодо війни та майбутнього.

Слоганом форуму можна вважати слова Андрія Длігача, засновника групи компаній Advanter Group: «Не думати про невизначеність, а будувати визначеність».

В ході виступів перемежовувалися оптимістичні і песимістичні погляди щодо залучення інвесторів в Україні. Було відмічено, що держава створює максимально сприятливі умови для інвесторів під час воєнного стану. Водночас учасниками було відмічено нестачу фахівців для реалізації інноваційних проєктів і комерціалізації інновацій – інноваційних та проєктних менеджерів, брокерів з технологічного трансферу.

Також Україна має продовжувати рух в напряму захисту прав інтелектуальної власності, підготовки інвестиційних та грантових проєктів за міжнародними стандартами, побудувати мережеві організації бізнесу. Йшлося про проблеми запуску індустріальних парків, яких в Україні вже зареєстровано близько 70; створення кластерів та консорціумів для залучення гібридного фінансування (гранти + інвестиції).

Наприкінці форуму відбувся пітчинг 10 інноваційних проєктів за напрямами штучного інтелекту, цифрової освіти, HealthTech, DeepTech, GreenTech. Команди представили провідні розробки, які вже отримали міжнародне визнання і були презентовані восени на Web Summit у Португалії.

Посилити спроможність місцевих органів виконавчої влади у стратегічному плануванні в умовах невизначеності та воєнного стану – нове спільне завдання громадського сектору та науковців 

Протягом жовтня-листопада відділ промислової політики долучився до реалізації проєкту ГО «Вперед інновації» - «Сприяння підвищенню спроможності регіональних органів влади у формуванні стратегії повоєнного відновлення та розвитку промисловості (на прикладі Київської області)», який реалізується відповідно до проєкту “Підтримка України у відбудові та відновленні”, компонент якого впроваджується Kyiv School of Economics та фінансується Європейським Союзом.

Аналітичне дослідження та активне спілкування в рамках проєкту з територіальними громадами та регіональними органами влади дозволило експертам проєкту – співробітницям відділу Оксані КУШНІРЕНКО (керівник проєкту), Людмилі ДЕЙНЕКО та Олені ЦИПЛІЦЬКІЙ виокремити найсуттєвіші виклики стратегування регіонального розвитку:

Долучилися до реалізації проєкту також Наталія ГАХОВИЧ та Лілія ВЕНГЕР як менеджерки окремих заходів проєкту. Учасниками заходів проєкту стали й інші співробітники відділу.

У поміч громадам було підготовлено наочне керівництво «Рекомендації щодо використання сучасних методів стратегування регіонального розвитку в умовах воєнного стану та високого рівня невизначеності». В ньому розкрито, як громадам працювати в умовах високого ступеня невизначеності, а також надано методичні рекомендації, як висвітлити в стратегіях питання, визначені Постановою КМУ №816 від 04.08.2023, як оцінка гендерного впливу, екологічне збалансований розвиток, врахування інтересів стейкхолдерів та бенефіціарів, участь громадськості в розробленні стратегічного плану, а також як імплементувати принципи сталого розвитку, «подвійного» переходу зважаючи на активну фазу євроінтеграції України.

Презентація наочного керівництва та навчання фахівців регіональних органів влади і територіальних громад відбулися під час воркшопу 24 листопада 2023 року. Зустріч зібрала майже 50 державних службовців Київської обласної військової адміністрації та представників територіальних громад Київської області – Бородянської, Білоцерківської, Яготинської, Ірпінської, Боярської, Великодимерської, Феодосіївської, Володарської, Таращанської, а також інших регіонів України – Івано-Франківської, Львівської, Запорізької, Вінницької, Чернігівської областей, закладів вищої освіти, наукових установ, організацій громадянського суспільства, підприємців.

З вітальним словом на воркшопі виступила начальниця Департаменту економіки Київської обласної військової адміністрації Наталія ПОГРЕБНА. Активно брали участь у дискусії Андрій ДЕРКАЧ (заступник директора Департаменту інтеграції громад, внутрішньої політики та роботи з внутрішньо переміщеними особами Івано-Франківської міської ради), Ольга СОКОЛОВА (начальниця відділу промисловості та кластерної політики Департаменту економіки КОВА), Тетяна МІРЗОДАЄВА (менеджерка з розвитку Громадської ініціативи "Яготинщина туристична").

Детальніше дізнатися про проєкт та завантажити наочне керівництво ви маєте можливість за посиланням: https://sites.google.com/view/go-innovation/projects/стратегування-регіонального-розвитку

«Відновлення України може бути швидким і зеленим» з цих слів голови ГО «Всеукраїнська екологічна ліга» Тетени Тимочко розпочався наш візит на сучасне модернізоване виробництво «GALVAPNO», що розташоване на території Стриганецького кар’єру на Івано-Франківщині.

Ця компанія розпочала свою діяльність напередодні повномасштабної воєнної агресії і вже зараз без перебільшень є прикладом успішної практики застосування інноваційних ековідповідальних технологій та єдиним в Україні виробником вапна, що використовує такі технології, а якість їхньої продукції немає аналогів на вітчизняному ринку.

Нове підприємство забезпечує енергоефективне та ековідповідальне виробництво вапна за допомогою печі Synthesis італійської компанії QualiCal та є яскравим прикладом екологічного використання природних ресурсів без загрози для довкілля, ґрунтів і водних об'єктів населених пунктів, суміжних із виробництвом.

Піч для синтезу є енергоефективною, працює на найменш забруднюючому виді палива – природному газі та має у своєму арсеналі сучасну систему очистки вихідних газів. Завдяки вдосконаленій конструкції та унікальній технології регенерації паралельного потоку (PFR) піч оптимізує споживання палива та повітря, шо призводить до вражаючої економії енергії.

Конструкція печі підтримує високоефективний процес рекуперації тепла. Ця функція, досягнута завдяки попередньому нагріванню матеріалу, забезпечує оптимальне використання енергії, інкапсулюючи принципи економіки замкнутого циклу та покращуючи піклування про довкілля.

Гості виробництва, крім іншого, відвідали операторську – центр керування та управління, де побачили як піч синтезу керується власною інтелектуальною системою автоматизації MOSAICO. Ця інноваційна система сприяє підвищенню операційної ефективності та гнучкості, зберігаючи при цьому відповідальність за безпеку для працівників.

Усі ці кроки компанії «GALVAPNО» разом з ГО «Всеукраїнська екологічна ліга» та провідним європейським виробником QualiCal, з дотриманням норм чинного законодавства України, знаменують значну прихильність екологічним практикам відповідно до нашого спільного стратегічного бачення.

В рамках проєкту «Сприяння підвищенню спроможності регіональних органів влади у формуванні стратегії повоєнного відновлення та розвитку промисловості (на прикладі Київської області)» підготовлено наочне керівництво для розробників регіональних стратегій

В рамках проєкту «Сприяння підвищенню спроможності регіональних органів влади у формуванні стратегії повоєнного відновлення та розвитку промисловості (на прикладі Київської області)», який реалізується відповідно до проекту “Підтримка України у відбудові та відновленні”, компонент якого впроваджується Київською школою економіки та фінансується Європейським Союзом, було підготовлено наочне керівництво "Рекомендації щодо використання сучасних методів стратегування регіонального розвитку в умовах воєнного стану та високого рівня невизначеності". Посібник призначений для фахівців місцевих органів виконавчої влади, територіальних громад та інших стейкхолдерів, залучених до процесів стратегічного планування.

НАОЧНЕ КЕРІВНИЦТВО

Повномасштабна агресія росії проти України спричинила масштабні потрясіння в житті людей. Багато з них втратили свої домівки та рідних, мільйони були змушені тікати за кордон. Це неминуче позначається на функціонуванні реального сектору, зокрема – промисловості.


Драматичні зрушення в просторовому розвитку промисловості, пов’язані з фізичним знищенням потужностей, релокацією виробництв, міграцією робочої сили та її вилученням в оборонних цілях вимагають осмислення і врахування процесів, що пов’язані з відбудовою населених пунктів, реінтеграцією біженців та ветеранів, а також потреб бізнесу та громадян під час відновлення.


Захід «Відбудова України: для людей і про людей», організованій аналітичним центром «Вокс Україна» за підтримки The National Endowment for Democracy (NED), що відбувся 10 листопада 2023 р., є важливим кроком на цьому шляху. 

Цікавий захід на тему євроінтеграції

7 листопада в офісі ІСАР "Єднання" відбулося публічне обговорення "Залученість громадянського суспільства до переговорного процесу України з ЄС" до якого долучилися фахівці відділу промислової політики ДУ “Інститут економіки та прогнозування НАН України”: Людмила ДЕЙНЕКО і Марія ЗАВГОРОДНЯ. Спочатку було презентовано дослідження “На шляху до європейської інтеграції: дослідження наявних проєктів та потреб зацікавлених сторін в Україні”. Це дослідження було ініційовано ІСАР «Єднання» та проведено Українським центром європейської політики. Воно стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку в рамках програми секторальної підтримки громадянського суспільства в Україні.

Актуальність цього дослідження зумовлена потребами в скринінгу євроінтеграційного поступу, виявлення інституційної спроможності українських ГО, уряду та бізнесу у переговорному процесі щодо вступу в ЄС. Основною метою цього дослідження ініціатив у сфері євроінтеграції було: проведення комплексного дослідження наявних ініціатив і проєктів, пов’язаних з євроінтеграцією України, виявлення пріоритетів і потреб ключових зацікавлених сторін, залучених до інтеграційного процесу(органи державної влади, неурядові організації, відповідні українські та європейські аналітичні центри, консалтингові компанії,. донори, засоби масової інформації, бізнес-асоціації) і формування рекомендацій, спрямованих на оптимізацію використання ресурсів для нових проєктів/ініціатив у сфері євроінтеграції.

Процес вступу тягне за собою відповідність Копенгагенським критеріям членства у ЄС (наявність стабільних демократичних інститутів, існування дієвої ринкової економіки, імплементація законодавства ЄС, відомого як «acquis»), а переговори повинні слідувати за імплементацією нормативно-правових актів ЄС в законодавстві країни-кандидата. Вони включають в себе тисячі законодавчих актів, які поділяються на 35 частин. Перша, найвідповідальніша частина «Фундаментальні питання (Основні положення)» відіграє вирішальну роль у переговорах за новою методологією, а її реалізація визначає можливість переходу до інших частин. Відкриття будь-якої іншої частини залежить від закриття попередніх цільових індикаторів у частині «Фундаментальні питання». Викликом для спроможності уряду проводити таку величезну роботу в стислі терміни є неналежне кадрове забезпечення через війну, міграцію, бюджетні обмеження. Тому існує нагальна потреба в експертній допомозі від інших стейкхолдерів. Початок переговорів про вступ до ЄС може надати оновлений імпульс євроінтеграційним реформам в Україні, оскільки він передбачає приведення у відповідність українського законодавства до законодавчої бази ЄС, що значно пришвидшить вже існуючий прогрес України.

На основі проведеного дослідження підготовлено рекомендації :для донорських організацій щодо покращення підтримки євроінтеграційних проєктів, щодо підтримки органів державної влади, посилення ролі НУО в переговорному процесі, щодо підтримки висвітлення процесу євроінтеграції засобами масової інформації, щодо підтримки українського бізнесу.

В ході публічного обговорення представники громадськості уточнювали змістовне наповнення секторів законодавства та пропонували експертизу в окремих секторах нормативно-правових актів ЄС.

24 жовтня 2023 р. науковці відділу промислової політики провели Фокус-групу в рамках проєкту «Сприяння підвищенню спроможності регіональних органів влади у формуванні стратегії повоєнного відновлення та розвитку промисловості (на прикладі Київської області)», який реалізується ГО «Вперед інновації»  відповідно до проекту “Підтримка України у відбудові та відновленні”, компонент якого впроваджується Київською школою економіки та фінансується Європейським Союзом.

Актуальність заходу обумовлена необхідністю формування регіональних стратегій соціально-економічного розвитку для повоєнного відновлення відповідно до прийнятих Постанов Кабінету Міністрів України від 4 серпня 2023 р. № 816 «Деякі питання розроблення регіональних стратегій розвитку і планів заходів з їх реалізації та проведення моніторингу реалізації зазначених стратегій і планів заходів»  та № 817 «Деякі питання розроблення Державної стратегії регіонального розвитку України і плану заходів з її реалізації та проведення моніторингу реалізації зазначених Стратегії і плану заходів».

Метою заходу була експертна оцінка ключових проблем та факторів впливу на економічне відновлення регіонів; визначення найбільш ефективних з погляду експертів шляхів та інструментів стратегічного планування повоєнного відновлення регіональної економіки та виявлення потреб в оновленні регіональних стратегій соціально-економічного розвитку місцевими органами виконавчої влади.


Під час фокус-групи були  розглянуті питання щодо:


У підсумку були висловлені позиції та визначені напрями посилення спроможності фахівців оновлювати регіональні стратегії відповідно європейської практики та потреб повоєнного відновлення.

 

Модерували захід: Людмила ДЕЙНЕКО – доктор економічних наук, професор, завідувач відділу промислової політики ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України; Олена ЦИПЛІЦЬКА – доктор економічних наук, старший науковий співробітник відділу промислової політики ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України»; Оксана КУШНІРЕНКО – доктор економічних наук, старший науковий співробітник відділу промислової політики ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України».

У підсумку були висловлені позиції та визначені напрями посилення спроможності фахівців оновлювати регіональні стратегії відповідно європейської практики та потреб повоєнного відновлення.

 

Модерували захід: Людмила ДЕЙНЕКО – доктор економічних наук, професор, завідувач відділу промислової політики ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України; Олена ЦИПЛІЦЬКА – доктор економічних наук, старший науковий співробітник відділу промислової політики ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України»; Оксана КУШНІРЕНКО – доктор економічних наук, старший науковий співробітник відділу промислової політики ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України».

Неймовірно потужна доповідь «Масштабування інновацій та вихід на нові ринки» старшого наукового співробітника відділу промислової політики, д.е.н., доцента Олени ЦИПЛІЦЬКОЇ на Форумі IP&I management: Як комерціалізувати свій інноваційний продукт та заробляти?, що відбувається 13 жовтня 2023 року.

12 жовтня 2023 року у Національному науковому центрі «Інститут аграрної економіки» відбувся круглий стіл «Наукова спадщина академіка І. І. Лукінова та сучасність». На заході з вітальним словом та доповіддю «Історична постать видатного українського економіста» виступив академік НААН, віцепрезидент Національної академії аграрних наук України, в.о. директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Юрій ЛУПЕНКО. Визначну роль академіка І. І. Лукінова у розвитку економічної науки в НАН України відзначив у своїй доповіді академік НАН України, віцепрезидент Національної академії наук України Сергій ПИРОЖКОВ. Розробкам І. І. Лукінова в реформуванні аграрного сектору була присвячена доповідь академіка НААН, директора Інституту стратегічних оцінок при Президентському фонді Леоніда Кучми «Україна» Павла ГАЙДУЦЬКОГО.

На заході прозвучали виступи:

На круглому столі також виступили член-кореспондент НААН О. УЛЬЯНЧЕНКО, академік НААН В.БУЛГАКОВ, академік НААН О.ШПИЧАК, академік НААН Б. ПАНАСЮК, доктор філологічних наук Т. ЛУКІНОВА.

В заході взяла участь завідувачка відділу промислової політики, доктор економічних наук, професор Л.ДЕЙНЕКО.

10 жовтня 2023 р. на базі Національного університету біоресурсів і природокористування України відбувся круглий стіл «Реформування системи екологічного контролю в Україні-2023 перезавантаження?» організатором якого виступила Асоціація професіоналів довкілля (PAEW). Захід проходив в рамках консультацій з громадськістю Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України щодо проєкту Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Концепції реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища». До участі були залучені широке коло стейкхолдерів: народні депутати, урядовці, представники професійної екологічної спільноти, бізнесу, місцевого самоврядування, представники громадськості та провідні науковці.

Участь у круглому столі представників різних сфер дозволила обмінятися думками щодо різних аспектів екологічного напрямку реформ, майбутнього зеленого відновлення. Відмічена в контексті євроінтеграції особлива важливість наукового супроводу стратегування та імплементації європейських засад в стратегічному плануванні повоєнного відновлення України й запровадження внутрішніх процедур держави, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і шкоди довкіллю. Піднімались питання фіксації, оцінки шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії російської федерації та нарахування збитків, завданих довкіллю України. Було обґрунтовано важливість і актуальність існування Держекоінспекції як єдиного органу, уповноваженого на проведення огляду (обстеження) місць заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу та значущість повноцінного виконання покладених на неї завдань. Констатовано доцільність розвитку екологічної освіти та подолання нестачі забезпечення фахівцями, екологічними інспекторами. Учасники наголошували на необхідності подолання колізій у нормативно-правових актах щодо природно-ресурсного забезпечення життєдіяльності, зокрема щодо водних ресурсів.

До актуального заходу долучилися і фахівці нашого відділу: Людмила ДЕЙНЕКО, Оксана КУШНІРЕНКО, Елла ШЕЛУДЬКО, Марія ЗАВГОРОДНЯ, Лілія ВЕНГЕР,Ольга ЗАРУДНА.

28 вересня 2023 року у м. Біла Церква на базі індустріального парку за сприяння Київської обласної військової адміністрації відбувся Форум бізнесу «Економіка, яку не зупинити», в якому взяли участь урядовці:

Юлія СВИРИДЕНКО, Перший віце-прем’єр міністр, Міністр економіки України

Руслан КРАВЧЕНКО, начальник Київської обласної військової адміністрації

Володимр КУЗЬО, заступник міністра економіки України

Дмитро КИСИЛЕВСЬКИЙ, Заступник Голови Комітету ВРУ з питань економічного розвитку та інші.

Також виступили представники великого бізнесу – Василь ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ (засновник холдингової компанії UFuture і фонду K.FUND), Юрій КОСЮК (голова правління «МХП»), Андрій РОПІЦЬКИЙ (директор ТОВ «ІП «БІЛА ЦЕРКВА 1»).

Загалом форум зібрав понад 300 учасників – представників малого, середнього та великого бізнесу, державних установ та організацій та недержавних агенцій Київської області, а також нашого відділу (Людмилу ДЕЙНЕКО, Олену ЦИПЛІЦЬКУ, Оксану КУШНІРЕНКО, Наталію ГАХОВИЧ).

В ході форуму проведено опитування щодо інструментів, які б допомогли зберегти і розширити бізнес в регіоні. Найбільше голосів отримала позиція «Освічені кадри / бронювання працівників / можливість відряджень» (56% опитаних). Друге місце за важливістю учасники відали «Довгим дешевим кредитам для виробників» (19%). Менше голосів набрали інструменти «Реальна боротьба з корупцією та свавіллям силовиків» (12%), «Замовлення бізнесу від донорів та держави» (9%) та «Страхування від воєнних ризиків» (4%).

Під час нетворкінгу було досягнуто домовленості щодо проведення фокус-групи для проєкту відділу «Сприяння підвищенню спроможності регіональних органів влади у формуванні стратегії повоєнного відновлення та розвитку промисловості» (на прикладі Київської області).

Чергове засідання Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану, організоване Українським союзом промисловців і підприємців, відбулося 27 вересня 2023 р.

На ньому було розглянуто питання забезпечення пріоритетного розвитку переробної промисловості у процесі відновлення від наслідків війни, визначення нагальних потреб функціонування індустріальних парків, зокрема, профільних, з метою підвищення рівня технологій у виробництві, глибокої переробки сировини, використання інструментів державно-приватного партнерства, локалізації у публічних закупівлях тощо.

Людмила ДЕЙНЕКО виступила з доповіддю про проблеми та напрями їх вирішення у ключових секторах переробної промисловості. Зокрема, доповідачка проаналізувала територіально-галузеві зрушення, які відбулися під впливом війни, акцентувала на необхідності посиленої уваги до просторового аспекту повоєнної відбудови переробної промисловості.


ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДОПОВІДІ

Нетворкінг та налагодження контактів для міжнародної співпраці в рамках можливостей, які відкриваються для українських дослідницьких організацій та інноваційного бізнесу Європейським Союзом, є сьогодні одним з найважливіших чинників успішної інтеграції до європейської спільноти.

12 вересня 2023 р. відбувся онлайновий захід Європейської Комісії «Налагодження зв’язків для територій, зацікавлених стати Регіональними Інноваційними Долинами (Matchmaking Event for the territories interested to become Regional Innovation Valleys (RIVs))».

В ньому взяли участь завідувач відділу промислової політики, д.е.н., професор Людмила ДЕЙНЕКО та старший науковий співробітник відділу, д.е.н., доцент Олена ЦИПЛІЦЬКА.

Понад 250 учасників і понад 3 години спілкування з представниками громадського сектору, регіональними органами влади, дослідницькими організаціями та бізнесу з країн Європи та асоційованих членів ЄС, поряд із нашими ключовими партнерами – Київською обласною військовою адміністрацією – свідчить про величезний масштаб зацікавленості у співпраці й усвідомлення синергійних ефектів від неї.

Захід реалізується як пілотний проєкт в рамках Horizon Europe. Для подання аплікацій відкритий call до 18 вересня 2023. Організатори наголошують, що планують продовжувати конкурс у 2024 та 2025 роках. Метою проєкту є формування інноваційних екосистем у територіальному та крос-регіональному розрізі.

Більше інформації тут: https://research-and-innovation.ec.europa.eu/news/all-research-and-innovation-news/call-expression-interest-regional-innovation-valleys-now-open-2023-03-28_en?fbclid=IwAR0zNU_iApxzSJ-jaZFKCQl6ZGSxwtTxhj8qQWtaDL6U9l9R87KeLcHS0Zg

Осінь для нашого колективу почалася з надзвичайно цікавого наукового заходу – 6 вересня 2023 р. відбувся Всеукраїнський науково-практичний семінар «ВІДПОВІДЬ УКРАЇНИ НА СИСТЕМНІ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ ВИКЛИКИ СЬОГОДЕННЯ». На заході колектив відділу промислової політики представив результати наукових розробок в межах теми досліджень «Стратегічне планування промислового розвитку в умовах глобальної нестабільності»:

«Методологічні засади формування стратегій розвитку промислових кластерів»;

«Стратегічне планування відновлення України: визначення пріоритетів та шляхів їх реалізації»;

«Впровадження європейських принципів зеленого переходу в стратегію повоєнного відновлення України»;

«Стратегічне просторове планування промислового розвитку в повоєнний період».

Виступи учасників викликали жваві дискусії, що підтверджує важливість проведення таких заходів. Зокрема, те, що науковці не просто констатували критичні проблеми в соціальній, макроекономічній, фінансовій, екологічній, культурній сфері, характеризували «слабкі місця» стратегічного управління промисловим розвитком в Україні, а й пропонували обґрунтовані рішення щодо покращення ситуацій, показуючи точки прикладання зусиль для подолання наслідків війни. Адже в складні часи історичних випробувань, в умовах посилення впливу факторів невизначеності саме науково-обґрунтовані рішення є надійним інструментом вирішення нагальних потреб. І такі напрацювання організатори планують оприлюднити у вигляді збірки наукових праць, яку ми також розмістимо на сторінці для ознайомлення.

Співпрація з європейськими університетами та науковими установами сьогодні стає невід'ємною складовою популяризації української науки та сприяє відкриттю нашого наукового потенціалу світові. Тому наш Інститут активно розширює горизонти наукових інтересів відповідно до вимог часу та потреб економіки.

 

12 липня наш відділ провів спільну зустріч з представниками Інституту сталого розвитку та екології продукції Хіміко-технологічного університету в Празі - директором Інституту, професором, інженером Володимиром Кочі та аспіранткою Іванною Гарасимчук.

 

З боку Інституту економіки та прогнозування НАН України в нараді взяли участь завідувачка відділу промислової політики - д.е.н., професор Людмила Дейнеко, д.е.н., доцент Оксана Кушніренко, д.е.н., доцент Олена Ципліцька, к.е.н., ст. н. с. Наталія Гахович, а також д.е.н., пров. н.с. сектору галузевих ринків відділу секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків Віталій Венгер.

 

Обговорили важливі питання співпраці в сфері декарбонізації та впровадження найкращих доступних технологій (Best Available Techniques) у металургійній галузі Україні, особливо в контексті повоєнного відновлення, а також проведенні спільних міждисциплінарних досліджень.

 

Очікуємо, що матимемо плідну кооперацію з чеськими колегами, спільні наукові публікацї та працюватимемо над методологічним інструментарієм у сфері вибору "зелених" технологій для повоєнного відновлення та забезпечення конкурентоспроможності металургійної галузі України та Чехії.

ТРИМАЄМО СТРІЙ НА НАУКОВОМУ ФРОНТІ!

"BOOSTER ІННОВАЦІЙНИХ ПРОЄКТІВ 2023" ЗНОВУ СТАРТУВАВ!


Складна соціально-економічна ситуація в країні не зупиняє українських вчених-інноваторів, а спонукає оперативно реагувати на появу нових воєнних, екологічних та технологічних викликів. А наша команда тренерів з відділу промислової політики ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» – д.е.н., проф. Людмила Дейнеко, д.е.н., доц. Оксана Кушніренко та д.е.н., доц. Олена Ципліцька, - їм у цьому допомагає.

Через війну ми були змушені на цілий рік відкласти реалізацію важливого тренінгу “Booster інноваційних проєктів”, в той час як запит від науковців на експертно-консультативну підтримку їх проєктів зростав.

З 16 травня по 23 червня 2023 року відбулося 5 тренінгових заходів в рамках «BOOSTER інноваційних проєктів 2023», які були присвячені питанням визначення потенційного клієнта, формування бізнес-моделі, просування продукту на ринку та розроблення пітч-презентації для представлення проєкта інвестору. Захід організовано ДНУ «Київський академічний університет» та Academ.City, які вже тривалий час активно просувають науково-інноваційні проєкти вчених Національної академії наук України та закладів вищої освіти України.


Для 10 команд-учасниць ми провели також 12 консультаційних зустрічей, які поліпшили розуміння ринкових перспектив інноваційних розробок та підготували науковців до спілкування з інвесторами. А в останній день – 23 червня – команди виступили із фінальним пітчем та отримали можливість продовження співпраці із Київським академічним університетом в підготовці грантових аплікацій та залученні інвестиційних коштів для своїх проєктів.

Серед найбільш цікавих проєктів варто згадати radar.house (інформаційна система оцінки новобудов за екологічними показниками), «Роботизований наземний комплекс» (розробка подвійного призначення), «Екстрація олій. Новий підхід» (технологія безперервної екстрації олій з будь-якої сировини) та «Екстракція білку» (технологія отримання білку зі шроту), «Plantcom» (біодеградабельні горщики для фермерів, садівників та квітникарів), «Розкіш смаку» (корисні органічні солодощі з овочів і фруктів поліпшених органолептичних властивостей із зниженим вмістом цукру) та «Фруктові пасти» (ресурсозберігаюча технологія та обладнання з виробництва фруктових паст).

Оригінальні проєкти були представлені командами «БАКІП» (створення аналітичного центру з широкою експертизою) та «LearnInt» (автоматизація заповнення бізнес-моделей для стартапів за допомогою ШІ).

ВПЕВНЕНІ, ЦИКЛ «БУСТЕРІВ» БУДЕ ПРОДОВЖУВАТИСЯ Й НАДАЛІ І ПРАЦЮВАТИ НА НАШУ НАУКУ ТА ПЕРЕМОГУ!

Фото: Главком

ДЕ ВЗЯТИ ГРОШІ НА ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНИ?

 

Ці та інші критичні питання обговорювали на Круглому столі «Фінансові ресурси економічного відновлення України: внутрішній та зовнішній аспекти» 05.07.2023 р.

в «Інституті економіки та прогнозування НАНУ»

Для фінансування відновлення України необхідна мобілізація внутрішніх ресурсів. Як це зробити  і якими інструментами скористатися? Все це і стало предметом дискусії круглого столу, де своє бачення щодо вирішення даних питань висвітлили провідні українські науковці, фахівці-практики з економіки, юриспруденції, соціології.

Зокрема, обговорювалися питання формування економічного відновлення  та вибору кращої моделі: політики повоєнного відновлення, моделі оптимізації вартості держави, моделі націоналізації активів. Науково обґрунтовані підходи щодо детінізації національного капіталу, мобілізації внутрішніх ресурсів державного та місцевого бюджетів, кредитних інструментів та трансформації державного управління економіки представили науковці ДУ «Інституту економіки та прогнозування». Представники «Українського інституту політики» запропонували нові інструменти в сфері реформування відповідальності за економічні злочини та легалізації капіталів, «перезавантаження» податкової політики (податок «Робін Гуда»), приватизаційну політику та умови націоналізації активів, зміни в митній політиці. Виступи викликали жваве обговорення. Напрацьовані пропозиції щодо мобілізації фінансових ресурсів стануть підґрунтям для формування національної доктрини відновлення української економіки та зміцнення ідеї відродження українського економічного потенціалу для забезпечення військових та соціальних потреб майбутнього розвитку.

НОВІ ГОРИЗОНТИ РОЗВИТКУ ПЕРЕРОБНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ В КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ: ВИРОБНИЦТВО БІОАКТИВНИХ РЕЧОВИН ТА ФАРМАЦЕВТИКИ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ 

Парфумерно-косметична та фармацевтична продукція є одним з найбільш перспективних секторів розвитку переробної промисловості Київської області та входить до напряму смарт-спеціалізації регіону. Зараз відбувається розвиток сектору, а нові виробництва відкриваються навіть незважаючи на війну. Хоча його діяльність поки що непомітна на фоні більш потужних галузей промисловості.

 

Парфюмерно-косметична галузь майже не має історичних коренів в незалежній Україні, де радянський спадок парфюмерно-косметичної промисловості не залишив помітного вкладу в розвиток нашої держави як виробника та експортера високотехнологічного рівня. Тому більшість підприємців лише на шляху розбудови та інтеграції до ланцюгів доданої вартості, без значного досвіду просування продукції на внутрішньому та зовнішньому ринках і взаємодії з владою.

 

Які ефективно вирішити ці завдання – обговорювалося 18 квітня 2023 року на Круглому столі з обговорення сфери смарт-спеціалізації Київської області «Біоактивні речовини та фармацевтика для здоров’я людини», який відвідали наші фахівці.

 

У цьому питанні виробникам допомагає Асоціація «Парфумерія та косметика України», яку на Круглому столі представляв голова правління Руслан Кузьменко. Асоціація активно бореться з бюрократичними бар’єрами за можливість представляти Україну на численних міжнародних виставках та презентаціях. На сьогодні Асоціація об’єднує понад 50 виробників в Україні, хоча, як відмітив Руслан Кузьменко, галузь має потенціал зростання до масштабів Польської асоціації, в яку входить понад 200 підприємств. Спиртова галузь також є частиною цієї екосистеми, і Україна має великі потужності з виробництва спирту, який є одним з поширених інгредієнтів продукції.

Ключовою перевагою для постачання парфюмерно-косметичної продукції є низькі логістичні витрати, які можуть дозволити вийти на глобальні ринки та (абсолютно серйозно) перевершити китайських, корейських та інших виробників. Крім того, в Україні є значний потенціал у виробництві власних компонентів косметичної продукції – від равликового муцину до соняшникового лецитину.

Лише потрібно, щоб в органів влади сформувалося розуміння і бачення перспективи як у виробництві самої продукції, так і супутніх товарів (обладнання, інгредієнтів та біологічно активних речовин) для неї. В той же час і самим підприємцям необхідно здобувати досвід і культуру співпраці з владою. Очевидно, що ознайомлення з європейськими практиками може стати основою для цього.

Фінансова підтримка виробників продукції для краси і здоров’я представлена наразі кредитними програмами від державних банків України, партнерськими грантовими програмами ЄС. В цьому питанні підтримку виробникам галузі забезпечує Агенція регіонального розвитку Київської області. Проте для того, щоб повноцінно скористатися можливостями, виробникам необхідно активніше об’єднуватися, «кластеризуватися» та запускати реальні спільні проєкти.

У круглому столі взяли участь та обмінялися думками з нагальних питань розвитку виробництва продукції мила та миючих засобів, парфумерних і косметичних засобів та іншої продукції для краси і здоров’я представники АТ «Фабрика «Комбі», ТОВ «Біоконтакт», ТОВ «Актілайф нутрішн», Інституту харчових біотехнологій та геноміки НАН України, ФГ «Агроравлик», Національного університету харчових технологій, ДУ «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва НАМН України» та ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України», Київського академічного університету, ТОВ «К&К Консалтинг» та інших підприємств і організацій, дотичних до розвитку галузі. Модерувала зустріч директор департаменту економіки Київської ОДА Наталія Погребна, а про стратегічний розвиток Київщини на засадах смарт-спеціалізації до 2027 року доповіла Ольга Соколова (відділ промисловості та кластерної політики ДЕ).

За результатами зустрічі учасники виразили готовність продовжувати взаємну співпрацю та визначили перспективні напрями скоординованого розвитку галузі.

НАУКОВЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО – АКТУАЛЬНИЙ ТРЕНД САМОРЕАЛІЗАЦІЇ НАУКОВЦІВ В УМОВАХ НОВИХ ГРАНТОВИХ МОЖЛИВОСТЕЙ

Міжнародна організація Young Entrepreneurs in Science (Німеччина) спільно з Falling Walls Foundation та університетами регулярно проводить заходи із залучення молодих вчених до підприємництва та комерціалізації своїх наукових розробок.





 

Фахівці відділу ст.н.с., д.е.н. Оксана Кушніренко та ст.н.с., д.е.н. Олена Ципліцька 30 березня 2023 року взяли участь в черговому воркшопі «Impact Innovation», що передбачав орієнтацію відповідності наукового дослідження Цілям Сталого Розвитку 2030 та оцінювання їх впливу на вирішення суспільних проблем.

Воркшоп залучив мультинаціональну і мультикультурну аудиторію з усіх частин світу – учасники представляли країни Європи, Африки, Північної та Південної Америки, Азії та Близького Сходу. Робота в групах з молодими підприємцями в різних країнах світу дозволила обмінятися досвідом та продуктивно обговорити проєкти, які розробляються також і в відділі промислової політики. 

Інсайтом воркшопу стало те, що в багатьох країнах наукою вирішуються схожі проблеми сталого розвитку із різним ступенем прояву, які можуть бути вирішені за допомогою надзвичайно широкого спектру інструментів і засобів. Міжнародний обмін знаннями дозволяє удосконалити підходи до дослідницького підприємництва та сприяти створенню і впровадженню інноваційних рішень. Особливу увагу отримали питання жіночого підприємництва та рівності прав жінок, стратегічного планування економічного розвитку, розробки доступних медичних препаратів та унікальних діагностичних і лікувальних приладів, цінності людини в корпорації тощо.

 

МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ДО СТРАТЕГІЧНОГО ПЛАНУВАННЯ:

апробація результатів дослідження під час опитування

21-22 березня 2023 року фахівці відділу промислової політики, завідувач відділом д.е.н., проф. Людмила Дейнеко, д.е.н., доц. Оксана Кушніренко, д.е.н., доц. Олена Ципліцька долучились до організації спеціальної короткострокової програми підвищення кваліфікації «Прогнозування та перспективи економічного розвитку: виклики та завдання» Київського регіонального центру підвищення кваліфікації КМДА. 

В рамках проведеного семінару було проведено практичні заняття «Прогнозування промислового розвитку для підвищення стійкості економіки в умовах сучасних і майбутніх викликів» (Л. Дейнеко), «Стратегічне планування і прогнозування регіонального розвитку в умовах глобальної нестабільності» (О. Ципліцька), «Сучасні методи прогнозування та стратегування промислового розвитку в умовах воєнного стану» (О. Кушніренко). В процесі роботи було сформовано експертну групу та опрацьовано методичний інструментарій для стратегічного планування і прогнозування промислового розвитку, проведено опитування експертів щодо визначення впливу найбільших ризиків на розвиток промисловості, застосування інструментів підтримки, а також визначення мультиплікативних ефектів від впровадження цих інструментів підтримки.

Результати аналітичної роботи експертної групи показали, що найбільшими викликами сьогодення є:

1.  Продовження військового стану та ескалація військових дій;

2.  Руйнування енергетичної інфраструктури і відключення електроенергії;

3. Неможливість персоналу чоловічої статі виїхати за кордон на переговори, виставки, для укладення договорів.

найбільш дієвими інструментами підтримки промислового відновлення є:

1. Надання податкових пільг (звільнення від оподаткування, встановлення пільг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та плати за землю та ін)

2.  Надання пільгових кредитів на виробництво для виводу продуктів на зовнішні ринки

3.  Проведення конкурсів стартапів з наданням можливостей грошових премій для переможців

 складовими мультиплікативного ефекту від промислового відновлення є:

1.  Зростання кількості виробничих підприємств в пріоритетних видах діяльності

2.  Зростання основних макроекономічних показників ВВП, податкових надходжень

3.  Зростання конкурентоспроможності продукії та краще задоволення потреб споживачів.

Результати аналітичної роботи довели важливість формування візії майбутнього, вибір цілей та напрямів його розвитку, розробка стратегії, що забезпечує конкурентоспроможність економіки міст, областей та України в цілому як комфортного місця для життя й господарської діяльності. Визначено, що стратегічні цілі мають формуватися, враховуючи необхідність повоєнного відновлення промисловості на засадах досягнення Цілей сталого розвитку, зеленого й цифрового переходу в умовах довготривалої військової загрози.

Ми, Українці вкотре довели, що згуртованість та стійкість є основою для європейського вектору розвитку. Отже, попереду багато роботи, але разом ми переможемо!

Відділ промислової політики готовий до співпраці.


Презентації:  «Прогнозування промислового розвитку для підвищення стійкості економіки в умовах сучасних і майбутніх викликів» (Л. Дейнеко), 

«Стратегічне планування і прогнозування регіонального розвитку в умовах глобальної нестабільності» (О. Ципліцька), 

«Сучасні методи прогнозування та стратегування промислового розвитку в умовах воєнного стану» (О. Кушніренко)

Наш відділ налагоджує міжнародну співпрацю з європейськими науковцями

Війна дозволила зрозуміти міжнародній спільноті, що Україна - це не лише заробітчани та багата на сировину держава, але й осередок висококваліфікованих, талановитих кадрів, які спроможні генерувати високоінтелектуальні ідеї, швидко засвоювати знання та використовувати їх для інноваційного розвитку держави. І мова тут не лише про українські стартапи, які продовжують вражати міжнародний венчурний бізнес, але й про українських науковців, які налагоджують партнерства з іноземними науковими і освітніми установами, проходять міжнародні стажування та реалізують спільні проєкти.

Можливості програм MSCA Doctoral Networks and Twinning, Горизонт Європа, European Innovation Fund вивчають і фахівці нашого відділу промислової політики.

Старший науковий співробітник, доктор економічних наук Ципліцька Олена Олексадрівна відвідала воркшоп MSCA Doctoral Networks and Twinning (22-23 березня 2023) у місті Регенсбург, Німеччина, організований Bayerische Forschungsallianz спільно з BAYHOST, на якому були презентовані умови участі в програмах, а також successful stories реалізації наукових проєктів колег з Німеччини, Словаччини, Словенії та Чехії.

Захід був спрямований на підвищення обізнаності наукової спільноти щодо особливостей подання аплікацій, формування консорціумів та реалізації проєктів. Учасники мали можливість знайти собі партнерів для розробки спільних ідей під час презентації своїх проєктів та низки нетворкінгових заходів.

Ключовою формулою успіху проєктів було визначено:

- наполегливість (деякі учасники подавали гранти 4 роки поспіль перш ніж виграти),

- ретельний вибір партнерів (з досвідом, відповідальних, ініціативних),

- відданість команди проєкту та її мотивація,

- якісне управління реалізацією проекту.

Як висновок для науковців, які планують розширювати географічні горизонти наукової співпраці, можна означити, що:

УСПІШНЕ МАЙБУТНЄ ІНДУСТРІАЛЬНИХ ПАРКІВ УКРАЇНИ МОЖЛИВЕ ЧЕРЕЗ ОБ’ЄДНАННЯ ЗУСИЛЬ –

 

саме ця ключова теза супроводжувала форсайт-сесію для власників і керуючих компаній індустріальних парків, влади, громадського сектору, науковців і експертів у п’ятницю, 20 січня 2023 року. Захід відбувся за ініціативи Київської обласної військової (державної) адміністрації та бізнесу.

 

Активну участь в організації та модерації заходу взяли фахівці відділу промислової політики ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» - завідуюча відділом, д.е.н., проф. Людмила ДЕЙНЕКО, д.е.н., доц. Оксана КУШНІРЕНКО, д.е.н., доц. Олена ЦИПЛІЦЬКА, разом із ГО «Клуб економістів», ГО «Агентство регіонального розвитку» та науковою спільнотою.

Для виявлення бізнесових та суспільних настроїв щодо перспектив функціонування індустріальних парків в Україні вченими відділу було проведено опитування експертів, результати якого були презентовані Оксаною КУШНІРЕНКО. Озвучені висновки щодо основних факторів впливу на діяльність індустріальних парків, перепон та драйверів їх розвитку викликали значний інтерес в учасників та стали предметом подальшої дискусії. 

Серед учасників було організовано три робочих групи, які мали висвітлити своє ставлення до трьох ключових питань:

«Роль держави та необхідні заходи з підтримки індустріальних парків в Україні»,

«Формування візії індустріальних парків майбутнього: виклики, можливості та шляхи реагування»

та «Можливості для розвитку індустріальних парків (міжнародна технічна допомога, ДПП, кооперація, партнерство) – як скористатися?».


Результати напрацювань робочих груп ляжуть в основу концепції розвитку кластеру індустріальних парків Київщини та розроблення проєктів спільного інтересу. Але робота в цьому напрямку очікується тривала та інтенсивна, а академічна спільнота має активніше залучатися до цих процесів.

19 травня 2022 р. співробітники відділу взяли участь в роботі семінарі-вебінару «Глобалізаційні виклики сьогодення», організованому сектором міжнародних фінансових досліджень Інституту економіки та прогнозування НАН України. Виступи учасників викликали жваве обговорення та дискусію, зокрема щодо оцінки втрат від російської агресії та її впливу на глобалізаційні процеси. Результати  досліджень відділу презентувала Оксана Кушніренко з доповіддю «Вплив повномасштабної воєнної агресії РФ проти України на глобалізацію у сфері міжнародних торгових відносин». 

Тренінговий центр – ось нова і надзвичайно актуальна ініціатива відділу промислової політики ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України». У його складі талановиті науковці і викладачі – завідувачка відділу, доктор економічних наук, професор Людмила Дейнеко та старші наукові співробітниці, доктори економічних наук Оксана Кушніренко та Олена Ципліцька.


Спільно з Київським академічним університетом тренери активно допомагають молодим стартаперам-науковцям перейти від ідеї до конкретних кроків із реалізації свого проєкту, залучення інвестицій та участі у міжнародних конкурсах.

Ось і на цьому тижні, 25 та 27 січня 2022 р. в приміщенні КАУ тренери готували шість команд стартаперів, відібраних за результатами першого етапу конкурсу Інституту молекулярної біології і генетики (ІМБіГ) в рамках міжнародного проєкту “BIONANOSENS”. Інтерактивний підхід до навчання допоміг учасникам розробити та удосконалити свої презентації, які будуть представлені наприкінці лютого міжнародній комісії.

27 січня 2022 р. Людмила Дейнеко та Оксана Кушніренко долучилися до роботи Оргкомітету/робочої групи з підготовки та проведення Українських індустріальних днів у квітні 2022 року.


Нові виклики 2022 року та ті, які постали раніше перед українською промисловістю вимагають дієвих інструментів для мінімізації загрозливих наслідків їх дії. Потужною відповіддю є консолідація та налагодження співпраці між бізнесом, державою та наукою, що найкраще реалізується у форматі інтерактивного майданчику - Форуму індустріальних днів.

25 листопада 2021 р. Незважаючи на похолодання, інноваційні трансформації здійснюються!

Співробітники відділу Оксана Кушниренко, Олена Ципліцька та заввідділом Дейнеко Людмила модерували Стратегічну сесію щодо створення інноваційного кластеру «Виробництво інноваційних харчових продуктів з вдосконаленими споживчими якостями».


До заходу долучились більше 50 учасників, що представляють бізнес (ТОВ Київхліб, ДП Зеландія, Київський пекарний двір та інші), науку (НААН, Інститут продовольчих ресурсів, НУХТ, Інститут геронтології та інші), територіальні громади (Броварська, Фастівська, Ржищівська, Немішаєвська, Бориспільська та інші), Асоціація пекарів. Оксана Кушніренко доповіла про роль кластерів в смарт спеціалізації. Гарячі дискусії та дієві пропозиції і як результат - представлення проекту Меморандуму, який стане основою для плідної багатосторонньої співпраці та дозволить заснувати перший інноваційний харчовий кластер функціональної їжі в Україні.

1 липня 2021 р. Початок другого півріччя ознаменувався для нашого відділу яскравою і цікавою подією - воркшопом "Смарт-спеціалізація: процес підприємницького відкриття в харчовій індустрії Київщини (EDP)", що проводився у Київській обласній державній адміністрації за участі представників наукової спільноти, закладів вищої освіти та промислових виробників сфери виготовлення харчової продукції, зокрема, функціональних продуктів.

  Виступ завідувачки відділу промислової політики, д.е.н., професора Дейнеко Людмили підштовхнув учасників круглого столу до жвавої дискусії, в результаті якої було визначено сильні та слабкі сторони харчової промисловості Київщини.

Водночас були підняті гострі питання регіонального розвитку в контексті Смарт-спеціалізації, які будуть предметом обговорення на наступних зустрічах: нормативно-правового забезпечення функціонування галузі, джерел фінансування виробництва інноваційних харчових продуктів та державної підтримки галузевого розвитку.

Організатори громадських слухань – ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАНУ», Торгово-промислова палата України та компанія «Edelizon GmbH» за активної підтримки відділу промислової політики інституту.

Мета заходу  – обговорення перспектив співпраці науки, бізнесу та держави в сфері розвитку деревообробної промисловості та розширення її експортного потенціалу на основі використання інноваційних технологій, які системно впливають на розвиток національної економіки, формуючи значні економічні, екологічні та соціальні ефекти: залучення інвестицій; збільшення експорту продукції галузі з високим рівнем обробки; включення в міжнародні (в тому числі європейські) ланцюги доданої вартості; розвиток виробництва енергоефективних матеріалів; зменшення енергозалежності вітчизняної промисловості; розвиток будівництва енергоефективних будинків; створення нових робочих місць тощо.

В роботі круглого столу взяли участь представники органів державної влади (Мінрегіону України, Мінагрополітики, Державного агентства лісових ресурсів України, Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України), міжнародних організацій в Україні, фінансово-кредитних установ: Укрексімбанку, Укргазбанку, Приватбанку, Ощадбанку; підприємств, зацікавлених у впровадженні енергоефективних технологій; наукових кіл; міжнародних та українських експертів, а також іноземні представники з Китаю, Голландії та Словенії.

       

 Громадські слухання відкрив директор Інституту економіки та прогнозування НАН України  В.М. Геєць, учасників привітали перший віце-президент ТПП України М.І. Непран, інвестор, директор представництва «Edelizon GmbH» В.С. Мітрохін, радник Прем'єр-міністра В.Т. Пятницький, радник з торгово-економічних питань Лю Цзюнь, які  зазначили важливість подібних заходів.

 

Напочатку провідний науковий співробітник відділу комплексної оцінки та управління природними ресурсами, д.е.н., проф. ДУ «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку НАН України» І.М. Лицур зробив огляд лісоресурсного потенціалу України та розкрив можливості українського лісопромислового комплексу для розвитку інноваційних виробництв енергозберігаючих конструкційних матеріалів з деревини. 

    

Старший науковий співробітник відділу промислової політики, к.е.н., доцент О.М. Кушніренкоокреслила основні тренди внутрішнього ринку продукції деревообробної промисловості та зазначила перспективні напрями і умови реалізації потенціалу галузі в сфері імпортозаміщення і просування продукції на зовнішні ринки. 

В.С. Мітрохін, директор представництва «Edelizon GmbH» звернув увагу на практичні аспективпровадження в Україні інноваційних будівельних технологій з глибокою (безвідходною) переробкою лісоматеріалів. 

  Виступ генерального директора «Eltomation B.V» Берта Ван Елтен з Голандії був присвячеий технології виробництва фібролітових виробів

А особливості виробництва стенових панелей за інноваційними технологіями CLT для енергоефективного будівництва детально розкрив у своїй доповіді Франц Валдхубер, керівник проекту «Ledinek».

Виступ технічного керівника проекту В.І. Рубінштейна був присвячений  енергоефективному будівництву з інноваційних будівельних стенових матеріалів, в т.ч. стенових панелей та утеплювачів в житловому будівництві та об’єктах соціально-культурного призначення. 

Продовжили виступи презентації вчених Інституту економіки та прогнозування НАН України. 

Провідний науковий співробітник відділу секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків, к.е.н., с.н.с. В.Е. Лірпрезентував у своїй доповіді результати дослідження Інституту економіки та прогнозування НАН України щодо концептуальних засадрозвитку ринку нових конструкційних матеріалів в Україні

Особливості функціонування індустріальних парків у деревообробній промисловості детально висвітлила провідний науковий співробітник відділу інноваційної політики, економіки та організації високих технологій, к.е.н., с.н.с. О.М. Бойко. А головний науковий співробітник цього відділу д.е.н., проф. А головний науковий співробітник цього відділу д.е.н., І.В. Одотюк розповів про вихідні умови та найближчі перспективи розробки та використання інноваційних надбань забезпечення глибокої переробки деревини в Україні шляхом співпраці науки і бізнесу.

Тематика круглого столу викликала значний інтерес, що підтвердилося не лише кількістю учасників, а й досить активною дискусією, в ході якої учасники відзначили необхідність подальшого проведення заходів щодо ефективної комунікації між владою, наукою та бізнесом, створення сприятливого адміністративного середовища в деревообробній промисловості та обміну досвідом в цих питаннях. У дискусії прийняли участь начальник відділу енергозабезпечення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Р.М. Радченко,  начальник відділу супроводу Національного плану дій з відновлюваної енергетики Державного Агенства з енергоефективності та енергозбереження О.О. Лєнська, провідний науковий співробітник відділу промислової політики, к.е.н., І.А. Шовкун, керівник відділу Приватбанку О.О. Болтенко, начальник відділу використання лісових ресурсів Державного агентства лісових ресурсів України Р.П. Крикун.

  

Обговоривши основні проблеми, виклики та можливості, які постали перед деревообробною промисловістю, а також принципи державної політики в галузі законодавчого і технічного стимулювання виробництва і обороту продукції з деревини з високою частиною доданої вартості, учасники круглого столу прийняли резолюцію, де узагальнили основні пропозиції щодо можливих напрямів стимулювання  запропонованих ініціатив.

9 червня 2017 р. Співробітники відділу промислової політики відвідали виставку АГРО 2017, де прийняли участь у семінарах: Шелудько Е.І.  —  "Експорт української м'ясо-молочної продукції: виклики та можливості", Гахович Н.Г. та Завгородня М.Ю.  — "Інновації в сільськогосподарському машинобудуванні". 

Особлива увага була приділена новинкам сільськогосподарської техніки та устаткування. 

Виставка «Агро-2017» — найбільша агропромислова виставка в Україні та Східній Європі, виступає ефективною платформою для вдосконалення виробництва, впровадження інновацій, презентацій новинок в усіх сферах АПК України, діловим заходом, що відкрив можливості для співпраці з країнами – лідерами світового аграрного сектору, а також унікальною нагодою для діалогу між приватним бізнесом і державою, асоціаціями та іноземними представниками.

 

25 травня 2017 р. співробітники відділу промислової політики відвідали виставку "Зроблено в Києві", а також приймали участь у круглому столі "Інноваційний розвиток підприємств м. Києва як основа успішного функціонування та економічного зростання". 

Організатори цієї виставки Київська міська державна адміністрація і компанія LMT. 

Її відкривали Прем'єр-міністр Володимир Гройсман і мер Києва Віталій Кличко, які обіцяли сприяти розвитку підприємництва, спрощувати умови для бізнесу, скасовувати зайві ліцензії і перевірки.

Учасниками виставки були близько двохсот підприємств, які представляли свої останні розробки: від контактних лінз і годинників до сільськогосподарської та військової техніки.

    

13 червня 2017 р. в Інституті економіки та прогнозування НАН України відбувся круглий стіл «Розвиток деревообробної галузі в інтересах зростання національної промисловості та активізації експорту», присвячений обґрунтуванню інструментів підтримки та створенню ефективних умов і переваг для розвитку в Україні виробництва нових енергозберігаючих конструкційних матеріалів з деревини.

З віце-мером міста Ляочен провінції Шаньдун Ма Ліхун 

В ході робочої зустрічі відбулось підписання Меморандуму про співробітництво між китайською делегацією та ТПП України.

Сторони висловили бажання налагодити ефективну співпрацю в сфері промисловості, комерції, освіти, досліджень і розробок з метою отримання синергетичного ефекту  в результаті концентрації сил і ресурсів, необхідних для реалізації інвестиційного потенціалу промисловості України.

Виступ завідуючої відділом промислової політики Інституту економіки та прогнозування Л.В. Дейнеко 

Китайські гості, у складі яких перебували керівники 6 компаній, висловили зацікавленість у співпраці з Україною у торгівельній, науково-технічній сферах, а також у проектах з розміщенням на території України спільних виробництв з використанням китайських технологій, обладнання та фінансів.

Основними питаннями для обговорення та темою візиту китайської делегації були питання участі у створенні індустріальних парків та залучення інвестицій в реальний сектор економіки України. В процесі обговорення відбулись виступи Першого Віце-президенту ТПП України М.І. Непрана; Віце-меру міста Ляочен провінції Шаньдун Ма Ліхун; виконавчого директору Китайської торгової асоціації Р. Осипенко; заступника директора департаменту залучення інвестицій Мінекономрозвитку Т.М. Лисиці; голови Комітету державно-приватного партнерства В.С. Мітрохіна щодо індустріальних парків та залучення інвестицій в Україну; завідуючої відділом промислової політики Інституту економіки та прогнозування Л.В. Дейнеко, яка доповіла про промисловий сектор України та можливі вектори розвитку та кооперації з КНР.

07 вересня 2017 р. в Торгово-промисловій палаті України за участю ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАНУ» відбулась робоча зустріч з представниками китайської делегації з м. Ляочен, провінція Шандунь, КНР.

Виступ завідуючої відділом промислової політики Л.В. Дейнеко 

        Після опрацювання всіх представлених аналітичних матеріалів фахівцями відділу промислової політики разом з представниками МЕРТ, "Укрпромзовнішекспертиза"  та ін. учасників, планується продовжити роботу Експертної групи вже в середині жовтня. Остаточний  документ буде представлений для громадського обговорення вже в грудні 2017 року.

- яким загальнонаціональним цілям повинна відповідати промислова політика України?- що собою являє промислова політика України, який її масштаб, яка візія?- які завдання має вирішити промислова політика?

В процесі роботи зарубіжними та вітчизняними експертами було визначено:

Відповідно до Протоколу наради з питань координації процесу розроблення проекту Стратегії розвитку промислового комплексу фахівці відділу промислової політики 19-21 вересня 2017 р. взяли участь в роботі Експертної групи проекту «Розробка Стратегії промислового розвитку», до складу якої увійшли представники 6 міністерств (Мінекономрозвитку, Мінрегіонбуд, Міненерго, Мінагрополітики, Мінінфраструктури, Міносвіти), 5 експертних та проектних офісів (Стратегічна група радників з підтримки реформ в Україні SAGSUR, Офіс реформ КМУ, Команда підтримки реформ Міністерства економічного розвитку і торгівлі, GIZ, Організація Об'єднаних Націй з промислового розвитку UNIDO, Інститут економіки та прогнозування НАНУ, Державне підприємство “Українська промислова зовнішня експертиза”, міжнародні експерти (Аманда Януо, експерт з альтернативної економічної політики в організації промислової політики; Філіп Нойєрбург, співробітник відділу промислової політики в Організації Об'єднаних Націй з промислового розвитку; Славо Радосвіч, професор Лондонського університетського коледжу).

 

Зокрема, в процесі роботи круглого столу «Сучасні інструменти регіонального розвитку» КМЕФ 2017, завідуюча відділом Л.В. Дейнеко обґрунтувала важливість маркетингу регіонів для активного залучення інвесторів та перетворення регіонів на точки економічного росту. 

Головними темами КМЕФ 2017 були ключові виклики 21 сторіччя, спричинені Четвертою індустріальною революцією, цифрова та креативна економіка, нові підходи до освіти та лідерства, стала та інклюзивна економіка, сучасні інструменти регіонального розвитку. 

           

Захід відбувся  у місті Києві за участю представників українського Уряду та парламентаріїв, відомих економістів, бізнесменів та провідних експертів.    

 

5 - 6 жовтня 2017 р. Працівники відділу промислової політики взяли участь у роботі Київського  міжнародного економічного форуму 2017 (КМЕФ), який вже четвертий рік поспіль є головною бізнес-подією, що присвячена актуальним для економічного розвитку країни питанням.

18 жовтня 2017 р. завідуюча відділом промислової політики Л.В. Дейнеко  взяла участь у роботі круглого столу «ДПП як механізм реалізації нової регіональної політики»

                  

Вперше в Україні, під час KYIV SMART CITY FORUM своїм досвідом поділились такі європейські експерти, як: Джон Хокінс, експерт з креативної економіки, автор книги “The Creative Economy: How People Make Money From Ideas” (Великобританія), та Франс-Антон Вермаст, Радник зі стратегії та smart city амбасадор Amsterdam Smart City (Нідерланди). На заході представники київської мерії, технологічні експерти, міські активісти та спеціалісти з креативної економіки обговорили стратегії розвитку міст, успішні кейси та розвиток міських інновацій як в Україні, так і за кордоном. 

Kyiv Smart City Forum 2017 відвідало понад 800 учасників, серед яких: представники міських та обласних органів влади, інтегратори та урбаністи міської інфраструктури Києва, представники міжнародних компаній та інституцій, представники посольств іноземних держав, представники громадських організацій, експерти з України та Європи.

Kyiv Smart City Forum 2017 – головна подія країни, присвячена тематиці smart city і використанню сучасних інформаційно-комунікаційних технологій в міській інфраструктурі.Мета Форуму продемонструвати користь, яку може відчути кожен мешканець Києва та всієї країни від запровадження новітніх технологій та сучасних smart-рішень в міській інфраструктурі, а також познайомити суспільство з кращим світовим досвідом та показати приклади на реальних кейсах.

3 листопада 2017 р. працівники відділу промислової політики взяли участь у роботі KYIV SMART CITY FORUM ’17.

В ході круглого столу учасники представили свої погляди щодо промислового розвитку України. Так, зокрема, Галасюк В.В. виступив з презентацією Моделі промислової політики, Нефьодов М.Є.  презентував  Стратегію розвитку промисловості; голова Ради ФРУ Олійник Д. представив «Доктрину індустріалізації України». Після дискусії, на якій виступали голови профільних асоціацій, експерти та науковці було прийнято Резолюцію парламентського круглого столу «Стратегія розвитку промисловості України». (1 стор., 2 стор.)

14 березня 2018 р. завідуюча відділом промислової політики Л.В. Дейнеко та с.н.с. Кушніренко О.М. взяли участь в роботі парламентського круглого столу “Стратегія розвитку промисловості України”, ініційованим Головою Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва В.В. Галасюком, за участю першого заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі України М.Є. Нефьодова, народних депутатів, представників Федерації роботодавців України, профільних асоціацій.

Ще раз хочемо подякувати вам за те, що знайшли час прийняти участь у обговоренні Стратегії розвитку промисловості. За цім посиланням ви можете знайти офіційне повідомлення:https://goo.gl/FpAAf4

  Виступ директора інституту акад. В.М.Гейця щодо необхідності затвердження Стратегії промислового розвитку України був підтриманий всіма учасниками робочої групи. В результаті обговорення було вирішено, що послідовна реалізація Стратегії у середньостроковій перспективі дозволить суттєво скоротити економічне відставання України від розвинутих країн та забезпечити подальше стале, інноваційне та інтенсивне зростання економіки, підвищення економічної стійкості, соціальних стандартів і безпеки держави. 

29 травня 2018 р. завідуюча відділом Л.В. Дейнеко та ст. наук. співр. О.М. Кушніренко прийняли участь в роботі  українсько-китайського форуму економічного співробітництва, організаторами якого є Китайська асоціація з розвитку підприємств за кордоном (Chinese Overseas Development Association (CODA)) та Торгово-промислова палата України. Темою форуму було обговорення можливостей економічного та інвестиційного співробітництва України та Китаю.

В рамках заходу відбулися презентації перспективних проектів у сферах АПК, енергетики, інфраструктури, туризму й інших, що спрямовані на зростання експортного потенціалу України.

13 квітня 2018 р. в конференц-залі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України під головуванням першого заступника міністра економічного розвитку і торгівлі України М.Є Нефьодова відбулось обговорення «Стратегії розвитку промислового комплексу України на період до 2025 року», в якій взяли участь представники Мінекономрозвитку, Мінрегіону, Міненерговугілля, Мінфіну, Держенергоефективності, Офісу Реформ КМУ, ДУ «Інституту економіки та прогнозування НАНУ», зокрема відділу промислової політики, ДП «Укрпромзовнішекспертизи», ЮНІДО, Офісу підтримки та впровадження реформ, ОП “Укрметалургпром”, Союзу хіміків України, Укрлегпрому, Федерації роботодавців автомобільної галузі, Асоціації українських автовиробників “Укравтопром”, Асоціації підприємств –виробників техніки і обладнання для агропромислового комплексу “УКРАГРОМАШ”.

5 - 8 червня 2018 р. відділ промислової політики прийняв активну участь у національних консультаціях з розробки секторальних та крос-секторальних експортних стратегій як чергового етапу розробки Експортної стратегії України. В даному заході, організованому Міністерством економічного розвитку і торгівлі спільно з Міжнародним торговельним центром (ІТС) брали участь представники наукових установ, бізнес- та галузевих асоціацій, організацій, об’єднань, а також профільні експерти, представники законодавчої та виконавчої влади.

Під час роботи у профільних групах за секторами машинобудування, харчової і переробної промисловості, торговельної інформації та просування експорту завідуюча відділом промислової політики Л.В. Дейнеко та старші наукові співробітники відділу Е.І.Шелудько, Н.Г. Гахович, О.М.Кушніренко висвітлили свої бачення та надали пропозиції щодо вирішення питань нарощення експортного потенціалу та збільшення частки доданої вартості, включення у вищі ланки ланцюгів доданої вартості  у відповідних секторах.

У заході виступили з доповідями заступниця Міністра аграрної політики та продовольства О.Ковальова, керівник сектору «Сільське господарство» BRDO А.Заблоцький, Голова Держслужби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів В. Лапа, Гендиректор Директорату безпечності та якості харчової продукції Мінагрополітики М. Мороз, Директор Департаменту АПК Київської ОДА С. Шупик, Голова ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» А. Дикун, Голова ради директорів Союзу молочних підприємств України В. Чагаровський,                                                                                                               представники Європейської бізнес-асоціації,                                                                                                      бізнесу та експертні кола. 

Круглий стіл завершився цікавою дискусією між представниками уряду і бізнесу.

25 вересня 2018 р. завідуюча відділом промислової политики Л.В. Дейнеко та наукові співробітники О.Кушніренко та О.Ципліцька прийняли участь в роботі Круглого столу «Регулювання ринку молока», що був організований Офісом ефективного регулювання, BRDO за підтримки EU4Business\FORBIZ в рамках Публічного діалогу #PROДіалог. Основною метою заходу стало обговорення проблем ринку молока та обґрунтування шляхів підвищення якості державного регулювання в Україні для розвитку потенціалу ринку молока.

                        

05 жовтня 2018 р. завідуюча відділом промислової політики Л.В. Дейнеко прийняла участь в роботі II Responsible Business Forum, організованим Центром “Розвитку КСВ” і Національним контактним пунктом при Мінекономрозвитку за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні. В рамках Форуму відбулись такі заходи:

• Презентація Керівних принципів ОЕСР для багатонаціональних компаній і діяльності Національних контактних пунктів в Україні та за кордоном;

• Презентація дослідження “Розвиток КСВ 2018” та Індексу прозорості компаній в Україні-2018;

• Панельні дискусії щодо відповідальнох поведінки бізнесу, Концепції соціальної відповідальності бізнесу та звітності компаній

• Семінар з медіації як основного механізму роботи НКП.

В рамках Конгресу відбулось засіданні секція «Міжнародне економічне співробітництво України у авіаційній та космічній сферах», на якому Кушніренко О.М. представила доповідь «Opportunities for Integration of aircraft and  spacecraft industry Opportunities for Integration of aircraft and  spacecraft industry into global value chain»

Наукові співробітники відділу (с.н.с., к.е.н., доц.Кушніренко О.М., м.н.с. Зарудна О.С) взяли участь у пленарному засіданні конгресу, на якому виступали представники влади й бізнесу, науковці, іноземні гості, зокрема ректор НАУ Ісаєнко В.М., заступник Міністра освіти і науки України Стріха М.В., Президент Ради ICAO Olumuyiwa Benard Aliu (Канада), Перший Віце-президент НАНУ академіка Наумовець А. Г., Голова представництва Європейського Союзу, посол Хьюго Мінгареллі та інші.

  

10-11 жовтня 2018 р. співробітники відділу промислової політики прийняли участь у Восьмому Всесвітньому конгресі "Авіація у XXI столітті" – "Безпека в авіації та космічні технології", який зібрав експертів у галузі науки, авіації та промисловості задля обміну ідеями щодо глобальних тенденцій у сфері розвитку авіаційної промисловості, в галузі безпеки авіації та космічних технологій, а також з метою обговорення результатів досліджень та найкращих практик в цих галузях.

24 жовтня 2018 р. завідуюча відділом Л.В. Дейнеко та ст.наук. співр. О.М. Кушніренко прийняли участь в роботі І Форуму «Індустріальні парки в Україні». В рамках форуму відбулась фахова дискусія, на якій були обговорені гострі проблеми, що перешкоджають ефективній роботі індустріальних парків в Україні, зокрема отримання містобудівної та дозвільної документації, підключення до зовнішніх мереж, перспективи їх розвитку та напрацьовані напрями його прискорення.

4 грудня 2018 р. Центр Разумкова, в рамках проекту за підтримки Представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні, провів круглий стіл на тему: "Безпекові аспекти децентралізації влади в Україні: ставлення держави та суспільства". В заході взяли участь зав. відділу промислової політики, д.е.н., професор Дейнеко Л.В. та науковий співробітник, к.е.н., доцент Ципліцька О.О.

За результатами Круглого столу учасники внесли відповідні пропозиції щодо формування та реалізації в Україні засад «зеленої економіки» та сформували конкретні завдання наступний рік, підтримали ініціативу щодо формування нової зеленої моделі розвитку промисловості в Україні.

В ході круглого столу відбулась плідна дискусія з обговоренням поточного стану розвитку «зеленої економіки», чинників які перешкоджають її поширенню в Україні, та були опрацьовані напрями стимулювання «зелених ініціатив» в промисловості України. Особливо цікавими були виступи Андрія Гінкула  (ГО "Асоціація енергоаудиторів ЖКГ") на тему «Система управління енергією міста / громади», Оксани Іщук – аналітика з питань енергетики Центру глобалістики "Стратегія XXI" – «Внесок приватних домогосподарств в зелену економіку», д.е.н., проф. Хмельницького національного університету Ніли Хрущ – «Фінансово-економічні аспекти екологічної безпеки суб’єктів підприємництва».

Модератором фахових дискусій був відомий фахівець в сфері екологічних трансформацій – д.е.н., проф. Євген Хлобистов.

 З вітальним словом виступив д.е.н., директор Інституту зеленої економіки В’ячеслав Потапенко, який окреслив перспективи впровадження зеленої економіки, а саме: бізнесу, спрямованого на покращання добробуту і соціальної рівності за одночасного значного зменшення ризиків для довкілля та екологічного дефіциту.

Наукові співробітники відділу також виступили з такими доповідями:

к.е.н., с.н.с. Е. Шелудько – «Індикатори зеленої економіки та розвитку зеленої промисловості»;

к.е.н., с.н.с. Н. Гахович, к.е.н., доц., с.н.с. О. Кушніренко – «Імплементація Угоди з ЄС в контексті озеленення економіки України»;

к.е.н., доц. О. Ципліцька –  «Інструменти інформаційно-просвітницької роботи  щодо озеленення економіки». 

Ключовими темами засідання були практичні аспекти реалізації основних положень Кіотського протоколу щодо рекомендацій Паризької кліматичної угоди стосовно ринкових і неринкових механізмів внеску до пом’якшення викидів парникових газів і підтримки сталого розвитку й впровадження системи торгівлі квотами.

В ході засідання було проведення опитування учасників, зокрема представників бізнесу, щодо проблем, з якими стикаються підприємства у процесі «озеленення» та  ставлення (очікування, настрої, громадську думку) підприємців до впровадження процесів «озеленення» бізнесу.

8 лютого 2019 р. за підтримки МФ «Відродження»  на базі ГО «Інститут зеленої економіки» відбувся круглий стіл «ЗЕЛЕНА ЕКОНОМІКА В УГОДІ ПРО АСОЦІАЦІЮ УКРАЇНИ З ЄС», який зібрав експертів у галузі науки, екології та промисловості задля обміну ідеями щодо сучасних тенденцій у сфері зеленої економіки в умовах дії Угоди про асоціацію Україна -  ЄС. В роботі заходу активну участь прийняли співробітники відділу промислової політики, які виступили з доповідями, присвяченими різним аспектам розвитку зеленої економіки, зокрема перспективам «озеленення» промислового сектору України.

Завідуюча відділом д.е.н., проф. Л.В. Дейнеко представила доповідь «Зелена промисловість і нові можливості для  соціально-економічного зростання».

26 лютого 2019 р. завідуча відділом Л.В. Дейнеко та ст.наук. співробітники Н.Г. Гахович та О.М. Кушніренко прийняли участь в засіданні Комітету підприємців з питань природокористування та охорони довкілля при ТПП України та Комітету з питань зміни клімату та захисту озонового шару Громадської ради при Мінприроди України було обговорено рішення 24-ї Конференції РКЗК ООН і 14-ї зустрічі сторін Кіотського протоколу.

2 квітня 2019 р. завідувач відділу промислової політики, д.е.н., професор Дейнеко Л.В. та науковий співробітник, к.е.н., доцент Ципліцька О.О. взяли участь у публічній дискусії в рамках щорічного туру європейськими містами, організованого Austrian Economics Center разом з провідними аналітичними центрами і університетами, для популяризації ідеї вільної економіки та індивідуальної свободи. Цьогорічна тема обговорення - "Європа на роздоріжжі: переосмислення свободи 30 років після стіни". Захід відбувся у Bendukidze Free Market Center, основними доповідачами виступили Іван Міклош - колишній міністр економіки і фінансів, колишні   й заступни прем'єр міністра Словаччини; Крістофер Лінгл - професор економіки, Universidad Francisco Marroquin, Гватемала; Деніел Мітчел - економіст у сфері державної політики, автор "The Flat Tax: Freedom, Fairness, Jobs, and Growth" і співавтор "Global Tax Revolution"; Річард Цундрітч – фінансовий радник, керуючий директор Milan Added Value GmbH

В рамках Панельної дискусії «Промислове виробництво та експорт» ключові спікери форуму відзначили вагомий внесок Інститут економіки та прогнозування у визначенні стратегічних пріоритетів промислового відродження української економіки, представлених в науково-аналітичній доповіді «Розвиток промисловості для забезпечення зростання та оновлення української економіки».

Формат воркшопу дозволив створити інтерактивну платформу для обговорення ключових проблем та напрацювання перспективних напрямів щодо СМАРТ-спеціалізації  з лідерами виробництва харчової, легкої та фармацевтичної продукції; представниками наукових установ, профільних закладів освіти з підготовки фахівців для цих галузей та державними установами.

-          учасники робочої групи «Легка промисловість»:

1.      Визначили, що для інноваційного розвитку легкої промисловості ключовими ланками для СМАРТ-оновлення є: стадія дослідження й розробок; управління підприємством; а також ефективність та зниження негативного впливу на навколишнє середовище;

2.      Найбільш перспективними СМАРТ-технологіями можуть бути промисловий інтернет речей (ІоТ), 3Д-друк та промислові роботи для автоматизації виробництва як дієві інструменти створення ефективної системи управління підприємством;

3.      Інструментами підтримки СМАРТ-спеціалізації учасники визнали: доступ до фінансування, а саме важливість пільгового кредитування, відшкодування частини кредитних ставок від комерційних банків; податкові важелі: податкові пільги та зменшення сум податкового навантаження та зміцнення інфраструктури налагодження зв’язків.

 

Учасники акцентували, що найбільш гостро сьогодні стоїть проблема відсутності лобіювання інтересів українського виробника в державному регулюванні економічного розвитку та наголосили на важливості налагодження ефективного діалогу між органами державної та місцевої влади та національними виробниками.

В процесі воркшопу були розглянуті різні аспекти застосування технологій на різних ланках виробничо-збутового ланцюга, можливості застосування різних СМАРТ-технологій при виробництві продукції; окреслені гальмуючі чинники, що перешкоджають СМАРТ-спеціалізації промисловців та обрані найбільш перспективні інструменти державної, недержавної та міжнародної підтримки СМАРТ-спеціалізації для промислового бізнесу, зокрема

В ході воркшопу учасники шукали відповіді на такі питання:

Ø  Що таке  СМАРТ-спеціалізація?

Ø  Які  СМАРТ-технології сьогодні є затребуваними на ринку?

Ø  Які можливості відкриває СМАРТ-спеціалізація  для розвитку експорту та інтеграції в глобальні ланцюги доданої вартості?

Ø  Як СМАРТ спеціалізація відкриває  можливості застосування державної допомоги;

Ø  Які програми міжнародної підтримки є доступними для СМАРТ орієнтованих підприємств;

Ø  Як впровадження СМАРТ спеціалізацій сприяє  зміцненню торгівельно-економічних звязків в рамках В2В;

Ø  Як сформувати практичні кейси стратегії СМАРТ-спеціалізації для Вашої бізнес-моделі.

З вступними доповідями виступили:

1.    Начальник відділу промисловості Департаменту промисловості та розвитку підприємництва ВО КМР (КМДА) О.Ж. Замишляк «Розвиток промисловості Києва, реалії та можливості росту»;

2.    Ст. наук. співробітник відділу промислової політики державної установи «Інститут економіки та прогнозування НАН України», к.е.н., доц. О.М. Кушніренко «СМАРТ-спеціалізація як інструмент зростання конкурентоспроможності промисловості».

З вітальним словом виступила заступник директора Департаменту промисловості та інноваційної політики Уласик Юлія Олександрівна, яка відзначила важливість впровадження СМАРТ спеціалізації для інноваційного розвитку промислових підприємств міста Києва.

Модерувала захід завідуюча відділом промислової політики ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» д.е.н., проф. Л.В, Дейнеко.

 03 червня 2019 р. в рамках V Національного експортного форуму співробітники відділу промислової політики разом з ТПП України та відділом промисловості та інноваційної політики Департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА провели Воркшоп "СМАРТ-спеціалізація промисловості міста Києва як тріггер інноваційних змін / SMART-specialization of the city Kyiv as a trigger of innovative changes" за участю провідних підприємств харчової, легкої та фармацевтичної галузей міста Києва, представників вищих навчальних закладів, науково-дослідних інститутів, державних та місцевих органів влади. Із результатами Воркшопу можна ознайомитися тут 

 

В процесі роботи були напрацьовані аналітичні матеріали впровадження концепції СМАРТ спеціалізації регіону. Наступним кроком є опитування промислових підприємств з метою врахування інтересів та позицій усіх зацікавлених сторін при визначенні напрямів смарт-спеціалізації області. Результати опитування будуть враховані робочою групою з розробки стратегічних документів при визначенні стратегічних цілей розвитку регіону на засадах смарт-спеціалізації.

СМАРТ-стратегування в Київській області

В липні 2019 р. фахівці відділу промислової політики, завідувач відділом д.е.н., проф.. Л.В. Дейнеко та к.е.н., доц. О.М. Кушніренко ввійшли до складу робочої групи з розробки проекту Стратегії розвитку Київської області на 2021-2027 роки на засадах смарт-спеціалізації.

12 вересня 2019 р. завідуюча відділом Л.В. Дейнеко та ст.наук. О.М. Кушніренко прийняли участь у засіданні тематичної підгрупи «Стратегування у сфері промисловості та інновацій» з підготовки матеріалів до Проекту стратегії розвитку Київської області на період 2021-2027 рр. В ході роботи були визначені основні тенденції, проблеми, сильні та слабкі сторони промисловості Київської області, визначені стратегічні та оперативні цілі інноваційного розвитку.

Вивчення кращих зарубіжних практик у сфері економічних реформ, їх адаптація та поширення є одним з провідних інструментів підвищення ефективності державної економічної політики. Центр економічної стратегії 26 вересня 2019 року презентував результати досліджень із міжнародного досвіду боротьби з корупцією, судової реформи та у сфері економічного розвитку. У заході взяли участь представники відділу промислової політики Людмила Дейнеко та Олена Ципліцька. Було обговорено основні перепони та можливі шляхи інституційних реформ в Україні на основі досвіду Румунії, Нідерландів та Mittelstand у Німеччині.

  

  

27 вересня 2019 р. Київською обласною державною адміністрацією було проведено зустріч представників регіональних органів влади та місцевого самоврядування, бізнесу, наукової та освітньої сфер, а також громадського сектору для обговорення підходів з впровадження смарт-спеціалізації у Київській області. Представники відділу промислової політики Л.В. Дейнеко, О.М. Кушніренко, О.О. Ципліцька взяли активну участь у підготовці та проведенні заходів зустрічі, зокрема мозкового штурму у фокус-групах із визначення смарт-спеціалізації регіону. За результатами зустрічі було опрацьовано стратегічне бачення смарт-спеціалізації Київської області до 2027 року. 

22 жовтня 2019 р. завідуюча відділом промислової політики Л.В. Дейнеко взяла участь у форумі «Стале управління земельними ресурсами громад», який проводиться в рамках проекту «Підтримка аграрного і сільського розвитку».

На форумі представлено позицію об’єднаних територіальних громад щодо управління земельними ресурсами, а також позиції Асоціацій, Уряду і Парламенту щодо впровадження земельної реформи.

У заході взяли участь представники громад з Донецької, Луганської, Дніпропетровської, Харківської, Херсонської, Запорізької, Черкаської, Чернігівської областей, представники Уряду, Асоціацій, органів місцевого самоврядування та агробізнесу, Світового банку, міжнародних проектів, народні депутати України.

Форум має на меті досягнення двох основних цілей:

- представити результати Програми місцевого системного розвитку і подальші кроки щодо залучення об’єднаних територіальних громад України до прозорого і ефективного управління земельними ресурсами, що забезпечує сталий місцевий розвиток на основі використання ГІС;

- провести діалог щодо реалізації земельної реформи та прийняття і впровадження земельного законодавства.

                                     

21 лютого 2020 р. завідуюча відділу промислової політики Інституту економіки та прогнозування НАН України д.е.н., професор Дейнеко Л.В. та к.е.н., доц. Кушніренко О.М. взяли участь в публічних консультаціях з підготовки Концепції державної політики по досягненню Цілі 7.6 Програми діяльності Кабінету міністрів України на чолі з заступником Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарасом Качкою.      

Захід об’єднав понад 100 учасників, серед яких представники органи державної влади, центральних та регіональних органів виконавчої влади, бізнесу та науки.

На заході були представлені результати досліджень експертів відділу д.е.н., професора Дейнеко Л.В., к.е.н., доц. Кушніренко О.М., к.е.н. Гахович Н.Г., к.е.н., доц. Ципліцької О.О., Зарудної О.С щодо впливу пандемії COVID-19 на ланцюги доданої вартості. З доповіддю: «Вітчизняна промисловість в ГЛДВ: як не втратити, а здобути в умовах коронокризи» виступила Кушніренко О.М. 

спішна інтеграція у європейські та глобальні ланцюги доданої вартості залежить від створення цілісної інноваційної екосистеми в Україні шляхом ефективної колаборації державних органів управління, бізнесу й науки. Це яскраво продемонстрував вебінар «Міжнародна співпраця та інтеграція в глобальні ланцюги доданої вартості», який відбувся 1 червня 2020 р. на платформі Industry 4 Ukraine спільно з  Директоратом промислової політики та стимулювання розвитку регіонів Мінекономіки, відділом промислової політики Інституту економіки та прогнозування НАНУ, Асоціації підприємств промислової автоматизації України та UNIDO, та оприлюднений за його результатами дайджест №6 «Інтеграція в глобальні ланцюги доданої вартості», де результати своїх досліджень представили експерти з відділу промислової політики ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» – д.е.н., професор Л.В. Дейнеко, к.е.н., доцент О.М. Кушніренко, к.е.н. Н.Г. Гахович, к.е.н., доцент О.О. Ципліцька та О.С. Зарудна щодо впливу пандемії COVID-19 на розвиток глобальних ланцюгів доданої вартості.

В дайджесті представлені основні принципи та підходи до можливостей, які надає інтеграція до глобальних ланцюгів доданої вартості як інструменту економічного розвитку; охарактеризовано поточний стан участі в них вітчизняного бізнесу, виокремлено наявні виклики та можливості їх подолання.

1 червня 2020 р. на Платформі Industry4Ukraine спільно з Директоратом промислової політики та стимулювання розвитку регіонів Мінекономіки, Асоціацією «Підприємств Промислової Автоматизації України» за підтримки UNIDO відбувся Вебінар «Міжнародна співпраця та інтеграція в глобальні ланцюги доданої вартості».

У

   

27 серпня 2020 р. Співробітники відділу промислової політики: завідуюча відділом промислової політики ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» д.е.н., проф. Л.В. Дейнеко, старший науковий співробітник, доцент, к.е.н. О.М. Кушніренко та старший науковий співробітник, к.е.н. Н.Г. Гахович провели тематичний короткостроковий семінар «Промислове співробітництво в рамках діалогу «Україна-Європейський Союз» на базі комунального навчального закладу «Київський міський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій» виконавчого органу Київської міської ради (Київська Міська Державна Адміністрація). Під час проведення семінару за участі 20 співробітників  виконавчого органу Київської міської ради (Київська Міська Державна Адміністрація) були представлені доповіді (лекції):

Дейнеко Л.В. Стан та перспективні напрямки співробітництва з ЄС в сфері промислового розвитку

Кушніренко О.М. Інтеграція до європейських ланцюгів доданої вартості: ключові напрями співробітництва

Гахович Н.Г. Приєднання до європейської стратегії зеленого розвитку (EuropeanGreenDeal): що чекає на українську промисловість?

03 вересня 2020 р. наукові співробітники відділу промислової політики О.Кушніренко та О.Ципліцька прийняли участь в роботі 

стратегічної сесії платформи #Industry4Ukraine. У заході виступили з доповідями Олександр Юрчак (Асоціація промислової автоматизації України), Денис Базилевич (Інститут професійного лобіювання та адвокасі), Андрій Боярунець (Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України), Ніно Даменія (Команда підтримки реформ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства), Володимир Власюк (ДП «Укрпромзовнішекспертиза»), Олена Чепіжко (Група компаній Єврокар, Федерація роботодавців автопрому України) та інші експерти. Кушніренко Оксана представила доповідь «Кластери як інструмент № 1 СМАРТ – спеціалізації».

       

25 вересня 2020 р. Науковий колектив відділу промислової політики у складі д.е.н., проф. Дейнеко Л.В., к.е.н., доц. Кушніренко О.М., 

к.е.н., доц. Ципліцька О.О. разом із колегами академіком УААН, д.е.н., проф. Сичевським М.П. (Інститут продовольчих ресурсів НААН України), Дейнеко О.Т. (Університет Конкордія) взяли участь у III International Scientific Congress SOCIETY OF AMBIENT INTELLIGENCE 2020 та виступили з доповіддю на тему "Implementation of Smart Specialisation for Regional Industrial Development" в режимі онлайн.

  

-            учасники робочої групи «Фармацевтична промисловість»:

1.      Визначили, що для інноваційного розвитку фармацевтичної промисловості ключовими ланками для СМАРТ-оновлення є: стадія дослідження й розробок; створення ефективної системи управління персоналом; а також енергоефективність та зниження негативного впливу на навколишнє середовище;

2.      Найбільш перспективними СМАРТ-технологіями можуть бути промислові роботи для автоматизації виробництва; технологія блокчейн для захисту інтелектуальної власності та система диспетчерського контролю (SCADA);

3.      Інструментами підтримки СМАРТ-спеціалізації учасники визнали: доступ до фінансування, а саме важливість пільгового кредитування, відшкодування частини кредитних ставок від комерційних банків; податкові важелі: податкові пільги та зменшення сум податкового навантаження та зміцнення інфраструктури налагодження зв’язків.

-          учасники робочої групи «Харчова промисловість»:

1.      Визначили, що для інноваційного розвитку харчового виробництва ключовими ланками для СМАРТ-оновлення є: контроль якості продукції (адже харчова продукція повинна бути безпечною та відповідати стандартам HACCP); торгівля і збут продукції (формування попиту, просування продукції, мінімізація її залишків на складі), адже терміни реалізації харчових продуктів є дуже обмеженими; а також підготовка персоналу з високими фаховими компетенціями;

2.      Найбільш перспективними СМАРТ-технологіями можуть бути промислові роботи для автоматизації виробництва; аналітика «великих даних», блокчейн, контент маркетинг як дієві інструменти просування збуту та створення ефективної системи управління підприємством;

3.      Інструментами підтримки СМАРТ-спеціалізації учасники визнали: доступ до фінансування, а саме важливість пільгового кредитування, відшкодування частини кредитних ставок від комерційних банків; захист даних та кібербезпека, а також «зелена» модернізація виробництва.

25 травня 2017 р. фахівці відділу промислової політики взяли участь в роботі Національного круглого столу “Залізний стандарт: металоконструкції між вчора та завтра”, який відбувся  в приміщенні Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКХ. В роботі круглого столу взяли участь представники державних органів влади, керівники підприємств, експерти та представники громадських організацій. В рамках засідання було проведено презентацію Зеленої книги «Регулювання ринку будівельних металоконструкцій».

Після обговорення гострих проблем розвитку ринку були окреслені ключові аспекти його вдосконалення: врегулювання та координація роботи в сфері сертифікації та налагодження ефективної комунікації між владою і бізнесом.

18 травня 2017 р.  у Bendukidze Free Market Center за підтримки Представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україні приймали у Києві Free Market Road Show, що вже десять років об’єднує усіх небайдужих до ідей вільного ринку та свободи.

У заході взяли участь завідувач відділу, проф. ДЕЙНЕКО Людмила Вікторівна, провідний науковий співробітник ШОВКУН Інна Анатоліївна, старший науковий співробітник ШЕЛУДЬКО Елла Ігорівна

18 травня 2017 р. в Інституті економіки та прогнозування НАН України відбувся практичний семінар: «Європейська програма Horizon 2020: Безоплатне фінансування інновацій та виробнича кооперація з підприємствами Європи».

У конференції взяли участь доц. КУШНІРЕНКО Оксана Миколаївна, м. н. с. ЗАРУДНА Ольга Станіславівна.

29 березня 2016 р. за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках програми «Лідерство в економічному самоврядуванні» відбувся круглий стіл на тему «ПОЛІТИКА СПРИЯННЯ ЕКСПОРТУ МСП В УКРАЇНІ».

У заході взяли участь завідуюча відділом  д.е.н., проф. ДЕЙНЕКО Людмила Вікторівна, старший науковий співробітник к.е.н., доц. КУШНІРЕНКО Оксана Миколаївна, молодший науковий співробітник ЗАРУДНА Ольга Станіславівна.

24 листопада 2015 р. відбулись прес-конференція і круглий стіл на тему: «Місцеве самоврядування в Україні – 2015: можливе перезавантаження», організований Центром Громадянських Ініціатив та Представництвом фонду Фрідріха Наумана в Україні. Розглядались питання результатів і перспектив децентралізації в Україні, ризиків та викликів децентралізації в 2014-2015рр., а також сучасних трендів та викликів місцевому самоврядуванню України в найближче п’ятиріччя.

В заході прийняли участь громадські діячі, представники органів місцевого самоврядування з різних регіонів України, політики, науковці. Загальна аудиторія учасників становила близько 40 осіб. Захід відбувався в приміщенні прес-центру УКРІНФОРМ.

   

23 вересня 2015 року  відбувся Перший міжнародний форум «Лісова та деревообробна галузь – реформи, інвестиції, інновації» (Wood Invest Forum’ 2015),  організований Державним агентством лісових ресурсів України та  Всеукраїнською асоціацєю деревообробних підприємств

  

В роботі Форуму  взяла участь  молодший науковий співробітник ЗАРУДНА Ольга Станіславівна

9 вересня 2015 року  відбулося засідання круглого столу «Легка промисловість України: реалії сьогодення та перспективи нових зовнішніх ринків збуту»,  організований Українською асоціацією підприємств легкої промисловості "Укрлегпром"  

В роботі Круглого столу взяли участь провідний науковий співробітник ШОВКУН Інна Анатоліївна, науковий співробітник ЗАВГОРОДНЯ Марія Юріївна, молодший науковий співробітник ЗАРУДНА Ольга Станіславівна

17 червня 2015 року у Національному інституті стратегічних досліджень відбулося засідання круглого столу «РЕГІОНАЛЬНА БАГАТОГРАННІСТЬ УКРАЇНИ ЯК ІДЕОЛОГІЯ НОВОЇ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ».

В роботі Круглого столу взяли участь завідувач відділу, проф. ДЕЙНЕКО Людмила Вікторівна, старший науковий співробітник ШЕЛУДЬКО Елла Ігорівна, науковий співробітник РОМАНЮК Ірина Михайлівна


27 травня 2015 року у Інституті законодавства Верховної Ради України відбулося засідання круглого столу з проблем модернізації промисловості України.

Виступ провідного наукового співробітника, к. е. н. Інни Анатоліївни ШОВКУН був присвячений  перспективам розвитку промисловості в умовах децентралізації.

Завідувач відділу промислової політики, д. е. н. Людмила Вікторівна ДЕЙНЕКО та науковий співробітник, к. е. н. Марія Юріївна ЗАВГОРОДНЯ проаналізували можливості використання військово-технологічного співробітництва для модернізації оборонної промисловості та підвищення обороноздатності України.

22 квітня 2015 року у Інституті законодавства Верховної Ради України відбулося засідання круглого столу з проблем прискореннявідтворювальних процесів в економіці України.

Участь у  круглому столі взяла провідний науковий співробітник, к.е.н. Інна Анатоліївна  ШОВКУН з доповіддю "Аналіз фінансових можливостей технологічного відтворення переробної промисловості України".